Zdriemnuť si cez deň je zdravé. Tipy, ako zo „šlofíka“ dostať maximum

  • Každý má dnes naponáhlo a domov chodíme vycucaní z energie
  • Expert však tvrdí, že dôležité je vedieť správne odpočívať, aby sme boli úspešní
žena spí
Ilustračný obrázok, Freepik/@gpointstudio
  • Každý má dnes naponáhlo a domov chodíme vycucaní z energie
  • Expert však tvrdí, že dôležité je vedieť správne odpočívať, aby sme boli úspešní

Zdriemnutie je bežnou praxou na celom svete, pričom niektorí to považujú za luxus. Iní to považujú za spôsob, ako zvýšiť bdelosť a pohodu. Zdriemnutie, ako informuje The Conversation, má však výhody aj nevýhody.

Špecialista na orofaciálnu bolesť Steven Bender s rozsiahlymi znalosťami v spánkovej medicíne, najmä v súvislosti so spánkom a bolestivými stavmi, ako sú bolesti hlavy, chápe zložitosť spánku. Krátky odpočinok, ktoré trvá približne 20 až 30 minút, môže mať množstvo výhod.

Zdriemnutie zlepšuje produktivitu

Výskum ukazuje, že krátke zdriemnutie môže zlepšiť mentálne fungovanie, pamäť, bdelosť, pozornosť a reakčný čas, píše Science Alert. Súvisí aj so zvýšenou produktivitou a kreativitou. Zistilo sa, že zdriemnutie zlepšuje kreatívne myslenie, a preto niektoré spoločnosti zaviedli priestory na zdriemnutie na pracovisku.

Okrem toho mozog využíva čas zdriemnutia na spracovanie informácií zhromaždených počas dňa, čo vedie k zlepšeniu schopností riešiť problémy. Ľudia, ktorí si krátko zdriemnu, majú tendenciu byť menej frustrovaní a impulzívni.

To vedie k lepšiemu sústredeniu a efektívnosti pri pracovných úlohách. Zdriemnutie môže dokonca pomôcť naučiť sa nové motorické zručnosti, pretože mozog si tieto spomienky počas spánku upevňuje.

Znižuje stres

Zdriemnutie môže tiež znížiť stres, pričom štúdia ukázala, že približne 20-minútové zdriemnutie zlepšilo náladu účastníkov. Dlhšie zdriemnutia trvajúce viac ako 30 minút však nepreukázali zlepšenie nálady.

Krátky „šlofík“ môže tiež znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Dlhodobé bdenie vedie k hromadeniu chemických látok vyvolávajúcich stres v tele. Konzistentný spánok vrátane zdriemnutia pomáha znižovať tieto chemikálie, čo vedie k normalizácii krvného tlaku a srdcovej frekvencie.

Niektorí ľudia však môžu mať problémy so zaspávaním, najmä s obmedzeným časom. Užitočné môžu byť relaxačné techniky, ako je progresívna svalová relaxácia alebo počúvanie upokojujúcej hudby. Stojí za zmienku, že ľudia často podceňujú skutočnú dĺžku spánku.

Odpočívanie dlhšie ako 30 minút môže mať za následok zotrvačnosť spánku, čo spôsobuje omámenosť a dezorientáciu po prebudení. Na minimalizáciu týchto účinkov môže pomôcť konzumácia kofeínu ihneď po prebudení z dlhšieho spánku. Kofeín však nie je náhradou spánku a spoliehanie sa naň môže naznačovať základnú poruchu spánku.

Dlhé „šlofíky“ však narúšajú režim

Predĺžené alebo neskoré popoludňajšie oddýchnutie ti môžu narušiť nočný spánok, čo vedie k nedostatku spánku a negatívnym vplyvom na zdravie. Starší dospelí by si mali dávať pozor na zdriemnutie na viac ako 30 minút, pretože to môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych problémov.

Aby si maximalizoval výhody a minimalizoval riziká, odporúča sa, aby si si zdriemol krátko a vyhýbal sa prerušeniu nočného spánku. Zdriemnutie v skorých popoludňajších hodinách je v súlade s prirodzeným cirkadiánnym poklesom tela.

Mal by si sa vyhnúť neskorému popoludňajšiemu spánku a medzi koncom odpočinku a spaním by mal uplynúť dostatočný čas. Dôležité je aj vytvorenie pohodlného prostredia na spánok v tichom a slabo osvetlenom priestore.

Ak ťa znepokojuje denná ospalosť, je najlepšie riešiť základnú príčinu a nie spoliehať sa len na zdriemnutie. Zníženie príjmu kofeínu, dodržiavanie pravidelného režimu spánku a zabezpečenie dostatku nočného spánku sú zásadnými krokmi.

Zdriemnutie môže byť prospešné, ak sa začlení do rutiny zdravého spánku. Krátky odpočinok môže zlepšiť mentálne funkcie, kreativitu a schopnosť riešiť problémy a znížiť stres. Dodržiavanie osvedčených postupov pre zdriemnutie môže prispieť k energickejšiemu, odolnejšiemu a úspešnejšiemu životu.

Zdroje: The Conversation, Science Alert, Youtube/Ted

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá