Zaočkovaných pacientov na pľúcnych ventiláciách nemáme. To je cieľom očkovania, hovorí primár Jakub Hložník

  • Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo video, v ktorom vysvetľujú fungovanie pľúcnej ventilácie
  • Primár nemocnice hovorí, že zaočkovaného pacienta na umelej pľúcnej ventilácii ešte nemal
umelá pľúcna ventilácia
Umelá pľúcna ventilácia, TASR/AP/Maya Alleruzzo TASR/Ján Krošlák
  • Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo video, v ktorom vysvetľujú fungovanie pľúcnej ventilácie
  • Primár nemocnice hovorí, že zaočkovaného pacienta na umelej pľúcnej ventilácii ešte nemal

Ministerstvo zdravotníctva SR uverejnilo na svojej Facebookovej stránke video, ktoré predstavilo, ako funguje umelá pľúcna ventilácia, či to, akí pacienti sa k nej najčastejšie dostávajú. Vo videu vysvetľoval primár Jakub hložník, ktorý vedie štrnásť rokov oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici na Antolskej ulici v Petržalke.

Primár Jakub Hložník ukazuje vo videu prístroje, ktoré boli v najväčšej permanencii počas pandémie.

Povedal, že ich používali aj predtým, bežne, avšak nie v takom množstve, v akom boli nútení pripájať ľudí na umelú pľúcnu ventiláciu počas posledného 1,5 roka. Prístroje sa využívajú pri pacientoch, ktorí už nevedia sami dýchať.

PRIMÁR JAKUB HLOŽNÍK: OČKOVANÝCH PACIENTOV NA VENTILÁCII NEMÁME

PRIMÁR JAKUB HLOŽNÍK: OČKOVANÝCH PACIENTOV NA VENTILÁCII NEMÁMESkúsenosti z našich nemocníc hovoria o tom, že očkovaní pacienti nekončia v najťažších stavoch na ventilátoroch. Aj keď Covid dostanú, mávajú ľahší priebeh. Malá časť z nich, ktorá sa dostane do nemocnice, tam býva kratšie, majú jednoduchší priebeh a takmer vždy sa vyhnú pľúcnej ventilácii. Jakub Hložník vedie štrnásť rokov oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici na Antolskej ulici v Petržalke.Aktuálny kalendár očkovania bez registrácie nájdete tu:https://www.health.gov.sk/?Ockovanie-bez-registracie

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Saturday, September 18, 2021

„Ja som počul také veci, že umelá pľúcna ventilácia tých pacientov zabíja, čo je úplná nepravda, hlúposť. Pretože tí pacienti, ktorí boli u nás a neboli by zaintubovaní, neboli by na umelej pľúcnej ventilácii, tak umrú, všetci,“ hovorí primár Hložník. Poznamenal, že zdravotný výsledok pacienta je pri používaní umelej pľúcnej ventilácii vždy otázny.

Taktiež vysvetľuje, že pacienti, ktorí sa pripoja k umelej pľúcnej ventilácii musia byť uspaní, počas toho berú veľmi veľa liekov, ktoré majú, samozrejme, nejaké nežiadúce účinky.

Povedal, že z vlastných skúseností a zo skúseností zo zahraničia môžeme vidieť, že zaočkované osoby nekončia v takomto ťažkom stave. „Čo vieme, tak tí pacienti aj keď dostanú Covid, tak majú ľahší priebeh, nekončia na ventilátoroch a hlavne neumierajú. Čiže to je cieľom očkovania,“  dodal primár.

„Skúsenosti z našich nemocníc hovoria o tom, že očkovaní pacienti nekončia v najťažších stavoch na ventilátoroch. Aj keď Covid dostanú, mávajú ľahší priebeh. Malá časť z nich, ktorá sa dostane do nemocnice, tam býva kratšie, majú jednoduchší priebeh a takmer vždy sa vyhnú pľúcnej ventilácii,“ uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR na svojom Facebooku.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnícta

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK