Zmena vo voľbách spôsobila chaos, ľudia nevedeli, že môžu hlasovať aj po 20:00

  • Dnešné regionálne voľby so sebou priniesli zaujímavú organizátorskú zmenu
  • Volebné miestnosti sú totiž otvorené len do 20:00, čo časť voličov zmiatlo
Voliči v Oravskom Veselom čakajú v radoch aj pár minút pred zatvorením volebnej miestnosti.
Voliči v Oravskom Veselom čakajú v radoch aj pár minút pred zatvorením volebnej miestnosti., Startitup
  • Dnešné regionálne voľby so sebou priniesli zaujímavú organizátorskú zmenu
  • Volebné miestnosti sú totiž otvorené len do 20:00, čo časť voličov zmiatlo

Dnes si mohol odvoliť za svojich lokálnych zástupcov v rámci regionálnych volieb. Tentoraz boli miestne voľby špeciálne, a to aj preto, že boli dokopy spojené komunálne a župné voľby. Teda po prvýkrát si mohol voliť svojich starostov či primátorov, ale zároveň aj predsedov do vyšších územných celkov.

Voľby tak mali viacero špecifikácií, a to napríklad zmenu otváracích hodín samotných volebných miestností. V nich si totiž po minulé roky mohol ísť odvoliť až do 22. hodiny, tentokrát do 20. hodiny. Práve tento detail vyvolal počas volieb chaos, a to najmä koncom volebného dňa, kedy sa pred volebnými miestnosťami tvorili rady a dusná atmosféra by sa dala krájať.

Voľby 2022: Ako to vyzerá v regiónoch

Malý detail

Na podobný úkaz Startitup upozornil aj šéf prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích. „Keď sme predtým bývali za plentou zhruba dve minúty, tak teraz  je predpoklad, že tento čas sa zdvojnásobí. Keďže ľudia nechodia voliť rozložení do celého dňa, ale chodia vo väčších zhlukoch poobede a pred koncom volebnej doby, môžu vznikať rady. Časť ľudí sa s tým možno vysporiada tak, že odtiaľ odíde, pretože sa im nebude chcieť čakať v radoch. Určite tam bude aj nejaká nespokojnosť,“ prognózoval odborník.

Taktiež dodal, že veľa ľudí si neuvedomuje, že voľby nie sú práve do spomínanej desiatej hodiny večer. „Dlhé roky sme boli zvyknutí, že boli do desiatej. Aj ja som sa to dozvedel pomerne nedávno, a to som z branže,“ podčiarkol.

V niektorých volebných miestnostiach sa podľa zistení našich vyslaných redaktorov odohrala zvláštna situácia, kedy voliči, ktorí stáli v rade, po ôsmej jednoducho odišli. 

Ako však podotklo samotné ministerstvo, ľudia čakajúci pred volebnou miestnosťou, ktorí chcú odvoliť, musia mať podľa zákona vytvorený priestor na voľbu. Povedali to predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz a riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová pre TASR.

Zákon hovorí a počíta s možnosťou, že pred volebnou miestnosťou môže byť aj nápor voličov. Zákon hovorí, že hlasovanie vo volebnej miestnosti sa skončí až vtedy, keď posledný volič, ktorý sa o 20.00 h dostavil do volebnej miestnosti, využije svoje volebné právo,“ priblížila Chmelová.

Pokračovala, že hlasovanie za zástenou dlhšie trvá, čo potvrdili niektoré samosprávy. Niektoré obce sa sťažovali na málo zásten vo volebných miestnostiach.

Predĺžené moratórium

Volebné moratórium by sa malo v Bratislavskom a Trnavskom kraji predĺžiť. Dôvodom je avizované predĺženie otvorenia volebných miestností v obciach Tomášov (okres Senec), Macov a Povoda (obe okres Dunajská Streda). Vyplýva to z vyjadrenia predsedu štátnej volebnej komisie Ladislava Orosza.

„Štátna komisia zdôrazňuje, že k ukončeniu volebného moratória v príslušnom volebnom obvode, čo je aj volebný obvod samosprávneho kraja, dôjde až potom, čo sa ukončí hlasovanie vo všetkých volebných okrskoch,“ informoval Orosz. Nevylúčil, že k predĺženiu volieb môže prísť aj v niektorom z okrskov v ďalších samosprávnych krajoch.

V prípade Tomášova by malo ísť o 45-minútové predĺženie volieb, v Macove by sa malo voliť o hodinu a pol dlhšie.

„Čo sa týka priebežných výsledkov, až po uzavretí poslednej okrskovej komisie bude možné priebežné výsledky za daný kraj zverejňovať,“ povedal predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR Peter Peťko. Štatistický úrad by mal priebežné neoficiálne výsledky volieb šéfov samosprávnych krajov aktualizovať v polhodinových intervaloch.

V sobotu si voliči prvýkrát v jeden deň vyberajú svojich zástupcov do orgánov miest, obcí i samosprávnych krajov. Hlasovať môžu len v mieste svojho trvalého bydliska.

Ľudia čakajúci pred volebnou miestnosťou, ktorí chcú odvoliť, musia mať podľa zákona vytvorený priestor na voľbu. Povedali to predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz a riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová.

Zdroje: TASR, Redakcia 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá