Zemetrasenia desia Európanov: Zisti, ktoré krajiny sú v najväčšom riziku (MAPA)

  • Živelná pohroma v Turecku a Sýrii otriasla svetom
  • Silné zemetrasenia hrozia aj v Európe
Mapa zemetrasení v Európe
Reprofoto: EFEHR
  • Živelná pohroma v Turecku a Sýrii otriasla svetom
  • Silné zemetrasenia hrozia aj v Európe

Zemetrasenia v Turecku a Sýrii šokovali svet. Celkový počet obetí presiahol už 45 000. Avšak len týždeň po tejto tragédii sa zem poriadne otriasala v Chorvátsku, Rumunsku aj na Novom Zélande. Z toho vyplýva, že zemetrasenia sa týkajú aj Európy a hrozia vo viacerých krajinách.

Tieto krajiny sú rizikové

Štatistiky ukazujú, že v niektorých častiach Európy sa zemetrasenia s vysokým potenciálom škôd vyskytujú znova a znova. Nie sú to len zraniteľné oblasti ako juhovýchodná Európa, ale aj Taliansko, Španielsko a Portugalsko či časti strednej Európy, píše web iMeteo.sk.

„Denne sa na Zemi vyskytnú tisícky zemetrasení s menšou či väčšou magnitúdou. Podstatná väčšina z tých zemetrasení pochádza z oblastí styku litosférických dosiek,“ hovorí pre Startitup Kristián Csicsay, vedúci oddelenia seizmológie v Ústave vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV).

Zemetrasenie-Mapa rizikových miest
zdroj: Reprofoto: EFEHR

Prečo sa silné zemetrasenia aktuálne vyskytujú v spomínaných oblastiach? Expert vysvetľuje, že drvivá väčšina zemetrasení je tektonického pôvodu a dochádza k nim v oblasti kontaktu a vzájomného pohybu dvoch alebo viacerých litosférických dosiek.

V Európe sú takéto miesta práve v oblasti Stredozemného mora (Taliansko, Chorvátsko, Grécko a Turecko). Kristián Csicsay tvrdí, že v týchto oblastiach určite budú podobné silné zemetrasenia aj v budúcnosti. 

Podľa iMeteo v južnej Európe tlačí Africká platňa na Eurázijskú platňu, čo je proces, v dôsledku ktorého vzniklo početné množstvo horských pásiem, najmä v juhovýchodnej Európe. Približne o 50 až 60 miliónov rokov má podľa vedcov dôjsť napríklad aj k zániku Stredozemného mora.

Pozdĺž mnohých zlomových zón a zlomov v oblasti týchto hraníc platní sa môže narastajúci tlak hromadiť, niekedy aj desaťročia, a následne sa v jeden moment toto napätie náhle uvoľní, čím sa uvoľní aj obrovské množstvo energie. Čím väčšie sú nahromadené množstvá energie, tým sú zemetrasenia na týchto miestach silnejšie.

Európske zariadenia pre nebezpečenstvo zemetrasení (EFEHR) urobilo analýzu nebezpečenstva a rizika zemetrasení v euro-stredomorskom regióne a vyhotovila mapu rizika zemetrasení.

Mapa zemetrasení v strednej Európe
zdroj: Reprofot: EFEHR

Táto mapa informuje o tom, ktoré lokality by potencionálne mohli byť poznačené obzvlášť ničivými následkami zemetrasení. Najbližšou lokalitou k našej krajine ohľadom rizika zemetrasenia je Viedeň a Budapešť.

Počet obetí v Turecku a Sýrii presiahol 45 000

Počet obetí ničivého zemetrasenia v Turecku a Sýrii v sobotu dopoludnia presiahol 45 000. Očakáva sa však, že toto číslo ešte porastie, informuje TASR. Miestne úrady a zdroje zo zdravotníctva uviedli, že v Turecku doposiaľ evidujú 39 672 obetí a v Sýrii približne 5 900 mŕtvych. Nádeje na nájdenie ďalších živých ľudí pod troskami sú čoraz menšie.

Turecké médiá však informovali, že záchranárom sa v piatok podarilo spod trosiek vyslobodiť ďalšieho človeka. Zachránený muž bol zasypaný takmer 12 dní.

Pohotovostné tímy pátrajú po ľuďoch v troskách zničenej budovy v Adane na juhu Turecka
zdroj: TASR/AP, Hussein Malla

Podľa tureckých predstaviteľov otrasy poškodili alebo zrovnali so zemou približne 264 000 bytových jednotiek, pričom mnohí ľudia sú stále zavalení pod troskami. Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8, po ktorom nasledovalo niekoľko stoviek otrasov, zasiahlo oblasť okolo turecko-sýrskych hraníc v noci na 6. februára.

Viaceré krajiny a medzinárodné organizácie vrátane EÚ a NATO Turecku a Sýrii ponúkli pomoc.

Turecké úrady sa medzičasom zamerali na osoby, ktoré sú údajne zodpovedné za výstavbu niektorých budov nezákonnými alebo nekvalitnými metódami. V tejto súvislosti už turecké úrady nariadili zatknúť už vyše 130 ľudí. Odborníci dlhodobo upozorňovali na to, že niektoré stavby v Turecku nie sú bezpečné.

Zdroje: iMeteo, TASR, Archív Startitup, EFEHR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá