„Zázračný“ liek proti koronavírusu sa bude testovať aj v Česku. Je silnejší ako akákoľvek vakcína

  • Prvýkrát sa o EXO-CD24 hovorilo už vo februári, keď tento proteín pomohol až 29 z 30 pacientov
  • Medzi štátmi, ktoré by sa mali podieľať na vykonávaní štúdie, má byť aj Česká republika
corona
TASR/AP Rraldo Peres, Unplash/Fusion Medical Animation
  • Prvýkrát sa o EXO-CD24 hovorilo už vo februári, keď tento proteín pomohol až 29 z 30 pacientov
  • Medzi štátmi, ktoré by sa mali podieľať na vykonávaní štúdie, má byť aj Česká republika

Vo februári Izrael oznámil, že nám svitá na lepšie časy. Vyvinuli totiž liek, ktorý môže výrazne prispieť k záchrane sveta pred koronavírusom. Izraelské ministerstvo zdravotníctva schválilo začatie experimentálnej liečby proti chorobe COVID-19 pomocou lieku EXO-CD24.

Premiér Benjamin Netanjahu ho považuje za zázračný. Informoval o tom Jerusalem Post. Spočiatku by mal byť aplikovaný len v „placebovej“ štúdii. Testovaných bude 150 pacientov so stredne ťažkým alebo ťažkým priebehom. Zaujímavosťou je, že medzi krajinami, ktoré sa majú podieľať na výskume by mala byť aj Česká republika.

NOVÁ NÁDEJ: Tento liek vyliečil až 29 z 30 pacientov s komplikovaným priebehom ochorenia COVID-19

Silná zbraň

S vykonávaním štúdie súhlasilo napríklad aj Gruzínsko, musí však získať povolenie od Európskej liekovej agentúry (EMA). V tomto štáte denne pribudne 500 až 1000 prípadov nákazy, aj preto krajina už súhlasila s vykonaním štúdie. Podľa CNN Prima News epidemiológ a bývalý minister zdravotníctva Roman Prymula už vo februári povedal, že ak bude úspešná tretia fáza testovania, Česko by určite uvažovalo jej nákup.

V súčasnosti sa rokuje aj s Indiou, Brazíliou, Portugalskom, Kostarikou a so spomínaným Českom. Liečbu testujú už aj v Grécku.

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

Imunológ Václav Hořejší v tom istom mesiaci podotkol, že ak by sa vysoká úspešnosť lieku ukázala aj v budúcich klinických testoch, išlo by o silnejšiu zbraň proti koronavírusu, ako hocijaká iná vakcína.

Zázrak proti koronavírusu

Prvýkrát sa o EXO-CD24 hovorilo už vo februári, keď tento proteín pomohol až 29 z 30 pacientov so stredne ťažkým a ťažkým priebehom infekcie vrátiť sa do 3 až 5 dní domov z nemocnice.

EXO-CD24 je založený na exozómoch obohatených o CD24 a je určený na boj proti cytokínovej búrke, ktorá ničí imunitný systém. Exozómy sú zodpovedné za komunikáciu medzi bunkami. V takom prípade dodávajú proteín CD24 do pľúc, čo pomáha upokojiť imunitný systém.

Cytokínová búrka sa často označuje ako hyperaktívna imunitná reakcia. Cytokíny sú malé proteíny, ktoré vysielajú signály, ktoré umožňujú rôznym imunitným bunkám si navzájom „hovoriť“, čo majú robiť. Každý má vo svojom tele cytokíny bez ohľadu na to, či má autoimunitné ochorenie alebo bol infikovaný COVID-19.

zdroj: TASR/AP Rraldo Peres

Podľa zdravotníckeho portálu Creaky Joints sa cytokínová búrka vyvinie u 5 až 7 % pacientov s COVID-19 v priebehu piatich až siedmich dní.

„Dokončenie týchto pokusov by malo trvať iba pár mesiacov,“ povedali vedci z laboratória profesora Nadira Arber pre Jerusalem Post. Látka sa má inhalovať raz denne po dobu piatich dní a ide priamo do pľúc, kam dodáva potrebnú bielkovinu.

Zdroje: Jerusalem Post, CNN Prima News, Creaky Joints

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK