Zariadenie pre dýchanie pod vodou vyzbieralo takmer $890 000, je však vedecky nemožné

  • Znie to až príliš dobre, aby to bola pravda. Tvorcovia zariadenia Triton, ktoré malo úspešnú kampaň na Indiegogo, tvrdia, že s touto vychytávkou dokážeš dýchať pod vodou. Klamstvo roka?
triton-device-diver-pool-water-indiegogo-1
  • Znie to až príliš dobre, aby to bola pravda. Tvorcovia zariadenia Triton, ktoré malo úspešnú kampaň na Indiegogo, tvrdia, že s touto vychytávkou dokážeš dýchať pod vodou. Klamstvo roka?

Hlavné heslo marketingu znelo „budúcnosť podvodného dýchania“. Zariadenie, ktoré sa chváli umelými žiabrami, by malo poskytovať kyslík na 45 minút pri maximálnej hĺbke 4,6 metrov. Využíva mikroporézny filter s malými dierkami, dosť malými, aby sa voda nedostala dnu, a dosť veľkými, aby sa rozpustený „voľno-plávajúci“ kyslík dnu dostal. Triton je poháňané lítium-iónovou batériou, kyslík je stláčaný a udržovaný v zásobníku, ktorý človeku umožňuje dýchať. Je tu však zopár problémov.

cwrnecgisd9kj29ssmkh

foto: indiegogo.com

Zariadenie nie je veľké, keďže v skutočnosti meria len 29 centimetrov. Na to, aby filtrovalo dostatok kyslíka pre človeka, by potrebovalo filtrovať 90 litrov vody každú minútu, pri 100% účinnosti. Stláčať toľko kyslíka si vyžaduje aj veľa energie a silnú batériu, ktorá na trhu nie je dostupná.
Dýchať čistý kyslík môže zas spôsobiť poškodenie dýchacích ciest a zdravotné problémy nervového systému. Existuje aj názor, že Triton môže produkovať kyslík rovnako ako ponorka, no toto je tiež nemožné, pretože by pre to zariadenie potrebovalo energiu, ktorú generuje nukleárny reaktor.

zsug4r78zgazdkgzmeck

foto: newscult.com

Hoci je to zrejme fake, projekt na Indiegogo sprvu dosiahol svoj cieľ $50 000 dolárov, no a teraz sa dokonca blíži k šialenej sume $890 000! Kto vie, čo si pomyslí 2 205 backerov, ktorí tento projekt podporili, keď zistia, aká je v skutočnosti pravda.

Zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotky: techinsider.io

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech