Zbaľ sa a vyskúšaj si život v inej krajine. Štúdia odhalila, kde sa žije Európanom najlepšie

  • Ak chceš odísť zo Slovenska, najlepšie ti bude, ak nepôjdeš príliš ďaleko, vyplýva zo štúdie
  • Porovnávali pri nej viac než päťsto lokalít sveta. Napokon určili, kde je prisťahovalcom najlepšie
Kodaň, Bern
Unsplash/Jacob Muchhave, Janis Wolf
  • Ak chceš odísť zo Slovenska, najlepšie ti bude, ak nepôjdeš príliš ďaleko, vyplýva zo štúdie
  • Porovnávali pri nej viac než päťsto lokalít sveta. Napokon určili, kde je prisťahovalcom najlepšie

Ak si niekedy seriózne premýšľal nad tým, že by si si chcel zbaliť kufre a jednoducho odísť, tak vieme kam. Spoločnosť ECA International sa venuje najmä dátam a poradenstvu, zameriavajú sa pri tom na ľudí, ktorí sa pohybujú a pracujú všade po svete.

Každoročne preto prichádzajú s rebríčkom, ktorý menuje krajiny, v ktorých sa žije prisťahovalcom najlepšie. Ak teda nie si spokojný tu, šťastie môžeš skúsiť nájsť inde. ECA International prišla so zoznamom najlepších miest pre Európanov, ktorí chcú odísť z rodnej krajiny, a upozornil naň Bloomberg.

Životná úroveň Európanov stúpa

Systém hodnotenia miest ECA International spočíva na viacerých faktoroch, pričom porovnávajú viac než 500 lokalít sveta. Rebríček je založený napríklad na dostupnosti zdravotných služieb, bývania, osobnej bezpečnosti, kvality vzduchu, miere politického a sociálneho napätia či možností na trávenie voľného času.

Z výsledkov štúdie vyplýva, že ľuďom, ktorí sa rozhodli opustiť svoju rodnú krajinu, sa najlepšie býva v Kodani, v Dánsku. Kodaň sa o prvé miesto delí so švajčiarskym Bernom a obe spomínané mestá si udržiavajú popredné miesta rebríčka už celkom tradične, píše portál Independent.

Európa si v porovnaní s predchádzajúcim rokom však výrazne polepšila, až 71 % zo sledovaných miest na našom kontinente zlepšilo svoju životnú úroveň. 

Zaznamenali sme takmer absolútny obrat v porovnaní s minuloročnými výsledkami. Mnoho krajín, ktoré počas pandémie v roku 2020 zaviedli najtvrdšie opatrenia klesli, teraz sa opäť vrátili na pôvodné miesta. Stalo sa tak po tom, čo vlády na reštrikciách ubrali,“ uviedol Neil Ashman, hlavný analytik hodnotenia lokalít v ECA International.

zdroj: Pixabay/jonny joka

Pomohli vakcíny

Pomyselná strieborná medaila putuje do mesta Haag v Holandsku a tretie miesto patrí aj Ženeve vo Švajčiarsku. Stavanger v Nórsku a Eindhoven v Holandsku skončili na piatom mieste. Švédsky Göteborg, švajčiarsky Bazilej a holandský Amsterdam obsadili siedmu priečku. Na desiatom mieste sa umiestnil Dublin.

Ashman pripisuje dobré výsledky najmä úspešnému zavedeniu vakcín, ktoré umožnili Európe opäť sa otvoriť. Krajiny, v ktorých je vysoké percento zaočkovaných už dlhšie, nečelia tvrdým opatreniam a ich dni pripomínajú tie pred pandémiou. Odborník očakáva, že bude dobrý trend pokračovať aj v roku 2022.

zdroj: TASR/AP, Craig Ruttle

V rebríčku, naopak, klesli mestá na Novom Zélande a v USA či Austrálii. Neslávne výsledky majú zrejme tiež dočinenia s obmedzeniami, ktoré sa týkajú Covidu. Nepomohli im však ani iné faktory, napríklad prírodné katastrofy, ktoré výrazne zhoršujú kvalitu života miestnych.

Londýn skončil na 42. mieste, Madrid na 46., New York sa prepadol na 55. priečku a San Francisco skončilo len o niečo lepšie, umiestnilo sa na 52. mieste, pričom tiež kleslo.

Zdroje: ECA Inernational, Bloomberg, Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá