Zaočkovaný Bill Gates prezradil, kedy budú môcť ľudia prestať nosiť rúška aj v spoločnosti

  • Bill Gates vyzýva ľudí, aby dodržiavali nariadenia vlád aj po tom, ako budú zaočkovaní
  • Sám to tak robí, no zároveň verí, že o pár mesiacov budeme môcť zložiť z tvárí rúška aj respirátory
gapo
Instagram/ Gatesfoundation
  • Bill Gates vyzýva ľudí, aby dodržiavali nariadenia vlád aj po tom, ako budú zaočkovaní
  • Sám to tak robí, no zároveň verí, že o pár mesiacov budeme môcť zložiť z tvárí rúška aj respirátory

65-ročný miliardár a filantrop Bill Gates dostal pred týždňom svoju druhú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Gates to potvrdil počas rozhovoru v aplikácii Clubhouse .

Aj keď už má za sebou kompletnú vakcináciu, zdôrazňuje, že naďalej bez problémov dodržiava všetky opatrenia súvisiace s prevenciou prenosu koronavírusu. To sa týka aj nosenia rúška či respirátora.

Izrael prichádza s ďalšou kontroverznou novinkou. Pre ľudí v karanténe bude povinný monitorovací náramok

„Ak ste očkovaní, stále môžete vírus prenášať. Chcem ísť dobrým príkladom,” povedal Gates.

Potvrdzuje to aj Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré pripomína, že ľudia, ktorí majú za sebou celý očkovací proces, by mali dodržiavať všetky stanovené opatrenia v oblasti ochrany verejného zdravia.

Aj keď sa v posledných dňoch ukázalo, že vakcíny od spoločností Moderna a Pfizer-BioNTech sú veľmi účinné, v tejto fáze nie je jasné, či bránia aj samotnému prenosu.

„Neprestanem nosiť rúška ani nebudem menej opatrný, najmä pokiaľ ide o stretávanie sa so staršími ľuďmi, ktorí neboli očkovaní,” povedal podnikateľ.

Mnoho ľudí si však už dlho kladie otázku, kedy sa veci vrátia do normálu, alebo kedy bude možné poľaviť v opatreniach ako je práve nosenie rúšok či dodržiavanie sociálnych rozostupov. „Až v období neskorej jari alebo leta sa dostaneme k číslam, kedy budeme možné uvažovať o významnej zmene nášho správania,” uviedol na margo uvoľňovania opatrení Gates.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Zakladateľ Microsoftu povedal, že on sám plánuje ochranu dýchacích ciest nosiť počas celej jesene 2021, kým miera infekcie výrazne neklesne. Dodal, že to preňho „nie je žiadnou obrovskou katastrofou“.

Anthony Fauci, hlavný lekársky poradca Bieleho domu, uviedol, že je možné, že Američania budú musieť nosiť ochranu tváre aj v roku 2022. Nutnosť nosiť rúška či respirátory závisí podľa jeho slov len od úrovne vírusu, ktorý cirkuluje v rámci vybranej komunity. Je potrebné dosiahnuť, aby existovala len minimálna hrozba toho, že sa človek stretne s niekým, kto je vírusom infikovaný.

Bill Gates na svojom blogu napísal, že príde čas, keď bude pandémia COVID-19 za nami. Uvedomuje si, že pre mnohých to je v súčasnej situácii len veľmi ťažko predstaviteľné, no príde to.

Zostáva pritom optimistický, že vakcína už v blízkej budúcnosti ukončí pandémiu COVID-19. Ako však bude vyzerať svet po jej skončení, je podľa jeho slov náročné opísať.

„Myslím si, že je možné predpokladať, že spoločnosť sa navždy zmení, vzhľadom na to, aký škodlivý bol vírus prakticky v každej sfére našich životov.“

Bill Gates tvrdí, že ukončenie pandémie COVID-19 je veľmi jednoduché oproti tomu, čo ľudstvo čaká najbližšie

„Mám podozrenie, že niektoré digitálne trendy, ktoré sme videli – najmä v oblastiach online učenia, telemedicíny a práce na diaľku, sa stanú bežnou súčasťou nášho života. Myslím si, že ľudia budú menej chodiť do kancelárií. Možno budete môcť dokonca zdieľať kancelárie so spoločnosťou, ktorej zamestnanci budú do priestorov prichádzať v iné dni, ako tí vaši,“ predpovedá Gates.

Bill Gates však vyjadril obavy, že podobná pandémia sa pri súčasných podmienkach a rozsiahlom turizme môže opakovať každých 20 rokov. „Smutnou realitou zostáva, že COVID-19 nemusí byť poslednou pandémiou. Nevieme, kedy udrie ďalšia, ani to, či to bude chrípka, koronavírus alebo nejaké nové ochorenie, ktoré sme nikdy predtým nevideli.“

Gates dúfa, že skúsenosti, ktoré sme všetci nadobudli za posledný rok, povedú k dlhodobej zmene spôsobu myslenia ľudí o globálnom zdraví. Verí tiež, že ľuďom v bohatých krajinách pomôžu si uvedomiť, že investície do globálneho zdravia prospievajú nielen krajinám s nízkym príjmom, ale všetkým na planéte.

„Rovnako, ako druhá svetová vojna bola určujúcou udalosťou pre generáciu našich rodičov, aj pandémia koronavírusu, ktorú práve prežívame, bude určovať našu. Myslíme si, že svet má dôležitú príležitosť premeniť ťažko nadobudnuté ponaučenia z tejto pandémie na zdravšiu a rovnocennejšiu budúcnosť pre všetkých,“ dodal Bill Gates.

Zdroje: Gates Notes, Clubhouse

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK