Zažívame najteplejší február v histórii ľudstva. Sme ďaleko za prijateľnými hodnotami, bijú na poplach experti

  • Svet sa ocitá v zovretí alarmujúceho otepľovania
  • Vedci z Britského národného oceánografického centra (NOC) sú vysoko znepokojení
na snímke sú protestujúci proti klimatickej zmene a teplomer
Ilustračný obrázok, DALL-E, Unsplash/Mika Baumeister
  • Svet sa ocitá v zovretí alarmujúceho otepľovania
  • Vedci z Britského národného oceánografického centra (NOC) sú vysoko znepokojení

Experti upozorňujú na zrýchľujúce sa tempo otepľovania planéty a prudký nárast teploty oceánov, ktoré plnia úlohu najväčšieho klimatického rezervoára tepla.

Dr. Joel Hirschi, vedúci oddelenia modelovania morských systémov v NOC, zdôrazňuje, že amplitúda, o ktorú boli prekonané rekordy teplôt na hladine mora v roku 2023 a opäť aj v roku 2024, prevyšuje očakávania. Objavujú sa tak otázky o príčinách tohto znepokojivého javu.

V roku 2024 navyše s najväčšou pravdepodobnosťou skončí február ako najhorúcejší v histórii. Podľa Zekeho Hausfathera z Berkeley Earth smeruje ľudstvo práve k tomuto nelichotivému rekordu, pričom predchádzajúcich deväť mesiacov (január až september), už zbúralo teplotné rekordy, informuje The Guardian.

Svoj podiel viny má aj El Niño

Tieto alarmujúce trendy poukazujú na urýchľujúcu sa klimatickú krízu, ktorá si vyžaduje urgentnú a koordinovanú reakciu na globálnej úrovni.

Svoj podiel na tomto stave má aj silný El Niño, ktorý nepochybne prispel k rekordným teplotám, ktoré boli zaznamenané. Francesca Guglielmo z Európskej klimatickej služby Copernicus však zdôrazňuje, že bol El Niño len jedným z faktorov, ktoré sa na tomto otepľovaní podieľali.

Každá tona oxidu uhličitého vypustená do atmosféry zvyšuje tlak na oceány a prispieva k otepľovaniu. V niektorých oblastiach boli anomálne teploty zosilnené aj slabými pasátmi, letargickým tryskovým prúdom, kolísaním cirkulácie v severnom Atlantiku a znížením znečistenia aerosólmi, ktoré vystavuje väčšiu časť oceánu slnečnému žiareniu.

El Niño síce v súčasnosti slabne, čo by malo od konca jari alebo začiatku leta zmierniť teploty v rovníkovom Pacifiku, avšak ak v tom čase zostane severný Atlantik teplý, môže to predikovať intenzívnu aktivitu hurikánov, varuje Dr. Hirschi.

Takéto riziká sa budú každý rok zvyšovať, pokiaľ neznížime uhlíkové emisie a nezvrátime klčovanie lesov.

„Spomalenie, zastavenie alebo zvrátenie trajektórie otepľovania, na ktorej sa nachádzame, je podobné zmene kurzu supertankera. Výsledky nie sú okamžité, ale čím skôr zakročíme, tým ľahšie sa vyhneme vážnym problémom,“ uzatvára Dr. Hirschi.

Globálne otepľovanie prvý raz prekročilo 1,5 stupňa Celzia za celý rok

Svetoví lídri v roku 2015 sľúbili, že sa pokúsia ohraničiť dlhodobý nárast teploty na limit 1,5 stupňa Celzia, čo sa považuje za kľúčové, aby sa zabránilo najškodlivejším vplyvom. Naliehavé opatrenia na zníženie emisií uhlíka však ešte stále môžu spomaliť otepľovanie, tvrdia niektorí vedci.

„Toto ďaleko presahuje všetko, čo je prijateľné,“ povedal profesor Bob Watson pre BBC Radio 4.

„Pozrite sa, čo sa stalo tento rok len s 1,5 stupňami Celzia – videli sme povodne, suchá, horúčavy a lesné požiare po celom svete.“

Prelomová správa OSN z roku 2018 uviedla, že riziká vyplývajúce zo zmeny klímy, ako sú intenzívne vlny horúčav, stúpajúca hladina morí a vymieranie voľne žijúcich druhov, sú oveľa vyššie pri oteplení o dva stupne Celzia ako pri 1,5 stupni Celzia.

Dnešné počasie na Slovensku

Dnes bude oblačno až zamračené, vo východnej polovici spočiatku prevažne malá oblačnosť a k večeru od západu ubúdanie oblačnosti na väčšine územia. Ráno ojedinele hmla. Miestami, najmä na severe, dážď alebo prehánky, v polohách nad 1 500 m sneženie. Teplo. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Najvyššia denná teplota bude 6 až 12, na juhozápade okolo 14 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 4 stupňov Celzia, k večeru okolo 0 stupňov Celzia.

Fúkať bude prevažne slabý vietor. Meteorológovia predpokladajú zrážky do piatich milimetrov, vo vysokých polohách do piatich centimetrov snehu.

Zdroje: NOC, The Guardian, TASR, SHMÚ, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá