Zdravotníci z prvej línie majú drsný odkaz pre ľudí, ktorí zľahčujú COVID-19. Ďalej už nechcú mlčať

  • Lekári, ktorí v prvej línii liečia ľudí s koronavírusom posielajú verejnosti otvorený list
  • Žiadajú, aby sa COVID-19 konečne prestal bagatelizovať
  • Odborníkov z iných oborov vyzvali, aby radšej mlčali
docc
Facebook/Nemocnice České Budějovice a. s.- oficiální
  • Lekári, ktorí v prvej línii liečia ľudí s koronavírusom posielajú verejnosti otvorený list
  • Žiadajú, aby sa COVID-19 konečne prestal bagatelizovať
  • Odborníkov z iných oborov vyzvali, aby radšej mlčali

Lekári a zdravotné sestry z oddelení COVID-19 a jednotiek intenzívnej starostlivosti majú dôležitý odkaz pre verejnosť. Konštatujú, že doteraz boli príliš zaneprázdnení organizáciou starostlivosti o pacientov v nemocniciach a sú si vedomí, že ich nebolo príliš počuť. Teraz sa však rozhodli hovoriť jasne a nahlas.

Od jarných mesiacov bojujeme za zdravie a životy ľudí, ktorí boli infikovaní COVID-19. Starali sme sa o stovky pacientov s ťažkým priebehom. Táto práca je namáhavá mentálne aj fyzicky. Keď prídeme domov unavení a sledujeme výsledky mnohých odborníkov, neveríme vlastným očiam, píše vo verejnej výzve MUDr. Jiří Sagan, vedúci lekár JIS.

Zdravotníčka zažila koronavírus v prvej línii: Opatrenia nemajú logiku. Všetko je hore nohami

Odborníkov zarážajú debaty o tom, či ľudia zomrú na COVID alebo s COVID, či je vírus prostriedkom vlády na zníženie osobnej slobody, ale aj to, či je naozaj potrebné nosiť rúška v interiéri.

Nechceme vyvolávať paniku a zdesenie, ale asi to treba počuť. Na našich oddeleniach bojujeme za životy ľudí, ktorí ak by nemali koronavírus, mali by pred sebou ďalších 10-20 rokov kvalitného života. Sú to päťdesiatnici, šesťdesiatnici, aktívni sedemdesiatnici, ktorí majú len nadváhu, alebo vysoký tlak alebo ľahkú cukrovku, hovorí MUDr. Aleš Chrdle, náčelník pôsobiaci na infekčnom oddelení.

Lekári objasňujú, že sa snažia zabrániť tomu, aby takýto pacienti skončili na pľúcnom ventilátore, pretože ak sa naň dostanú, prežije len takmer polovica z nich.

Odborníci súhlasia, že mladí a zdraví dokážu COVID-19 prekonať väčšinou bez problémov. Upozorňujú však, že v našej populácii je veľa ľudí, u ktorých to môže skončiť fatálne.

Na jar sme od vás počúvali potlesk a dostali sme v nemocnici občerstvenie. Ďakujeme za to, cítili sme vašu podporu. Teraz však očakávame a žiadame od vás oveľa viac. Ak chceme vyhrať túto vojnu, potrebujeme pomoc každého, hovoria.

Lekári preto žiadajú odborníkov z rôznych oblastí medicíny, ktorí sa radi vyjadrujú v médiách, no v oblasti infekčných chorôb sú len laici, aby radšej mlčali. Ak nedokážete mlčať, príďte pred svojim mediálnym výstupom na jednu pracovnú zmenu na COVID jednotku, uvítame vašu pomoc.”

Posted by Nemocnice České Budějovice, a.s. – oficiální on Tuesday, October 6, 2020

Vládu žiadajú, aby vysvetlila verejnosti konzistentným a zrozumiteľným spôsobom, prečo a ktoré opatrenia zavádza a aby ich nemenila každý druhý deň. Zdôrazňujú tiež, aby vláda konala a hovorila tak, aby jej verejnosť mohla dôverovať. Pozornosť upriamujú aj na dovoz dostatočného množstva liečiva Remdesivir, aby ho mohli podávať všetkým pacientom, ktorí z jeho užívania budú mať prospech. Ľuďom zase odkazujú, aby sa nebáli, avšak rešpektovali, že COVID-19 je zákerný protivník.

Prejavujte úctu k životu a zdraviu ľudí okolo seba, Časté umývanie rúk, rúška a rozostupy sú minimum, čo môžete bez väčších obetí urobiť pre seba aj druhých. Dodržujte vládne nariadenia a odporúčania odborníkov. Nesnažte sa vymýšľať, čo sa dá obísť. Zamyslite sa nad svojimi činmi, ako minimalizovať riziko prenosu choroby na rizikovú populáciu – môže to postihnúť aj vás a vašich blízkych.  Aj naďalej budeme bojovať za zdravie a životy každého z vás. Ale bez vašej pomoci to nedokážeme, dodal MUDr. Hynek Bartoš, vedúci lekár JIS.

Zdroj: Facebook/Nemcb

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech