NOVÁ NÁDEJ: Tento liek vyliečil až 29 z 30 pacientov s komplikovaným priebehom ochorenia COVID-19

  • Tel Aviv nedávno prezradil skvelú správu pre celý svet
  • Liek vyvinutý v Ichilov Medical Center môže výrazne prispieť k záchrane sveta pred koronavírusom
  • Tel Aviv nedávno prezradil skvelú správu pre celý svet
  • Liek vyvinutý v Ichilov Medical Center môže výrazne prispieť k záchrane sveta pred koronavírusom

Vedúci prvých testov lieku s názvom EXO-CD24 ostal v šoku. Tento proteín pomohol až 29 z 30 pacientov so stredne ťažkým a ťažkým priebehom infekcie vrátiť sa do 3 až 5 dní domov z nemocnice. Liek môže byť čoskoro záchranou pre celý svet bojujúci s nebezpečnejšou a smrtnejšou verziou ochorenia B.1.1.7.

Prelomový objav v boji proti pandémii

Nová látka úspešne zvládla 1. fázu testovania, je však potrebné ho čo najrýchlejšie dostať cez ostatné fázy, aby ho verejnosť mohla v liečbe využiť. Napriek zdĺhavému časovému úseku však stojíme pred prelomovým objavom. Za výskumom stojí profesor Nadir Arber z Ichilov Medical Center v Tel Avive, informuje The Times of Israel.

Účinok lieku EXO-CD24 spočíva vo využití exozómov – malých nosných vakov, ktoré prepravujú materiály medzi bunkami. Tie zabezpečia dodanie proteínu nazývaného CD24 do pľúc. Vedúci výskumu sa práve pľúcnym ochoreniam a ich liečbe venuje už roky. „Tento proteín sa nachádza na povrchu buniek a má dobre známu a dôležitú úlohu v regulácii imunitného systému,“ uviedol výskumník Shiran Shapira z laboratória inštitútu.

Kontinentálna Európa má v rýchlosti očkovania nového lídra. Ich tempo prekvapuje celý svet

V momente, keď sa telo stretne s vírusom, snaží sa agresívne brániť. Táto obrana však môže spôsobiť, tzv. cytokínovú búrku, vážne hyperzápalové ochorenie, ktoré môže viesť k poškodeniu pľúc a následnej smrti. Proteín pomáha upokojiť imunitný systém a potlačiť cytokínovú búrku, ktorá je najčastejšou príčinou úmrtia na infekčné ochorenie COVID-19.

Proteín, ktorý sa inhaluje

Prípravok je určený na inhaláciu raz denne na niekoľko minút s dobou celkovej liečby päť dní, informuje Arber. „Liek je zameraný priamo na srdce búrky, na pľúca. To je hlavný rozdiel od iných receptúr, ktoré obmedzujú cytokín len ne lokálnej úrovni alebo pôsobia širokospektrálne, ale spôsobujú veľa závažných vedľajších účinkov. EXO-CD24 sa podáva lokálne, funguje širokospektrálne a bez vedľajších účinkov,“ dodáva výskumník.

koronavirus
zdroj: TASR/AP

Tento liek čakajú ďalšie testovacie fázy, no predstavitelia nemocnice veria v jeho vysoký potenciál, ktorý sa potvrdil v 1. fáze. Liek sa môže čoskoro stať významným hráčom v boji proti tejto závažnej chorobe. Riaditeľ Ichilov Medical Center Roni Gamzu uviedol, že výskum je pokročilý a sofistikovaný a môže zachrániť mnoho životov.

Kým dorazí, máme záchranu

V boji proti britskému variantu vírusu nám môže pomôcť aj vakcína spoločnosti AstraZeneca, potvrdzuje štúdia. Oxfordská univerzita odoberala účastníkom štúdie výtery z nosa a hrdla na týždennej báze. Štúdia sa konala v Británii v období od 1. októbra do 14. januára, keď už bol známy nový variant vírusu. Aby zistili účinnosť vakcíny proti novému variantu, sekvenovali vírusové častice z niekoľkých stoviek výterov.

Vakcína mala 84 % účinnosť proti iným variantom vírusu, v porovnaní so 74,6 % proti britskému variantu.

Zdroje: The Times of Israel, Startitup, Youtube/Abc News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech