Zem drancujeme tak, že nám nestačí. Deň ekologického dlhu prichádza čoraz skoršie

  • Za posledných 52 rokov sa deň ekologického dlhu vždy posúva na skorší dátum
  • Najhorší sú Katar a Luxembursko
zem
Ilustračný obrázok, Unsplash/Fateme Alaie, Jan Kopřiva
  • Za posledných 52 rokov sa deň ekologického dlhu vždy posúva na skorší dátum
  • Najhorší sú Katar a Luxembursko

Hoci si mnohí z nás sú vedomí skutočnosti, že prírodné zdroje na našej planéte nie sú neobmedzené, nekonajú vôbec v súlade s týmto nemenný faktom.

Portál As uvádza, že každý rok od roku 1970 Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vypočítava Deň ekologického dlhu (Earth Overshoot Day), teda dátum, respektíve moment, ku ktorému ľudstvo vyčerpalo všetky prírodné zdroje Zeme za daný rok.

 V ideálnom svete by tento bod každý rok pripadol na posledný deň v roku, teda 31. december, čo by umožnilo planéte dopĺňať zdroje udržateľným tempom.

France 24 však píše, že kým v prvom roku merania, pred 52 rokmi, pripadol Deň ekologického dlhu na 29. december 1970, o dvadsať rokov neskôr to už bolo o viac ako dva mesiace skôr, presnejšie 11. októbra 1990.

Tento trend pokračoval aj naďalej a v tomto roku sme všetky prírodné zdroje spotrebovali už 28. júla, čo je najskôr od začiatku merania tejto štatistiky.

Ak by každý žil ako Američania, bolo by to 13. marca

„Od 1. januára do 28. júla ľudstvo spotrebovalo z prírody toľko, koľko dokáže planéta obnoviť za celý rok. Preto je 28. júl Deň ekologického dlhu,“ vysvetlil šéf organizácie Global Footprint Network Mathis Wackernagel pre Wionews.

„Zem má veľa zásob, takže našu planétu môžeme na nejaký čas vyčerpávať, ale nemôžeme to robiť navždy. Je to ako s peniazmi; môžeme nejaký čas míňať viac, než zarobíme, až kým nebudeme na mizine,“ dodal. 

Global Footprint Network je think tank sídliaci v kalifornskom Oaklande, ktorý Deň ekologického dlhu každý rok vypočítava, informuje Daily Mail.

Wackernagel zároveň zdôraznil, že ekologická stopa nie je rozdelená rovnomerne. Američania, známi svojím konzumným spôsobom života, spotrebúvajú tak veľa zdrojov, že ak by každý žil ako oni, Deň ekologického dlhu by bol ešte oveľa skôr, a to 13. marca.

„Na všetky problémy sa pozeráme oddelene, či už ide o zmenu klímy alebo stratu biodiverzity či nedostatok potravín, ako keby boli na sebe nezávislé. Ale všetko sú to symptómy rovnakej základnej témy: že náš kolektívny metabolizmus, množstvo vecí, ktoré ľudstvo spotrebúva, sa stal veľmi veľkým v porovnaní s tým, čo Zem môže obnoviť,“ cituje Wackernagela Deutsche Welle

Najhoršími sú Katar a Luxembursko 

As podotýka, že Global Footprint Network na výpočet Dňa ekologické dlhu analyzuje biokapacitu (biologickú regeneračnú kapacitu) a ekologickú stopu (dopyt po zdrojoch) planéty.

Prvou krajinou, ktorá tento rok vyčerpala prírodné kapacity, bol ázijský Katar, ktorému na spotrebovanie zdrojov stačilo 40 dní, keďže tak urobil už 10. februára. Iba niekoľko dní po Katare sa to „podarilo“ aj Luxembursku, zdôrazňuje Deutsche Welle.

Ako Slovensko sa tiež nemáme čím chváliť. Svoje zdroje sme dávno „prejedli“. „Ak by sa všade na svete žilo podobným štýlom ako na Slovensku, pripadol by tento deň dokonca už na 3. máj,“ poukázala na sociálnej sieti slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. 

Naopak, na druhej strane sú štáty, ktoré svoje zdroje vôbec nespotrebujú, ide najmä o štáty Globálneho Juhu. Wackernagel pre Daily Mail v tejto súvislosti uviedol, že pri súčasnej spotrebe zdrojov by sme potrebovali 1,75 Zeme, teda tri štvrtiny ďalšej planéty.

Dodal však, že ak ľudstvo dokáže „posunúť dátum“ Dňa ekologického dlhu o šesť dní každý rok, do roku 2050 by sme sa vrátili do situácie, kedy by nám k prežitiu stačila iba naša planéta Zem.

France 24 upozorňuje na to, že hoci sú tieto čísla pomerne alarmujúce, v súčasnosti tento faktor zohľadňuje pri usmerňovaní politiky len málo krajín.

Iba niekoľko krajín, ako napríklad Čierna Hora, zakladá svoje stratégie trvalo udržateľného rozvoja na svojej ekologickej stope. Pre túto metódu výpočtu sa rozhodli aj niektoré samosprávy, vrátane približne 20 miest v Portugalsku.

Zdroje: As, France 24, Wionews, Deutsche Welle, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá