Progres čítania článku
Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované

Zaočkovali cez 60 % populácie, COVID-19 sa tam však vrátil. Najzaočkovanejšia krajina sveta sa opäť zatvára

  • Pred turistami zatvorili brány, zúri u nich nová vlna pandémie
  • Seychelské ostrovy predbehli v rýchlosti očkovania aj Izrael
Seychely
Unsplash/Miriam Eh, Unsplash/Dario Didon
  • Pred turistami zatvorili brány, zúri u nich nová vlna pandémie
  • Seychelské ostrovy predbehli v rýchlosti očkovania aj Izrael

Ostrovná republika v západnej časti Indického oceána, v blízkom susedstve Madagaskaru a východného pobrežia Afriky, opäť zatvára svoje brány. V rýchlosti očkovania sa však nachádza na prvom mieste.

Seychely čelia ďalšej vlne pandémie, napriek tomu, že už zaočkovali 85 % dospelých obyvateľov a 60 % celkovej populácie.

Nárast aktívnych prípadov donútil republiku zavrieť

Dobrou správou je, že dve tretiny prípadov tvoria ľudia, ktorí vakcínu neobdržali, prípadne boli zaočkovaní len jednou dávkou. Záhadou však ostáva to, prečo až tretina aktívnych prípadov zasiahla zaočkovaných ľudí, píše TREND.

„Napriek výnimočným opatreniam je situácia s covidom kritická s novým vysokým počtom prípadov z minulého týždňa,“ povedal v pondelok minister zdravotníctva. Fakt zároveň poukazuje na to, že 60 % zaočkovaných ľudí na vytvorenie kolektívnej imunity nestačí, a to hlavne v oblasti, ktorá sa doposiaľ tešila prijateľnému stavu, to znamená, že v nej nedošlo k premoreniu populácie a nadobudnutiu prirodzených protilátok, ktoré by prispeli k vytvoreniu kolektívnej imunity.

V rýchlosti očkovania republika získala prvenstvo aj vďaka veľmi nízkemu počtu obyvateľov, a to približne 97 700 ľudí. Za posledné tri dni však zaznamenali nárast až o 500 nových prípadov, čo vzhľadom na populáciu predstavuje vysoké číslo. Všeobecne evidujú Seychely 28 úmrtí na ochorenie COVID-19 a 6 373 pozitívnych prípadov vrátane tých, ktorí COVID-19 prekonali, informuje Our World In Data.

Aktuálny stav prinútil Seychely opäť prijať prísne reštrikcie. Štát zatvára školy, obchody, športoviská, bary aj kasína. Zákaz vychádzania po 23. hodine ostáva v platnosti.

Kedy na dovolenku?

Ak si aj prejavil záujem ísť na dovolenku do tejto malebnej destinácie, tak skoro sa tam nedostaneš. Napriek tomu by malo byť samotné vycestovanie za hranice za rekreačným účelom možné už čoskoro.

Ak to dovolí pandemická situácia, od 15. mája by mohla byť povolená zahraničná rekreácia. Na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus, informovala TASR.

„Realita je taká, že zatiaľ platí termín 28. máj, ale s dobrým vývojom pandemickej situácie sa môže o dva týždne skôr zrušiť nielen núdzový stav, ale aj zákaz cestovania,“ spresnil štátny tajomník. Dodal, že členovia konzília odborníkov sa na utorkovom (27. 4.) mimoriadnom rokovaní dohodli, že 6. mája znovu prehodnotia uvoľňovanie opatrení.

Chorvátsko bez karantény či testu

Len nedávno sa Chorvátsko rozhodlo zachrániť dovolenkovú sezónu a zverejnilo podmienky vstupu do krajiny. Ako uvádza web tn.cz, ľuďom prichádzajúcim do Chorvátska z členských štátov Európskej únie alebo schengenského priestoru, ktorí sa zdržia maximálne 10 dní, bude stačiť akurát negatívny antigénový test, informuje SITA.

Do Chorvátska aj bez testu či karantény. Krajina zverejnila nové podmienky vstupu a čo všetko musíš dodržať

Napriek tomu, že situácia s koronavírusom je v Chorvátsku kritická, krajina sa snaží pripraviť na letnú sezónu a turistom plánuje vyjsť čo najviac v ústrety. Po príchode do Chorvátska nebudú musieť turisti podstúpiť žiadne testovanie ani karanténu. „Či to bude fungovať, to záleží na krajinách, do ktorých sa dotyční vrátia,“ povedal chorvátsky minister vnútra Davor Božinovič.

Zdroje: TREND, Our World In Data, SITA, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom StartitUp PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Startitup PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom StartitUp PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.

Zakúpené články

Zatiaľ nemáš zakúpený žiadny článok