Zanedbané miesta menia na jedinečné diela, za všetkým stoja talentovaní slovenskí umelci

  • Zvolen mesto farieb sa snaží z ulíc odstrániť vizuálny smog a premeniť ho na umenie
  • Najnovšie sa im podarilo upraviť zastávku MHD na Podborovej
  • Vo Zvolene by chceli vytvoriť otvorenú galériu
Wikimedia (Pudelek), ZVOLEN MESTO FARIEB
Wikimedia (Pudelek, ZVOLEN MESTO FARIEB
  • Zvolen mesto farieb sa snaží z ulíc odstrániť vizuálny smog a premeniť ho na umenie
  • Najnovšie sa im podarilo upraviť zastávku MHD na Podborovej
  • Vo Zvolene by chceli vytvoriť otvorenú galériu

Vo Zvolene vznikla ešte minulý rok iniciatíva Zvolen mesto farieb, ktorá sa začala aktívne angažovať do diania v meste. Za svoju úlohu si kladie zapájanie umelcov do verejného života a do ulíc sa snaží priniesť nový a moderný dizajn v podobe rôznych vizualizácií či vkusných umeleckých graffitov.

Umenie v uliciach

„Založiť projekt Zvolen mesto farieb som sa rozhodol z jednoduchého dôvodu, chcem priniesť umenie do ulíc mesta tak, aby dielo vždy vkusne a obsahovo dopĺňalo verejný priestor, v ktorom sa nachádza. Dnes nás ľudia majú stále zaškatuľkovaných ako ‚grafiťákov‘, hoci si neuvedomujú, že väčšina z nás sú profesionálni architekti, výtvarníci či dizajnéri. Taktiež bežný človek do galérie nechodí, a toto je spôsob, ako sa galéria môže dostať k nemu,“ vyjadril sa autor projektu Jozef Spodniak pre Startitup.

zdroj: ZVOLEN MESTO FARIEB

Zvolen mesto farieb stojí napríklad za úpravou Kultúrneho domu Podborová, murálnou maľbou polyfunkčného objektu na zvolenskom sídlisku Sekier či úpravou zastávky MHD na Podborovej.

Iba pred pár dňami sa iniciatíve podarilo prerobiť jednu zo zanedbaných zastávok na umelecké dielo. Jeho autorom je nitriansky výtvarník, ktorý vystupuje pod pseudonymom Aero310. Venuje sa hlavne naturalistickým témam a keďže už mal skúsenosti s murálnymi maľbami, iniciatíva sa rozhodla práve preňho.

zdroj: ZVOLEN MESTO FARIEB

Otvorená mestská galéria

„Projekt sme plánovali spolu s Podborovským spolkom približne rok a pol dozadu od oslovenia umelca, vypracovania vizuálu až po stretnutia s architektom mesta, či je vhodné takéto dielo umiestniť. Veľmi ma teší, že sme dostali zelenú. Ľudia boli otvorení a oslovilo ich to. Samozrejme, najťažšia vec je zohnať peniaze. V tomto nás opäť podporilo mesto Zvolen a SAD Zvolen, za čo im ďakujeme,“ ozrejmil autor.

zdroj: ZVOLEN MESTO FARIEB

Iniciatíva chce v prvom rade priblížiť umenie bežným ľuďom a obyvateľom mesta. Klasické graffiti označuje za vizuálny smog, ktorý by mal byť nahradený prácou talentovaných slovenských umelcov.

Vo Zvolene by chceli vytvoriť otvorenú galériu, aká by bola zážitkom pre obyvateľov mesta, ale aj pre turistov.

„Chceli by sme edukovať ľudí tak, aby si uvedomili, že na Slovensku máme naozaj skvelých umelcov a prilákať viac z nich práve sem k nám do Zvolena,“ uzatvára Spodniak.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech