Chalan odmietol pol miliónovú investíciu, nasral investorov a ukončil svoj startup

  • Zakladateľ Vanguard K.K. a ďalších troch spoločností Tim Romero urobil niečo, s čím sa len tak nechváli. Vzdal sa. Nebolo to také nádherné a poučné zlyhanie, ako si možno predstavuješ, ale poďme pekne poporiadku...
original_new-top
  • Zakladateľ Vanguard K.K. a ďalších troch spoločností Tim Romero urobil niečo, s čím sa len tak nechváli. Vzdal sa. Nebolo to také nádherné a poučné zlyhanie, ako si možno predstavuješ, ale poďme pekne poporiadku...

Po siedmych mesiacoch tvrdej makačky s výborným tímom ľudí, pozitívnymi ohlasmi od testerov, dva týždne pred začiatkom fundraisingu, to celé ukončil.

Tím a investori boli naštvaní, ale on si bol istý, že urobil správnu vec. Biznis so sebou niesol niečo, čo považoval za nenapraviteľnú chybu. Investori a jeho tím chceli použiť vyzbierané peniaze a vyriešiť ten problém, skôr ako sa minuli jeho vlastné. Tim má doteraz na svojom podnikateľskom konte 4 spoločnosti, to znamená, že si ako biznismen čo-to odžil a vedel, že tento spôsob narábania s peniazmi je pri starupoch normálny, ale jednoducho to tentokrát urobiť nemohol.

 

SplitShire_IMG_9687kscdndfoto: splitshire.com

Začal pracovať na projekte ContractBeast na báze Lifecycle Management zmlúv (CLM). Asi ste o tom ešte nikdy nepočuli. Stručne povedané, je to systém na autorizáciu, obchodovanie, spracovávanie a skladovanie fyzických aj digitálnych zmlúv s veľmi prísnou kontrolou. Okrem toho tento systém upozorňuje na exspirácie zmlúv alebo ich automaticky obnovuje. ContractBeast bol zameraný na stredné podniky.

 

Budovanie Beast

Cieľoví používatelia reagovali veľmi pozitívne na prototyp systému a mnohí sa dokonca pýtali, kedy si ho môžu objednať. Boli na správnej ceste. ContractBeast šetril čas a starosti používateľom. Tím aj potenciálni investori boli nadšení. Napriek tomu ale niečo nebolo v poriadku.

Zdalo sa to ako triviálny problém, ale práve to mu vadilo. Cez všetku tú chválu, užívatelia dokázali využívať systém len na malé percento zmlúv. Preto ďalšie týždne strávil tým, že navštívil každého jedného testera, pozeral im cez rameno ako systém používajú, zapisoval si každú pripomienku a požiadavky na nové funkcie. Zistil, že hovoriť so zákazníkmi môže byť miestami zložité. Síce dostal užitočné myšlienky a iný pohľad na produkt, väčšinou však poukazovali na funkcie, ktoré v skutočnosti ani nechceli. Tie funkcie by ich neurobili šťastnejšími v krátkodobom horizonte.

Nemohol spávať. Jeho potenciálni zákazníci ten produkt milovali, ale nevedeli ho využívať naplno a on netušil prečo. Znova si prechádzal desiatky strán spätných väzieb až našiel jednu fatálnu chybu. Systém poskytoval veľké plusy v presnosti a výkonnosti, ale tieto pozitíva prichádzali až po mesiacoch používania.

819817381-hipster-shirt-lawn-cordless

foto: framepool.com

Záchrana Beast

Nastala dilema, kedy sa s tímom musel rozhodnúť, či zmenia stratégiu alebo zmenia celý produkt. Možnosť nájsť iný spôsob, ako si udržať zákazníkov a preklopiť ich na platiacich sa čoraz viac vytrácala. Zhodnotili všetky požiadavky na nové funkcie, ktoré dostali od prvotných užívateľov. Niektoré boli vynikajúce, ale neriešili nijako významne problémy a neposkytovali veľké výhody. Bolo nezmyslené ich zavádzať. Po týždňoch brainstormingu a množstve hypotéz skrátka nemali riešenie.

startup-photos

foto: pixabay.com

Vražda Beast

Všetci trvali na tom, aby použili peniaze od investorov a vložili ich do záchrany a riešenia problémov ContractBeast. To je spôsob, ktorý je u startupov úplne normálny. Možno by na riešenie prišli ešte predtým, ako by sa minuli peniaze. Týždne brainstormingu však nepriniesli žiaden nápad. Nemali nič, čo by Beast zachránilo.

Tim nemá obzvlášť averziu voči riziku. V tomto prípade tu boli iné hodnoty, ktoré ho prinútili tento krok urobiť. Rozhodoval sa, či sa do tohto biznis dobrodružstva oplatí investovať ďalších 70 hodín týždenne zo svojho času. V stávke boli peniaze investorov, ale hlavne jeho čas, ktorý mu bol oveľa vzácnejší. Preto za ContractBeast urobil hrubú čiaru a rozhodol sa ukončiť ho.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

foto: splitshire.com

Po prvých týždňoch šok z náhleho ukončenia nevymizol. Zo začiatku boli všetci sklamaní, teraz sú všetci zajedno v tom, že urobil správne rozhodnutie.

Niekedy je lepšie vzdať sa peňazí a uvedomiť si, že čas je to najcennejšie, čo máme. Žijeme predsa len jeden život. Ako by si sa v tejto situácii zachoval ty?

zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: kyivpost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech