Žiadajú ochranu prostredníctvom zákona. Tí, čo na nás dnes útočia, môžu zajtra potrebovať našu pomoc, odkazujú lekári

  • SLK žiada prijatie zákona o trestnej zodpovednosti za napadnutie zdravotníckych pracovníkov
  • Zákon by mal platiť minimálne do konca pandémie koronavírusu
Virus_Outbreak_Czech_Republic038935731019
TASR/AP Photo/Petr David Josek
  • SLK žiada prijatie zákona o trestnej zodpovednosti za napadnutie zdravotníckych pracovníkov
  • Zákon by mal platiť minimálne do konca pandémie koronavírusu

Slovenská lekárska komora (SLK) žiada z dôvodu stupňujúcej sa agresivity ľudí, minimálne do skončenia pandémie koronavírusu, urýchlené prijatie zákona o trestnej zodpovednosti za psychické a fyzické napadnutie lekára, sestry, záchranára a každého zdravotníka. SLK o tom informovala vo štvrtok.

Komora zároveň dodala, že aktuálne sú zdravotnícki pracovníci vystavení verbálnym útokom počas svojej práce, no aj vo svojom mimopracovnom čase.

Zdravotnícki pracovníci stoja aj počas veľmi ťažkej tretej vlny pandémie koronavírusu pri svojich pacientoch, bojujú o ich zdravie a životy. Nepochopenie a nevďak ľudí väčšina našich pracovníkov vie akceptovať, aj keď nás mrzia, trápia, rozčuľujú. Povznesieme sa nad ne, predýchame ich. Nechápeme však agresivitu zdravých ľudí voči nám, pričom mnohí z nich budú zajtra odkázaní práve na našu obetavosť,“ uviedla SLK vo svojom stanovisku.

Zdravotníctvo trpí nedostatkom personálu

Podľa zákona, ktorý pred pár dňami vyšiel v Zbierke zákonov, sa už nevyžaduje núdzový stav alebo výnimočný stav, postačuje mimoriadny stav (ktorý od začiatku COVIDu pretrváva doteraz) na nariadenie pracovnej povinnosti. Inými slovami, zjednodušil sa proces možného nariaďovania pracovnej povinnosti komukoľvek, netýka sa to len zdravotníckych pracovníkov.

My, lekári a zdravotníci, pracujeme aj bez toho, aby nám to niekto z parlamentu alebo z iných orgánov štátu pripomínal. Nedostatok lekárov a sestier nemožno nahrádzať príkazmi, ale zlepšením ich pracovných podmienok, ochranou zo strany štátnych orgánov a poskytnutím spravodlivej odmeny za našu prácu,“ dodala SLK s tým, aby štát nechal zdravotníkov v pokoji pracovať a hľadal iné cesty na zmiernenie ich boja v prvej línii s koronavírusom.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie