Konflikt sa vyostruje: Izrael zabil hlavného veliteľa Islamského džihádu a viac ako 150 teroristov

  • Bombardovanie Pásma Gazy izraelskou armádou naďalej pokračuje
  • Počet mŕtvych stále pribúda
Ilustračný obrázok
TASR/ AP Photo/ Yonatan Sindel
  • Bombardovanie Pásma Gazy izraelskou armádou naďalej pokračuje
  • Počet mŕtvych stále pribúda

Izraelsko-palestínsky konflikt neutícha. Práve naopak, je možné povedať, že sa ešte viac vyostruje. The Times Of Israel uviedol, že izraelská armáda mala v pondelok počas náletu v palestínskom pásme Gazy zabiť popredného veliteľa Islamského džihádu Husáma abú Harbída. Ten velil divízii Hamasu v severnej časti Gazy a takmer 15 rokov viedol útoky proti izraelským vojakom a civilistom.

Podľa The Times of Israel mal byť tiež priamo zodpovedný za protitankový raketový útok, ktorý minulý týždeň zranil izraelského civilistu.

Desivé násilie

Izraelská armáda tiež v pondelok oznámila, že zmarila pokus radikálneho hnutia Hamas o útok z mora. SITA zas informuje, že pri nedeľňajších izraelských náletoch zahynulo v Pásme Gazy viac ako 40 ľudí.

Ako uviedol spravodajský portál BBC, podľa palestínskych predstaviteľov bol tento deň dosiaľ najviac smrtiaci od vypuknutia aktuálnej série izraelsko-palestínskych konfliktov. Izraelská armáda informovala, že palestínski ozbrojenci v priebehu ostatného týždňa odpálili na Izrael viac ako 3-tisíc rakiet. 

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres varoval, že ďalšie boje by mohli uvrhnúť región do „nezadržateľnej krízy“, a poprosil o okamžité ukončenie „desivého násilia“.

Izrael Palestína pásmo Gazy
zdroj: TASR/ AP Photo/ Yonatan Sindel. Izraelské delostrelectvo páli na ciele v pásme Gazy na hraniciach Izraela s Gazou

O život prišli aj deti

SITA ďalej poukazuje na slová OSN, ktoré upozorňujú na nedostatok pohonných hmôt v Pásme Gazy, čo by mohlo spôsobiť problémy s fungovaním nemocníc a ďalších zariadení. Lynn Hastingsová, osobitná koordinátorka OSN pre mierový proces na Blízkom východe, pre BBC uviedla, že apelovala na izraelské úrady, aby OSN umožnili privážať palivo a zásoby, ale dostala odpoveď, že to nie je bezpečné.

Rakety, stovky zranených a „smrť Arabom“. Prečo má Svätá zem a Izrael v týchto dňoch od pokoja opäť ďaleko

Predstavitelia Gazy uviedli, že pri nedeľňajších izraelských leteckých útokoch zahynulo 42 osôb, vrátane 16 žien a 10 detí. Izraelská strana zasa informovala, že od minulého pondelka prišlo pri raketových útokoch Palestínčanov o život desať ľudí, vrátane dvoch detí.

Ako informuje The Times of Israel, izraelské obranné zložky mali počas včerajšej noci zabiť viac ako „150 teroristických agentov, väčšinu z nich z hnutia Hamas“.

Izraelské obranné sily uviedli, že počas včerajšej noci počas bojov v Pásme Gazy zabili viac ako 150 teroristických agentov, väčšinu z nich Hamás. Mali tiež potopiť „samovražednú ponorku“ Hamasu a zbombardovať podzemné bunkre organizácie, známe ako „metro“, keďže ide o sieť tunelov.

Covid ide bokom 

Ministerstvo zdravotníctva palestínskeho pásma Gazy v pondelok oznámilo, že pozastavilo testovanie obyvateľstva na koronavírus SARS-CoV-2. Ako príčinu uviedlo, že hlavné laboratórium v enkláve museli dočasne zavrieť v dôsledku ostreľovania izraelskou armádou. Správu o tom priniesol informačný portál al-Watan. 

Zdroje: The Times Of Israel, SITA, BBC, TASR, The Times of Israel

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech