Zemetrasenie a pokles na realitnom trhu je tu. Pozor, prognózy nie sú priaznivé

  • Podľa analytikov ide o prvý medzištvrťročný pokles od konca roku 2019
  • Od konca minulého roka dopyt oslabol o viac ako 50 %
reality, bratislava
Ilustračný obrázok Unsplash/Petar Avramoski Unsplash/Tierra Mallorca
  • Podľa analytikov ide o prvý medzištvrťročný pokles od konca roku 2019
  • Od konca minulého roka dopyt oslabol o viac ako 50 %

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v štvrtom kvartáli 2022 klesli o 1,94 percenta v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Vyplýva to z aktuálnej správy analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska. Najvýraznejší pokles zaznamenali v Žilinskom a Bratislavskom kraji, medzi októbrom a novembrom. Ceny bytov aj domov poklesli v podobnej miere, zároveň sa zvyšuje podiel bytov v ponuke.

Podľa analytikov ide o prvý medzištvrťročný pokles od konca roku 2019. „Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností medzi štvrťrokmi klesla o takmer 53 eur za meter štvorcový na úroveň 2 660 eur za meter štvorcový, čím bol prakticky zmazaný rast z tretieho štvrťroku,“ konštatujú analytici s tým, že v medziročnom vyjadrení rast cien spomalil na 15 percent.

Priemerná cena bytov podľa nich klesla v poslednom štvrťroku o 2,6 percenta (medziročne +14,4 percenta), čím sa dostala na úroveň 2 904 eur za meter štvorcový. Najvýraznejší pokles zaznamenali päťizbové a trojizbové byty. „Priemerná cena domov klesla na úroveň 1 975 eur za meter štvorcový, čo predstavuje medzištvrťročný pokles 2,3 percenta,“ dodávajú s tým, že medziročne sú ceny stále vyššie o 7,8 percenta.

Podľa analytikov v štvrtom kvartáli ceny nehnuteľností klesli vo väčšine krajov. „Najvýraznejší medzikvartálny pokles zaznamenal Žilinský (-3,5 percenta) a Bratislavský kraj (-3,2 percenta),“ uvádzajú s tým, že ceny medzi štvrťrokmi rástli iba v Trnavskom (4,2 percenta) a Banskobystrickom kraji (2,9 percenta).

Úroveň cien dosiahla podľa analytikov vrchol v júli, odvtedy ceny nehnuteľností postupne klesajú, pričom najviditeľnejší pokles nastal medzi októbrom a novembrom. V decembri sa vývoj stabilizoval.

Dopyt klesol takmer o polovicu

Ako ďalej konštatuje Viktor Obtulovič, odborník na reality FinGO, realitný trh ochladol a je to cítiť aj na spomalenom dopyte po nehnuteľnostiach. Od konca minulého roka dopyt oslabol o viac ako 50 %.

„Samozrejme, v každom regióne a pri každej predávanej nehnuteľnosti môže byť situácia iná, ale znížený dopyt hlásia všetky krajské mestá. Realitné kancelárie, ale aj developeri preto budú nútení pristúpiť k rôznym marketingovým lákadlám, aby tak zvýšili dopyt po nehnuteľnostiach, ktoré majú v ponuke,“ vysvetľuje odborník. 

Tiež uvádza, že predaj sa zabrzdil aj pri developerských projektoch. Predajcovia hlásia slabší dopyt po kúpe, no na druhej strane platí, že ak už kupujúci prejavia záujem, je vyššia pravdepodobnosť, že byt aj reálne kúpia.

„V súčasnosti sa už takisto objavujú rôzne akcie developerov ako napríklad zľava -15 000 eur pri predaji prvých 20 bytov, parkovacie státie k bytu zdarma alebo kuchynská linka v cene bytu,“ opisuje situáciu.

Na záver dodáva, že takýchto akciách by sme ešte v prvej polovici roku 2022 ani nechyrovali. Situácia sa ale zmenila a vplyvom vysokých cien realít a vyšších úrokových sadzieb na hypotékach sa realitný trh mení. A s ním aj taktika predávajúcich a developerov.

Zdroje: SITA, FinGO

Najnovšie videá

Trendové videá