Rob týchto 5 vecí a získaš náskok pred ostatnými. Tieto veci by mali robiť moderní ľudia v roku 2021

  • Umenie, vzdelávanie či technológie. Prinášame inšpiráciu pre aktivity, ktoré ti pomôžu dosiahnuť tvoje ciele
  • Zabúdať nesmieme na klimatickú zmenu, no i umenie či spoznávanie technológií, ktoré rozširujú obzory
  • Kultúra či vzdelávanie navyše sú na prvý pohľad drahé záležitosti. Aj na Slovensku je však veľa spôsobov, ako ich získať zadarmo
greta3
  • Umenie, vzdelávanie či technológie. Prinášame inšpiráciu pre aktivity, ktoré ti pomôžu dosiahnuť tvoje ciele
  • Zabúdať nesmieme na klimatickú zmenu, no i umenie či spoznávanie technológií, ktoré rozširujú obzory
  • Kultúra či vzdelávanie navyše sú na prvý pohľad drahé záležitosti. Aj na Slovensku je však veľa spôsobov, ako ich získať zadarmo

Pre niekoho úspech znamená teplé miesto v korporáte, pre iného sedemciferná suma na účte a pre ďalších šťastný a komfortný život, v ktorom je všetkého dostatok. Úspešní ľudia však majú spoločné to, že pracujú na svojom rozvoji a rozširovaní svojich zručností.

Mladý človek má v dnešnej dobe dostupné nástroje, vďaka ktorým sa môže efektívne zlepšovať. Lepšie chápať svet okolo nás nám napríklad umožňuje umenie a kultúra, vo vzdelávaní nám zase asistujú šikovné technológie.

V roku 2021 je internet aj offline svet plný nekonečných možností, ako sa vzdelávať, kultúrne vyžiť či zoznamovať s digitálnym svetom. Identifikovali sme preto niekoľko aktivít, ktoré mladým ľuďom môžu pomôcť rozšíriť si obzory a dať pevnejšie základy do života v modernej, otvorenej a digitálnej spoločnosti.

Umenie je viac než len hudba v slúchadlách

Mladý človek v otvorenej spoločnosti by mal prejavovať záujem o umenie a všetky formy kultúry. Umenie nám pomáha rozširovať si obzory a rozumieť svetu okolo nás. Či ide o divadlo alebo galériu, kvalitné umenie nás dokáže postaviť do situácie, kedy svet objavujeme z nového uhla a nachádzame nové spôsoby myslenia.

Každý by sa tak mal aspoň raz za čas vybrať do galérie či divadla, z ktorých mnohé sú úplne zadarmo. Vstup do Slovenskej národnej galérie je napríklad už roky pre všetkých bezplatný vďaka podpore Nadácie Tatra banky a diela slovenských i zahraničných umelcov len čakajú na prehliadku.

zdroj: TASR/Dano Veselský – Výstava moderného výtvarného umenia v SNG.

Popri škole treba makať navyše

Dávať do vzdelávania čosi navyše sa všeobecne odporúča už počas školy. Na slovenských stredných školách a gymnáziách je čoraz populárnejšia napríklad Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu, známa skôr ako DofE. Komplexný vzdelávací program motivuje robiť počas školy niečo navyše prostredníctvom 4 rôznych oblastí ako šport či dobrovoľníctvo, ktorým musí venovať určitý čas navyše.

Výsledkom je prestížny certifikát, ktorý je všeobecne uznávaný aj v tých najväčších firmách. Takéto aktivity mladých študentov motivujú rozvíjať svoje praktické zručnosti aj mimo školských lavíc a priamo ich pripravujú na pracovný trh či podnikanie, keďže už počas školy získavajú veľmi cenné skúsenosti.

Podobný úmysel má aj organizácia Nexteria s jej pravidelnými eventmi a vzdelávacími programami určenými mladým ľuďom. „Nexteria dáva mladým ľuďom vysokú šancu uplatniť sa a byť hýbateľom pozitívnych zmien vo svojom okolí. Vďaka podpore organizácií, ako napríklad Nadácia Tatra banky, máme šancu budovať modernú a otvorenú spoločnosť, na ktorej sa podieľajú stovky talentovaných mladých ľudí,“ teší sa CEO Nexterie Tomáš Hasala.

zdroj: Nexteria – Program Nexteria Leadership Academy buduje z mladých ľudí lídrov so skúsenosťami a veľkým potenciálom.

Myšlienky, ktoré posúvajú hranice konvenčného myslenia

Otvorenú spoločnosť na Slovensku pomáhajú budovať aj TEDx a [email protected], renomované multižánrové konferencie, ktoré dávajú príležitosť jedinečným osobnostiam zo Slovenska aj zo zahraničia prezentovať svoje výnimočné zmýšľanie, skutky, talent či potenciál.

Populárne TED spin-offy na Slovensko prináša nezávislé občianske združenie a posúva hranice slovenského myslenia v rôznorodých oblastiach vedy, umenia, politiky, vzdelávania, biznisu či technológií.

„Podporovať vzdelávanie na Slovensku nám dáva veľký zmysel, je to v našej DNA. Aj vďaka otvoreným mysliam dokážeme budovať kvalitnejšiu spoločnosť na generácie dopredu,“ vysvetľuje aktivity Eva Šinková, Manager Nadácie Tatra banky a sponzoringu.

zdroj: TEDXYouth – Bratislavský TEDxYouth posúva hranice bežných myšlienok nekonvenčnými a inšpiratívnymi hosťami.

Technológie, ktoré otvárajú nové dvere

Moderný mladý človek to dnes ďaleko nedotiahne bez využívania digitálnych technológií. Tie nám ponúkajú unikátne a nenahraditeľné spôsoby, ktorými si vieme uľahčiť a zrýchliť život. Či ide o programovanie, digitálny marketing alebo napríklad dizajnovanie a photoshop, Slovensko je plné užitočných podujatí a eventov.

Ak sa plánuješ uplatniť vo svete technológií, určite by si mal navštevovať napríklad slovenský Techstars Startup Weekend zameraný práve na lokálne tech startupy.

Unikátnym spôsobom pomáha lokálnym startupom aj Elevator Lab od Tatra banky, ktorý vo svojich priestoroch inkubuje inovatívne riešenia a dokonca im dáva príležitosť testovať priamo na infraštruktúre banky. Takto vznikol napríklad populárny chatbot Adam či pohyblivý robot Pepper.

zdroj: Tatra banka – Humanoid Pepper bol na pobočkách Tatra banky veľkým hitom. Aj bežní ľudia si mohli vyskúšať spoluprácu s robotom.

Za vzdelávaním vďaka technológiám však dnes už mnohokrát ani netreba cestovať. V Google Play a App Store je dnes dostupná napríklad slovenská aplikácia VR Generation Z, ktorá beží kompletne vo virtuálnej realite a mladých ľudí učí finančnej gramotnosti a zodpovednosti.

Autori sa spojili aj s youtuberom GoGom a podnikateľom Tomášom Brngálom a dnes je aplikácia populárna v mnohých stredných školách, kde si získava skvelé ohlasy. Hravou cestou totiž mladých ľudí vzdeláva a dáva im neoceniteľné rady do života.

Finančná gramotnosť je na Slovensku mizerná,“ zhodnotil Michal Satur, vedúci R&D v Tatra banke. „Úprimne ma trápi, keď vidím finančné rozhodnutia aj v mojom okolí. A preto sa veľmi teším, že sme spolu s GoGom, Tomášom Brngálom a kolegom z banky Ľudom Cibulkom vymysleli koncept, ktorý prináša digitálne finančné vzdelávanie vo virtuálnej realite pre mladých, aby vedeli robiť správne finančné rozhodnutia.

Vo vydarenom projekte navyše plánujeme pokračovať, virtuálna realita napreduje dopredu a my chceme byť pri tom. S projektom vzdelávania vo finančnej gramotnosti budeme rozhodne pokračovať,“ sľubuje Michal Satur.

zdroj: Virtual Everything –Šikovná VR hra VR Generation Z má na appstoroch skvelé hodnotenia. Mladých ľudí učí robiť správne finančné rozhodnutia.

„Dáva nám veľký zmysel podporovať vzdelávanie, umenie či digitálne technológie,“ vysvetľuje Eva Šinková. „Práve vďaka vzdelávaniu, umeniu či digitálnym technológiám budujeme modernú spoločnosť s otvorenou mysľou – a takýto mindset bude Slovensku pomáhať niekoľko generácií.“

Vďaka podpore inovatívnych spoločností, ktorým záleží na budovaní lepšej budúcnosti, tak máme v živote neuveriteľné množstvo príležitostí na rozvoj. Stačí ich len objaviť a začať na sebe pracovať.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie