Zamestnanci sa budú musieť testovať každých sedem dní. Slovensko chce zakúpiť 10 miliónov testov

  • Minister hospodárstva Richard Sulík vydá manuál pre zamestnávateľov na vykonanie povinného testovania zamestnancov
  • Maximálna regulovaná cena antigénového testu sa má stanoviť na 5 eur vrátane DPH
  • Ministerstvo zdravotníctva navrhlo nakúpiť 10 miliónov testov
Snímka z firemného testovania zamestnancov Tlačovej agentúry Slovenskej republiky. Testovanie žiačky základnej školy domácim antigénovým samotestom.
Snímka z firemného testovania zamestnancov Tlačovej agentúry Slovenskej republiky. Testovanie žiačky základnej školy domácim antigénovým samotestom., TASR/Michal Svítok TASR/Radovan Stoklasa
  • Minister hospodárstva Richard Sulík vydá manuál pre zamestnávateľov na vykonanie povinného testovania zamestnancov
  • Maximálna regulovaná cena antigénového testu sa má stanoviť na 5 eur vrátane DPH
  • Ministerstvo zdravotníctva navrhlo nakúpiť 10 miliónov testov

Firmy sa pri testovaní svojich zamestnancov budú riadiť manuálom Ministerstva hospodárstva SR. Vláda totiž v stredu uložila ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi úlohu vydať manuál pre zamestnávateľov na vykonanie povinného testovania zamestnancov v prevádzkach podnikov na ochorenie COVID – 19.

Kabinet taktiež uložil ministrovi zdravotníctva stanoviť maximálnu regulovanú cenu antigénových testov vo výške 5 eur vrátane DPH a ministrovi financií zabezpečiť zamestnávateľom finančné prostriedky na preplatenie testovania.

Ako po rokovaní vlády priblížil minister hospodárstva Richard Sulík, tí zamestnanci, ktorí nie sú zaočkovaní alebo neprekonali ochorenie COVID 19, budú musieť byť testovaní, a to formou antigénnych samotestov každých sedem dní. Ak sa pritom situácia nezlepší, je možnosť, že sa uvedený interval skráti. „Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať, túto možnosť si necháme otvorenú,“ skonštatoval Sulík.

Firmy si budú testy kupovať v lekárňach, štát im prostredníctvom rezortu hospodárstva preplatí päť eur za test a jedno euro za manipuláciu a prípadnú kontrolu. „V januári dajú žiadosť a budeme sa to snažiť veľmi rýchlo preplácať,“ spresnil minister.

Podľa Sulíka by pritom mohol proces fungovať tak, že zamestnávateľ určí jednu poverenú osobu, pred ktorou sa budú zamestnanci samotestovať. Vydávanie prípadných osvedčení ešte budú dolaďovať.

Testovanie by malo podľa aktuálnych údajov prebiehať do konca roka, teda nasledujúcich 5 týždňov a odštartovať najbližší pondelok.

Ďalší nákup antigénových testov

Vláda na stredajšom rokovaní taktiež schválila nákup ďalších antigénových testov. Objem, ktorý Ministerstvo zdravotníctva SR navrhlo nakúpiť, je 10 miliónov kusov. Slovenská republika sa zapojila do obstarávania realizovaného Európskou komisiou.

Dôvodom nákupu je podľa predložených materiálov súčasný alarmujúci vývoj pretrvávajúcej pandémie ochorenia COVID-19, ako aj aktualizovanie protiepidemických opatrení v súvislosti s potrebou testovania pracovníkov. Pôjde o testy spoločnosti Siemens, konkrétne antigénový test CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Self – Test, ktorý spĺňa aj kritéria pre potreby samotestovania.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie