Zelenskyj i Putin. Time zverejnil zoznam 100 najvplyvnejších ľudí sveta

  • Obaja sa v zozname nachádzajú medzi najvplyvnejšími lídrami
  • Zelenskyj bol na čele hlasovania čitateľov týždenníka Time
Putin, Zelenskyj
SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky, SITA/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, File
  • Obaja sa v zozname nachádzajú medzi najvplyvnejšími lídrami
  • Zelenskyj bol na čele hlasovania čitateľov týždenníka Time

Americký týždenník Time v pondelok zverejnil svoj zoznam najvplyvnejších ľudí sveta za rok 2022. Sú na ňom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i šéf Kremľa Vladimir Putin. TASR správu prevzala z webových stránok denníka USA Today a televízie NDTV.

Obaja sú medzi najsilnejšími lídrami

Zoznam obsahuje 100 osobností rozdelených do šiestich kategórií. Medzi lídrami sú okrem Zelenského a Putina aj americký prezident Joe Biden, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz i čínsky prezident Si Ťin-pching.

Herečky Sarah Jessica Parkerová a Mila Kunisová či herec Channing Tatum sú v kategórii umelcov. V kategórii „titanov“ zaradil Time na zoznam generálneho riaditeľa spoločnosti Apple Tima Cooka, televíznu moderátorku Oprah Winfreyovú i šéfku Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeovú. Medzi „ikonami“ je okrem iných šéfredaktor ruského nezávislého denníka Novaja gazeta Dmitrij Muratov.

Čitatelia v tom mali jasno

Zelenskyj bol na čele hlasovania čitateľov týždenníka Time o osobách, ktoré si podľa nich zaslúžia zaradenie do každoročného zoznamu najvplyvnejších ľudí Time 100. Na hlasovaní sa zúčastnilo viac ako 3,3 milióna ľudí, uviedol týždenník na svojej webovej stránke.

Zelenskyj sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu snaží získať pomoc pre svoju krajinu od svetových lídrov. Tento bývalý komediant sa stal prezidentom Ukrajiny v roku 2019 bez predchádzajúcich politických skúseností, pripomína Time.  

Time 100 je zoznam 100 najvplyvnejších ľudí sveta, ktorý tento týždenník každoročne zostavuje. Po prvý raz bol zverejnený v roku 1999. Úradujúci čínsky prezident Si Ťin-pching sa do tohto zoznamu dostal celkovo 13-krát.

Zelenskyj

Neďaleko Slovenska už takmer tri mesiace prebieha prvý reálny vojnový konflikt na európskom kontinente od konca druhej svetovej vojny. Na začiatku ruskej invázie visel nad Ukrajinou otáznik. Na poste prezidenta stál Volodymyr Zelenskyj, ktorému k pozícii dopomohol predovšetkým úspech v seriáli Sluha ľudu.

Politico ho označilo za pravdepodobne najmenej pripraveného jednotlivca, ktorý v histórii vyhral prezidentské voľby v demokratickej krajine. Práve on sa ocitol tvárou v tvár Putinovho brutálneho útoku na Ukrajinu. Odvtedy celému svetu dokazuje, že si miesto v prezidentskej kancelárii právom zaslúžil.

Zelenskyj sa narodil v roku 1978 v meste Krivoj Rog do židovskej rodiny, pričom bola jeho matka inžinierka a otec bol profesorom kybernetiky. Zelenskyj na Ukrajine vyštudoval právo. Od kariéry advokáta však časom ustúpil a vydal sa na dráhu komika.

IG/Zelenskyj
zdroj: IG/Zelenskyj

V televíznom seriáli Sluha ľudu hrá Zelenskyj v hlavnej úlohe stredoškolského učiteľa dejepisu Vasyla Petroviča Holoborodka. Ten je mimoriadne nespokojný so všadeprítomnou korupciou, čo explicitne vyjadrí vo videu na internete, ktoré sa stane virálnym. Učiteľ sa tak neočakávane ocitne v prezidentskom kresle.

Zelenskému sa v realite niečo veľmi podobné. Nebol však zle zarábajúcim učiteľom, ale úspešným hercom a majiteľom produkčnej spoločnosti. Celý príbeh ukrajinského prezidenta si môžeš prečítať v našom článku.

Putin

Iniciátorom vojny, pred ktorou bráni Zelenskyj Ukrajinu, je ruský prezident, ktorý sa tiež nachádza na zozname týždenníka Time. Vladimir Putin vo vrcholovej politike pôsobí už viac ako 20 rokov.

Putinova matka Maria pracovala v továrni a otec Vladimir pracoval najprv v sovietskom námorníctve a neskôr ako predák v automobilovej továrni. O starom otcovi súčasného ruského prezidenta je dokonca známe, že bol osobným kuchárom Vladimira Lenina či Josifa Stalina.

Putin choroba
zdroj: SITA/AP, Mikhail Metzel

Putinovi sa mimoriadne darilo v škole. Počas strednej školy zo zvedavosti zamieril do ústredia hlavnej sovietskej štátnej služby KGB. Tam sa opýtal, čo robiť, ak sa chce stať ich členom.

Zástupcovia KGB mu odporúčali tvrdo na sebe pracovať a ísť študovať právo. Putin tak študoval presne to, čo ukrajinský prezident. Viac sa o príbehu Vladimira Putina dočítaš v našom článku.

Zdroje: SIU, SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá