Zahoďte strach a začnite podnikať. Ide to aj u nás, 19. november je celosvetový deň podnikateliek

  • „Nie je to len sviatočný deň, je to hnutie,“ hovorí o Celosvetovom dni podnikateliek jeho zakladateľka Američanka Wendy Diamondová
BeFunky-collage (3)
  • „Nie je to len sviatočný deň, je to hnutie,“ hovorí o Celosvetovom dni podnikateliek jeho zakladateľka Američanka Wendy Diamondová

Autorka kuchárskych kníh, zarytá ochrankyňa zvierat a žena, ktorá sa stíha aktívne venovať aj charite, sa pred piatimi rokmi podieľala na vytvorení sviatku, ktorý sa pod skratkou WED (Women’s Entrepreneurship Day) snaží zjednocovať a podporovať ženské podnikanie na celom svete.

Dnes sa sviatok slávi v 144 krajinách sveta a inšpiruje viac než 250 miliónov podnikavých žien. Slovensko nestojí bokom. Aj vďaka Slovak Business Agency (SBA) – agentúre, ktorá ženské podnikanie podporuje už dve dekády. Napríklad prostredníctvom súťaže Podnikateľka Slovenska. Jubilejný 20. ročník a prihlasovanie do súťaže je v plnom prúde, mená víťaziek sa dozvieme 20.2.2020 v Bratislave.

Nejde len o víťazky

Určenie víťaziek, o ktorých po nominácii odbornou porotou rozhodne samotná verejnosť, je však len špičkou ľadovca každoročnej aktivity SBA. „Našou primárnou snahou je podporiť ženské podnikanie ako také. Ženy a ich odvaha podnikať si samotnú súťaž a záujem, ktorý sa s ňou viaže, zaslúžia,“ hovorí Lucia Veselská, ktorá už tretí rok stojí na čele súťaže. Prihlasovanie pre 20. ročník stále prebieha, prostredníctvom webovej stránky podnikatelkaslovenska.sk.

Je to pre naše podnikaniaschopné ženy nielen príležitosť prezentovať svoje schopnosti a aktivity, no aj šanca nakopnúť či posunúť svoj biznis novým smerom. Alebo nájsť spriaznenú dušu.

Jedinečné spojenie: kyslíková kozmetika

Tak ako to urobila víťazka súťaže z roku Julianna Hložek Grmannová s víťazkou kategórie Úspešná živnostníčka na Podnikateľke Slovenska 2017. Jedna začala vyrábať a predávať okysličenú vodu pod značkou Oxywater, druhá je majiteľkou značky prírodnej kozmetiky Navia.

Dnes majú spoločnú projekt kyslíkovej kozmetiky a svetovú novinku, ktorá si razí cestu vpred. „Samotná súťaž mi síce nepriniesla finančné ocenenie, ale pomohla zhmotniť ďalší sen, zviditeľniť sa a nadobudnúť nové kontakty,“ vraví Julianna Hložek Grmannová. Ženy podľa nej aj vďaka súťažiam ako je táto majú ľahšiu úlohu, ak sa rozhodnú vykročiť smerom k vlastnému podnikaniu. Či už na plný úväzok alebo si len privyrobiť.

„Aj jubilejný 20. ročník Podnikateľky Slovenska bude príležitosť pre podnikavé dámy predviesť, čoho sú schopné,“ tvrdí riaditeľka súťaže Lucia Veselská.

Podľa dostupných údajov si ženy zakladajú nový biznis častejšie ako muži. Celosvetový deň podnikateliek by rád na tejto ceste inšpiroval aj nové adeptky, aby zahodili obavy a skúsili v živote zariskovať. Nie všetko sa musí vydariť, no odvaha riskovať za to určite stojí v každom prípade.

Nápad z Hondurasu

O to sa už pár rokov snaží aj Wendy Diamondová, ktorú celý projekt napadol v roku 2013 počas cesty do Hondurasu. Pri pohľade na prácu zúbožených tamojších žien. Jej iniciatíva prináša ovocie z roka na rok. Dokresľuje to aj fakt, že sa stala hosťom relácie Oprah Winfreyová, spoveda ju The New York Times, magazín Forbes a prednášala aj na pôde OSN či slávnych univerzít v Harvarde či v Davose.

Devätnásty november je len sviatok podnikavých žien, je to deň, ktorý môže niektorým z vás dámy zmeniť život. Stačí sa inšpirovať príbehmi dám, ktoré už prvý krok na ceste z novým životom dávno urobili.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech