Zahreje (nielen) na duši: Lávový koláč s pečenými hruškami

  • Deka, horúci čaj a jesenná pohoda. Chýba už len voňavý koláč, ktorý celý tvoj domov naplní teplom jesene.
Snímka obrazovky 2020-10-21 o 8.33.07
Kaufland
  • Deka, horúci čaj a jesenná pohoda. Chýba už len voňavý koláč, ktorý celý tvoj domov naplní teplom jesene.

Komu by sa chcelo v sychravom počasí za sladkým potešením vyrážať do cukrární či kaviarní. Zostaň radšej doma a priprav si dokonalú jesennú dobrotu sám! Lávový koláč podľa najnovšieho receptu od foodblogerky Lenivej kuchárky zahreje na duši, a pritom nezaťaží žalúdok. A to ani vtedy, ak lepok či laktózu netoleruješ práve najlepšie.

 

Lávový koláč s pečenými hruškami podľa Lenivej kuchárky

BEZ LEPKU A LAKTÓZY
Ingrediencie:

  • forma s Ø 24 cm
  • 200 g horkej čokolády (bez obsahu laktózy)
  • 110 ml panenského olivového oleja K-Bio
  • 120 g trstinového cukru
  • 50 g bezlepkovej zmesi na pečenie K-free
  • 5 vajec
  • 5 hrušiek
  • práškový cukor na posypanie

Postup

Vo vodnom kúpeli roztopíme horkú čokoládu. Keď je roztopená, pomaly k nej prišľaháme olivový olej a polovicu cukru. Hrniec s miskou stiahneme zo sporáka a misku s čokoládou preložíme na utierku, aby trochu vychladla. Keď je čokoládová zmes vlažná, pridáme K-free bezlepkovú zmes na pečenie a žĺtka a ručne premiešame.

V druhej miske vyšľaháme bielka so štipkou soli. Pri šľahaní pridávame po častiach druhú polovicu cukru a šľaháme, až kým sa nám na snehu netvoria špičky. Sneh po lyžiciach pridáme do čokoládového cesta a zakaždým jemne premiešame, aby sa nám z cesta nestratil vzduch.

Cesto vylejeme do okrúhlej formy, ktorú sme predtým vymastili tukom a vysypali strúhaným kokosom. Do cesta vložíme celé hrušky na výšku a vložíme koláč do rúry vyhriatej na 160 °C. Pečieme cca 60 minút. Či je koláč upečený, otestujeme špáradlom, ale pozor, stred by mal zostať vláčny a tekutý ako láva. Vytiahneme z rúry a necháme vychladnúť. Posypeme práškovým cukrom.

Náš tip: Nezabudni dbať na kontrolu zloženia každej z používaných surovín. Niekedy lepok nájdeš aj tam, kde by si ho najmenej čakal.

Všetko potrebné (nielen) na prípravu tohto receptu nájdeš v Kauflande. Vychutnaj si bezgluténové špeciality na rôzne spôsoby vďaka širokej ponuke značky K-free, určenej špeciálne pre zákazníkov s intoleranciou na lepok a laktózu.

 


 

Ďalšie recepty bez lepku či laktózy od Lenivej kuchárky nájdeš v knižnej novinke „Potravinové alergie“ z dielne vydavateľstva ORBIS IN od 26.10.2020 aj v sieti predajní Panta Rhei.

Najnovšie video

Najnovší podcast

[Podcast s Romčom] V kryptomenách je už 500 miliárd dolárov. Cez koronu narástli o šialených 40 percent

Najnovšie