Zázrak z konope: Dolnokubínčania vyrábajú bio produkty, ktoré na trhu nemajú obdoby

  • V minulosti bola zdrojom obživy, neskôr bola zatracovaná a dnes sa pomaly zbavuje predsudkov. Ľudia znovuobjavili všestrannú silu, ktorú v sebe konopa siata nesie. Dnes sa už opäť využíva v kozmetike, textilnom či stavebnom priemysle, ale aj v zdravej výžive. Svoje o tom vie Sum Bio Organic, značka s tými najlepšími konopnými produktami na Slovensku.
collagejzf
leafly.com/sum.sk
  • V minulosti bola zdrojom obživy, neskôr bola zatracovaná a dnes sa pomaly zbavuje predsudkov. Ľudia znovuobjavili všestrannú silu, ktorú v sebe konopa siata nesie. Dnes sa už opäť využíva v kozmetike, textilnom či stavebnom priemysle, ale aj v zdravej výžive. Svoje o tom vie Sum Bio Organic, značka s tými najlepšími konopnými produktami na Slovensku.

Pri pohľade na konope sa aj dnes mnohým vybavia len jej psychotropné účinky a skôr si ju dokážu predstaviť v ubalenom jointe ako v masti, čaji, múke alebo oleji. Hovoríme však o konope siatej, ktorej pestovanie je na Slovensku schválené a ktorá obsahuje menej ako 0,2% THC, teda nehrozia halucinácie a euforické pocity. Táto rastlinka však obsahuje mnoho vzácnych látok, ktoré majú pre náš organizmus obrovské benefity. Podľa odborníkov je doslova zázračná!

Foto: leafly.com

Silu konope už objavilo viacero potravinových značiek, ktoré ju predávajú v podobe konopných semienok, oleja či prášku. Konope obsahuje obdivuhodné množstvo bielkovín, často až 25%, a všetky esenciálne aminokyseliny, čo z nej robí skvelú náhradu živočíšnych zdrojov proteínu, ako napríklad mäsa.

Niet preto divu, že dnes konope nájdeme v mnohých produktoch športovej výživy, v ktorej hrá proteín významnú úlohu. Okrem toho vo vzácnych semienkach nájdeme zásobáreň omega 3, 6 a 9 mastných kyselín a minerálov ako vápnik, horčík, fosfor, draslík, železo či zinok. Konopné semienka obsahujú aj látku kanabidiol, ktorá má silné antioxidačné účinky.

Foto: sum.sk

Prospešným účinkom konopy siatej verí aj značka Sum Bio Organic z Dolného Kubína, ktorá sa rozhodla vyrábať prvotriedne produkty zdravej a športovej výživy. Neustále inovujú a vyvíjajú nové výrobky so špeciálnym zložením. Prvotriedna je pre nich kvalita, preto sú ich výrobky v BIO kvalite a sú špičkou na trhu. Dôsledne vyberajú dodávateľov a kvalitu ich surovín preverujú.

„V dobe, keď sme okolo roku 2010 začínali a v podstate aj dnes, stála konopa na okraji záujmu, no podľa nás stojí za to sa jej venovať. Nehľadiac na množstvo využití tejto rastliny, je len málo naozaj ekologických plodín, ktoré sa môžu pochváliť zápornou CO2 stopou, a konopa taká je. Naša snaha preto smeruje k tomu, aby sa slovenskí poľnohospodári vrátili k pestovaniu konopy, pretože to má zmysel, aj keď je to beh na dlhú trať,“ uviedol spoluzakladateľ značky Miro Hazucha.

Foto: womenshealthmag.co.uk/lefly.com

Sum vyvinul vlastnú radu konopných proteínov, proteínov Hempower a Be Vegan Hero. Každá rada sa mierne líši zložením a nájdeš ju v čistých či prírodných príchutiach ako kakao, vanilka či kokos. Všetky sú sladené výhradne glykozidmi stévie alebo cukrom z kokosových kvetov a nenájdeš v nich žiaden rafinovaný cukor či umelé sladidlá.

Obsahujú až 50% proteínu a sú preto skvelou náhradou za klasické srvátkové proteíny. Citlivejším ľuďom či tým s alergiami často spôsobujú nemalé tráviace problémy, a preto je ich záchranou práve konopný proteín, ktorý je vhodný pre vegánov aj ľudí s laktózovou intoleranciou. Obsahuje pritom všetky esenciálne aminokyseliny, skvelo stráviteľné bielkoviny a množstvo vlákniny. Nezaťažuje metabolizmus a obličky.

Foto: sum.sk

Značka je naozaj kreatívna. Nielen, že jej obaly sú nesmierne originálne a nápadité, ale vyvíja aj produkty, ktoré, minimálne na slovenskom trhu, nenájdeš. Dal by si si zdravé  a chutné konopné „KaKauKo“ či konopnú kávu? Sum tvoje prianie splní.

V kakau pre veľkých aj malých nájdeš len konopný proteín, kakaový prášok, cukor z kokosových kvetov, cejlónsku škoricu a vanilku, to všetko samozrejme v bio kvalite. Ráno ťa zas povzbudí jemná oriešková aróma a chuť konopnej kávy zo 100% Bio arabicy z eko plantáží a konopných semienok. Skrátka čistá energia z prírody.

 

 

Foto: sum.sk

V konope nájdeš silu aj keď neholduješ športom a nepotrebuješ zvýšiť prísun proteínov a regenerovať. Sum má v portfóliu aj za studena lisovaný konopný olej, ktorý zvýši tvoj prísun omega 3 mastných kyselín a vitamínu E v potrave, alebo konopné semienka, ktoré sa hodia do šalátu či jogurt, ale aj samotné ako malý snack.

Či už to budú surové nelúpané, lúpané alebo pražené. Uvidíš, že to chrumkanie pod zubami a orieškovú chuť si zamiluješ, navyše si môžeš byť istý, že svojmu telu dávaš to najlepšie. Sum nakoniec vyrába aj prírodné konopné mydlo bez škodlivých chemikálií.

Foto: sum.sk

Značke Sum Bio Orgnic sa na trhu nesmierne darí, neustále ide vpred a vymýšľa nové ešte lepšie produkty. Veríme, že popularita konopy siatej vo výžive aj ďalších oblastiach využitia bude narastať, pretože by bola nesmierna škoda, ak by sme na túto cennú plodinu opäť zabudli. Je len málo rastlín, ktoré majú tak všestranné využitie, ekonomicky výhodne sa pestujú a majú toľko benefitov pre naše zdravie.

Foto: biocare.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK