Záhada zmluvy o Sputniku V. Rusko ju odmieta zverejniť aj pred vlastným národom

  • Zmluva o nákupe vakcíny Sputnik V ostáva aj naďalej utajená
  • Zverejniť ju nechcú ani Rusi, na Slovensku musí byť podrobená právnej analýze
Rusko, Sputnik V
TASR/AP/Darko Vojinovic, Facebook/Transparency International Slovensko
  • Zmluva o nákupe vakcíny Sputnik V ostáva aj naďalej utajená
  • Zverejniť ju nechcú ani Rusi, na Slovensku musí byť podrobená právnej analýze

Napriek tomu, že v priebehu minulého týždňa prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová požiadala o zverejnenie zmluvy o nákupe vakcíny Sputnik V, stále sa tak nestalo.

Transparency International Slovensko odmietlo čakať, kým prejde zmluva dodatočnou právnou analýzou na Slovensku a rozhodlo sa vypýtať si ju priamo od Rusov. Bohužiaľ, zdá sa, že samotná zmluva ostáva záhadou. Ruská strana ju tiež odmieta zverejniť.

Matovič ju nečítal, Rusko ju nezverejní

Matovič vakcínu Sputnik V dohadoval podľa Jaroslava Naďa len politicky. „Poznám milión zmlúv, ktoré sa uzatvárajú, a predseda vlády ich nečíta,“ povedal. Matovič ešte vo funkcii premiéra podľa neho nepotreboval čítať zmluvu, keďže ju dohadoval minister zdravotníctva. Translarency International nezaháľalo a bojovalo ďalej.

„Keď nám slovenské ministerstvo zdravotníctva odmietlo poskytnúť zmluvu o nákupe vakcíny Sputnik V, jednak sme sa odvolali stále plynie lehota na odpoveď, ale skúsili sme sa k zmluve dostať aj cez Rusko. V spolupráci s tamojšou pobočkou Transparency a novinami Novaja Gazeta sme si pýtali zmluvu od dodávateľa vakcín, ruského štátneho fondu investícií,“ informuje Transparency International Slovensko na sociálnej sieti.

Bohužiaľ, Transparency sa nedozvedelo nič. Ruská strana sa odvolala na obchodné tajomstvo. Konkrétne znenie zmluvy nepoznajú ani obyvatelia federácie, napriek tomu, že zaočkovanosť v Rusku stúpa len veľmi mierne.

Skúsili sme ešte jednu cestu. Minulý týždeň prezidentka Zuzana Čaputová po preštudovaní zmluvy vyhlásila, že je za jej zverejnenie. Tak sme napísali infožiadosť aj k nej, lebo podľa slovenského zákona má občanom informáciu poskytnúť každý úrad, ktorý ju má, nie nutne ten, kto je zdrojom informácie. Odpoveď prezidentského úradu? Kancelária prezidenta nemá požadované informácie k dispozícii,dodávajú a veria, že ich snaha nevyjde navnivoč. Vzdať sa neplánujú.

Všetko záleží od ministerstva zdravotníctva

Zuzana Čaputová zmluvu so žiadosťou o vrátenie vakcíny Sputnik V obdržala v priebehu minulého týždňa, po ich preštudovaní vyvrátila, že by Ruská federácia žiadala Slovensko o vrátenie vakcíny z dôvodu, ktorý pred nedávnom uviedol minister financií Igor Matovič, a to pre porušenie zmluvy a testovanie jej kvality prostredníctvom ŠÚKL.

„V posledných dňoch zaznievali vyjadrenia, že SR alebo jej inštitúcie porušili uvedenú zmluvu, čo môže mať vplyv na našu reputáciu, prípadne mať za následok povinnosť vrátiť vakcíny,“ povedala prezidentka. 

Rusko nežiadalo Slovensko o vrátenie vakcíny Sputnik V pre ŠÚKL, potvrdila Zuzana Čaputová

„Po dôkladnom preštudovaní zmluvy môžem uviesť dve skutočnosti. Podľa môjho názoru ide o zmluvu, ktorá by mala byť príslušným spôsobom povinne zverejnená. Zároveň som si vyžiadala list zo dňa 6. apríla, v ktorom ruská strana požiadala o vrátenie vakcíny. Verejnosť bola informovaná, že skutočnosťou, pre ktorú ruská strana vzniesla požiadavku, malo byť to, že ŠÚKL dal testovať vakcínu laboratóriu, ktoré nemá OMCL certifikáciu. Na základe preštudovania oboch dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé,“ doplnila.

Viac svetla do tejto záležitosti podľa nej prinesie zverejnenie zmluvy, o ktorom musí rozhodnúť príslušné ministerstvo. „Očakávam, že kým sa tak stane, verejnosť nebude znepokojovaná šírením nepravdivých informácií.“ povedala prezidentka.

Zdroje: Facebook/Transparency International Slovensko, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech