Zažívajú 200 dní trvajúci lockdown. V krajine prudko narastajú nakazení, samovraždy a depresia

  • Ukázalo sa, že izolácia má zlý vplyv na psychiku ľudí a spôsobuje depresie, problémy so spánkom a iné zdravotné problémy
  • Miera depresie sa počas pandémie výrazne zvýšila, pretože ľudia sú sociálne izolovanejší
oko-1090x610-1
Unsplash/Fernando Cferdo, Mark Claus
  • Ukázalo sa, že izolácia má zlý vplyv na psychiku ľudí a spôsobuje depresie, problémy so spánkom a iné zdravotné problémy
  • Miera depresie sa počas pandémie výrazne zvýšila, pretože ľudia sú sociálne izolovanejší

Argentínska vláda musí okrem zničenej ekonomiky riešiť aj psychické zdravie občanov. Hlavne mesto krajiny je v lockdowne viac ako 200 dní, počas ktorých žijú obyvatelia v domácej izolácii. Aj napriek tomu sa krajina stala piatou na svete, ktorá prekonala hranicu 5 miliónov nakazených. Obyvatelia Buenos Aires sú tak svedkami pádov nie len ich životov, ale aj zdravia.

Obmedzenia sa medzi jednotlivými provinciami výrazne líšia. Vo väčšine častí Argentíny sú obyvatelia povinní zakrývať si nos a ústa tvárovou maskou alebo iným odevom, kedykoľvek idú na verejnosť. Hlavné mesto krajiny je v lockdowne a v iných je voľný pohyb povolený s predpokladom, že sa bude dodržiavať odstup. Výnimky na pohyb von majú ľudia, ktorí idú do potravín, lekárne alebo prichádzajú na medzinárodné letisko. Je obmedzené cestovanie medzi mestami a provinciami. Občania USA, ktorí pricestujú do krajiny, musia absolvovať 14-dňovú karanténu.

zdroj: Unsplash/Ben Blennerhasset
Mesto je v lockdowne od 20. marca a malo v ňom byť len 10 dní. Tie sa však rýchlo zmenili na týždne, ktoré sa zmenili na mesiace. Ekonomické dôsledky tohto rozhodnutia vlády sú negatívne, najviac zasiahnutí sú malí podnikatelia. Pred lockdownom fungovalo v zemi viac ako 600 tisíc malých podnikov, z ktorých v júli ostalo len 42 tisíc. Vládu by však malo trápiť aj psychické zdravie Argentínčanov. Počas pandémie sa depresia v krajine zvýšila 5-násobne.

Spoločenská depresia

Podľa výskumu univerzity v Buenos Aires sa miera depresia výrazne zvýšila. Až 3 zo 4 ľudí majú problémy so spánkom a každá druha osoba sa kvôli zlému psychickému zdraviu musela vzdať každodenných aktivít. Doktor Patricio Cristóbal Rey tvrdí, že predlžovanie izolácie vedie k chronickému stresu, ktorý súvisí s úzkosťou, depresiami a závislosťami. „Z toho neskôr plynú problémy so spánkom a iné fyzické ochorenia,“ hovorí. Aj napriek tomu, že krajina patrí medzi zeme, v ktorých sa nachádza najviac psychológov, ich pomoci sa dočká málokto.

Okrem problémom so spánkom sa v krajine rozšírili aj poruchy príjmu potravy. Karanténa je veľkým trestom pre tých, ktorí psychickými problémami trpeli už skôr. Zlý dopad má izolácia aj na najmenších. Osoby, ktoré sú mladšie ako 15 rokov, môžu v hlavnom meste nakupovať len v sprievode rodiča. Okrem toho si deti zvykajú na prítomnosť rodičov, čo môže byť po zrušení lockdownu veľkým problémom.

zdroj: worldometers.info

„Miera depresie sa počas pandémie výrazne zvýšila, pretože ľudia sú sociálne izolovanejší, majú menšiu štruktúru a rutinu a väčšiu neistotu v budúcnosti, čo vedie k pochybnostiam a negatívnym predpovediam,“ uviedol Dr. Collin Reiff, klinický asistent v odbore katedra psychiatrie na NYU Langone Health.

Priprav sa na lockdown

Keďže lockdown čaká aj Slovensko, mal by si na svoje psychické zdravie dbať o niečo viac. Nájsť energiu a motiváciu je počas týchto dní extrémne náročné, no nie je to nemožné. Keďže budeš veľa času tráviť doma, mal by si si nájsť aktivitu, ktorá ťa zamestná. Vytiahni z poličky tú knihu, ktorú si chcel prečítať už dlho, no kvôli práci si na to nemal čas. Taktiež by si mal udržovať svoju rutinu, na ktorej funguješ už dlho. To, že si zavretý doma, neznamená, že musíš spať do 12-tej. 

Hoci je cvičenie jednou z posledných vecí, na ktoré máš počas depresie chuť, dokáže zlepšiť náladu.  Pravidelné cvičenie môže byť v skutočnosti rovnako účinné ako antidepresívne lieky na zmiernenie depresie.

Zdroje: Telegraph, Healthline, Seznamzpravy, ar.umbassy.gov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK