„Zaútočili“ letiace paradajky. Terčom boli Van Goghove Slnečnice

  • Londýnski aktivisti zaútočili na slávne dielo
  • Išlo o Slnečnice od Van Gogha
  • Podobné útoky spáchali aj v minulosti
van gogh
Ilustračná fotografia, Unsplash/Pauline Loroy, Redd
  • Londýnski aktivisti zaútočili na slávne dielo
  • Išlo o Slnečnice od Van Gogha
  • Podobné útoky spáchali aj v minulosti

Environmentálni aktivisti hodili v piatok plechovky s paradajkovou polievkou na zrejme najslávnejší obraz maliara Vincenta van Gogha s názvom Slnečnice, ktorý je vystavený v britskej Národnej galérii v centre Londýna. Na sociálnych sieťach sa objavili videá z incidentu, informuje TASR na základe správy agentúr AFP a DPA.

Útok na obraz

Zoskupenie Just Stop Oil vo vyhlásení uviedlo, že dvaja demonštranti na protest proti fosílnym palivám hodili na obraz dve plechovky s paradajkovou polievkou a požadovali, aby britská vláda pozastavila všetky nové ropné a plynové projekty. K incidentu došlo o 11.00 h miestneho času (napoludnie SELČ), spresňuje AFP.

Tieto kuriozity, drahé obrazy a poriadne vychytávky nájdeš len v národnej rade

Dvoch aktivistov následne v priestoroch galérie zadržali. Polievka znečistila sklenený ochranný povrch obrazu a časti zlatého rámu, spresňuje DPA. Bezpečnostná služba vzápätí eskortovala návštevníkov z miestnosti 43, kde sa obraz nachádza.

Čo má väčšiu hodnotu, umenie alebo život? Má to väčšiu hodnotu než potraviny? Väčšiu než spravodlivosť?“ uviedla pred Van Goghovým obrazom 21-ročná aktivistka Phoebe Plummerová z Londýna.

Ste viac znepokojení kvôli ochrane obrazu alebo záchrane našej planéty a ľudí?“ dodala. Predstavitelia galérie uviedli, že maľba zostala nepoškodená a menšie škody vznikli len na ráme.

Tento prípad však nie je zďaleka jediným. Aktivisti už v rámci rovnakého cieľa útočili už aj na iné obrazy, či jednoducho znepríjemňovali život bežným ľuďom. Podobný prípad sa odohral len niekoľko dní dozadu v austrálskom Sydney.

Umenie je terčom často

Aktivisti sa v nedeľu prilepili k obrazu Pabla Picassa „Masaker v Kórei“. TASR informuje podľa agentúry AFP. Členovia organizácie Extinction Rebellion si prilepili dlane na okraj priehľadného krytu, ktorý v Národnej galérii štátu Viktória v Melbourne chránil obraz.

Boli v čiernych tričkách so symbolom presýpacích hodín v kruhu a mali transparent so sloganom „Klimatický chaos = vojna + hladomor“. Protest zorganizovali v posledný deň výstavy „Picassovo storočie“.

policajná páska s nápisom klimatická scéna zločinu
zdroj: Unsplash/Ehimetalor Akhere Unuabona

Ruky demonštrantov boli bezpečne odlepené z krytu bez poškodenia diela,“ uviedol hovorca galérie. Polícia ich potom vypočula a až do ďalšieho vyšetrovania prepustil. Dielo Pabla Picassa z roku 1951 „ukazuje hrôzy vojny“, uviedla na sociálnej sieti organizácia Extinction Rebellion.

Rozpad klímy bude znamenať nárast konfliktov na celom svete. Teraz je čas, aby sa každý a všetky inštitúcie postavili za čin!“ povedala skupina.

Na svedomí toho majú viac

V ďalšom obdobnom prípade zase aktivisti zablokovali viacero hlavných prístupových ciest do rakúskej metropoly Viedeň. Spôsobili tak rozsiahle obmedzenia dopravy, avšak polícia podľa vlastného vyjadrenia zablokované cesty rýchlo znova sprejazdnila. TASR prevzala správu z agentúry APA.

Organizátori, medzi ktorými boli členovia rakúskej vetvy už predošle spomenutého hnutia za ochranu klímy Extinction Rebellion a skupiny Letzte Generation (Posledná generácia), označili svoju protestnú akciu názvom „Kolaps“. Požadovali, aby vláda okamžite začala presadzovať odporúčania rakúskej klimatickej rady, a to najmä v dopravnom sektore.

dialnica
zdroj: Unsplash/Dimitry Anikin

Konkrétne ide o presadzovanie miest bez áut, rozširovanie možností verejnej dopravy, výstavbu cyklotrás a chodníkov či vydávanie povolení pre logistické centrá len v prípade, že disponujú železničným napojením.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá