Zaujímavé tipy, ako byť produktívnejší

 • Najdôležitejšie na kreativite je odhodlanie, pretože odhodlaním to všetko začína. Musíš vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a niečo obetovať. Až potom môžeš začať s kreativitou.
Screen Shot 2016-03-17 at 08.55.59
 • Najdôležitejšie na kreativite je odhodlanie, pretože odhodlaním to všetko začína. Musíš vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a niečo obetovať. Až potom môžeš začať s kreativitou.

Ak sa ti to podarilo a prestal si si všetko presúvať „na zajtra“, gratulujem. Realizácia tvojho sna/projektu/startupu je odteraz na dobrej ceste. Tu je niekoľko nápadov, ako sa stať produktívnejším.

 1. Zapisuj si všetky svoje myšlienky a nápady

Nech akokoľvek chceš, nikdy sa ti nepodarí zapamätať si úplne všetko. Tvoja pamäť pracuje ako RAM-ka v počítači, keď je preplnená, staré myšlienky vymaže.

 1. Nauč sa hovoriť nie

Ak niečo neplní tvoje ciele, alebo k ním aspoň nesmeruje, povedz tomu „nie“. Nezaťažuj sa zbytočnými činnosťami a uľahči si život.

 1. Každých 45 minút si daj pauzu

Stačí aj každú hodinu. Malá, 5-minutová prestávka ti dopomôže nabrať na situáciu iný pohľad. Dopraj tvojmu mozgu aspoň malý oddych.

Tim-Ferriss-notebook

foto: Tim Ferriss

 

 1. Zbav sa všetkého, čo ťa vyrušuje

Televízor, rádio, mobil, sociálne siete… To všetko ťa spomaľuje. Zbav sa toho aspoň na týždeň a uvidíš, koľko skvelých nápadov ti preletí hlavou. Navyše budeš mať dobrý pocit, že všetko stíhaš.

 1. Každý deň sa sústreď len na jednu vec

Prataj len v sobotu a tvojmu startupu sa venuj napríklad len v pondelok. Ak máš nejakú povinnosť navyše, urči si na ňu len jeden deň. Zvyšné dni na to nemysli a venuj sa niečomu inému. Pomôže ti to so zatriedením myšlienok.

 1. Vytvor si rutiny

Každý deň sa napríklad prejdi – aspoň na 20 minút (ešte aj pes sa poteší). Tvoja rutina by mala byť niečo príjemné, no zároveň užitočné. Dopomôže ti to k „uzavretiu“ celého dňa a k utriedeniu myšlienok.

 1. Nerob veľa vecí naraz

Prestaň šoférovať, mobilovať a fajčiť naraz. Ak robíš viacero vecí naraz, zbytočne ťa to stresuje a navyše ani jednu z tých vecí neurobíš poriadne.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

foto: Tim Ferriss

 

 1. E-maily si kontroluj len 2-krát za deň

A to platí aj pre facebook a iné sociálne siete. Vypni si všetky upozornenia a vyhraď si na kontrolu nových správ len určitý čas. Odľahčí ťa to od pocitu zaneprázdnenia.

 1. Ráno mobil vypni

Počas prvej hodiny – od kedy si vstal, si mobil odpusť. Nielenže sa ti nepoškodí zrak, ale taktiež sa nebudeš zaťažovať a podvedome stresovať už hneď od rána. Dopraj si tiché a kľudné raňajky.

 1. Cvič

Prečistí ti to mozog a ešte budeš aj sexy. odhodlaj sa aspoň na také malé, 10 minútové cvičenie v pyžame. Minimálne sa ti bude lepšie zaspávať.

Ak sa ti podarí aspoň jeden z bodov vyššie zrealizovať a zaužívať ho, očakávaj prísun kretívnych nápadov. Ak nič neprichádza, nevadí. Trpezlivosť ruže prináša a kreativita niekedy príde v tom najneočakávanejšiom momente.

foto: heartyhosting.com

zdroj titulnej fotografie: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech