Zelenskyj sa „rozdvojil“. Internetom koluje video, ktoré pobláznilo konšpirátorov

  • Nedávne video z Bidenovej návštevy Kyjeva obletelo sociálne siete
  • Zachytáva vraj Zelenského dvojníka
  • Pravda je úplne inde
zelenskyj klon
Údajný klon Volodymyra Zelenského, SITA/AP/Evan Vucci, Twitter/NEXTA
  • Nedávne video z Bidenovej návštevy Kyjeva obletelo sociálne siete
  • Zachytáva vraj Zelenského dvojníka
  • Pravda je úplne inde

Keď mal mať dvojníka Putin, prečo by nemohol aj Zelenskyj? Medzi zástancami „alternatívnej pravdy“ sa na sociálnych sieťach šíri video, na ktorom bol údajne ukrajinský prezident spozorovaný so svojím „klonom“.

Na radosť konšpirátorov

Konkrétne ide o video, na ktorom je vidno dvojicu prezidentov Volodymyra Zelenského a Joea Bidena. Hlava Spojených štátov prekvapila zvyšok sveta svojou návšteva Kyjeva, ktorá nebola vopred ohlásená verejnosti.

Okrem niekoľkých sľubov a vyjadreniach o budúcej spolupráci dvoch krajín však svet uchvátili aj zábery, na ktorých je údajne zachytený Zelenského dvojník. Video promptne šírili profily, ktoré veria „alternatívnym zdrojom“ a konšpiráciám. Ako upozornili TV Noviny, k profilom sa pridal aj americký krajne pravicový influencer Stew Peters.

Svojim 230-tisícom followerom na Twitteri ponúkol video, na ktorom je vidno spoločne kráčať Zelenského a Bidena, pričom za nimi kráča tretí muž, ktorý taktiež trochu pripomína ukrajinského prezidenta.

Zelenskyj s Bidenom a… Zelenským? Vyzerá to tak, že nastala chyba v Matrixe,“ uvádza online osobnosť. To isté video je však možné nájsť na desiatkach rôznych profilov naprieč sociálnymi sieťami.

Pravda je inde

Aj keď sa tretia osoba na videu skutočne podobá oblečením, výškou a účesom na prezidenta Ukrajiny, používatelia v komentároch domnienku o dvojníkovi rýchlo vyvrátili. Ako píše novinár britského spravodajstva BBC Shayan Sardarizadeh, ide o Maxima Doneca, osobného ochrankára Zelenského.

Skvelá práca. Objavil si osobného strážcu ukrajinského prezidenta, Maxima Doneca. Tu je zopár ďalších fotiek, na ktorých sa naňho absolútne nepodobá,“ uviedol novinár.

Ďalší používatelia v komentároch však dodali, že by nešlo o príliš veľké prekvapenie, keby šlo o skutočného dvojníka, keďže túto taktiku využíva „mnoho politikov“.

Na relatívne okatý hoax a jeho šírenie ruským propagandistom Vladimirom Solovjovom neskôr na Twitteri upozornil aj profil Nexta. „Solovjov uskutočnil seriózne novinárske vyšetrovanie a uviedol, že Zelenskyj sa pohybuje s dvojníkom. Je tu však jedna nuansa: ,dvojníkom’ ukrajinského prezidenta je jeho ochrankár Maxim Donets,“ uviedla sarkasticky Nexta.

Dvojníkov má mať i Putin

Aby sme však ostali féroví, v minulosti sa objavili aj správy o dvojníkoch ruského prezidenta Vladimira Putina. O jednej z nich sme ťa informovali aj prostredníctvom nášho článku. Pochádzali pritom práve z ukrajinskej strany.

V minulosti to uviedli dvaja významní ukrajinskí predstavitelia. Prvým bol generálmajor Vadym Skibitsky, ktorý patrí k ukrajinským najvyšším predstaviteľom spravodajskej služby. V rozhovore pre britský The Telegraph uviedol, že Putin „nie je v dobrom telesnom ani duševnom zdraví“.

rozpad ruska putin
zdroj: TASR/AP, Mikhail Klimentyev

Používa veľa dvojníkov a niekedy je ťažké zistiť, či je to skutočný Putin alebo niekto, kto ho nahrádza,“ uviedol generálmajor, avšak bez predloženia dôkazov.

Ďalší významný ukrajinský predstaviteľ Kyrylo Budanov v rozhovore pre televíziu Groshi uviedol, že Putinových dvojníkov je možné rozoznať podľa uší. „Obrázok, povedzme uší, je iný. A je to ako odtlačok prsta, obrázok ucha každého človeka je jedinečný. Nedá sa to zopakovať,“ tvrdil.

Oni (Putinovi dvojníci) majú iné zvyky, iné spôsoby, rôzne spôsoby chôdze, niekedy dokonca rozdielne výšky, ak sa pozriete pozorne,“ dodal Budanov.

Zdroje: Twitter/Stew Peters, NEXTA, TV Noviny, The Telegraph, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá