Značka BMW sa emotívnej reklame vracia do obdobia, kedy Berlín rozdeľoval múr

  • V hlavnej úlohe mini autíčko BMW Isetta, ako nástroj úniku
  • S cieľom dostať sa z NDR na západ boli ľudia ochotní riskovať všetko
  • Mnohým sa útek nepodaril, no ôsmym šťastlivcom sa to vďaka upravenému BMW Isetta podarilo
press.bmwgroup.com
  • V hlavnej úlohe mini autíčko BMW Isetta, ako nástroj úniku
  • S cieľom dostať sa z NDR na západ boli ľudia ochotní riskovať všetko
  • Mnohým sa útek nepodaril, no ôsmym šťastlivcom sa to vďaka upravenému BMW Isetta podarilo

Automobilka BMW nasadila reklamu v ktorej sa vrátila do obdobia, kedy bol Berlín rozdelený Berlínskym múrom na východnú a západnú časť. O kampani písal aj portál moreaboutadvertising.com.

Konkrétne sa píše rok 1964 a krátky film s názvom Small Escape rozpráva príbeh založený na skutočnej udalosti z obdobia, kedy bolo vycestovanie nedovolené. Aj napriek tomu sa o útek v zúfalstve snažilo množstvo ľudí, či už prostredníctvom falošných dokladov totožnosti či kopaním tunelov. Keďže sa počet pokusov o prekonanie Berlínskeho múru zvyšoval, stále viac a viac sa začali kontrolovať veľké automobily. V tomto momente na scénu prichádza „hrdina“ príbehu, jedno z najmenších vozidiel z dielne nemeckej automobilky, BMW Isetta.

Príbeh je skutočným zážitkom Manfreda Kostera a Klausa-Güntera Jacobiho, ktorému napadlo prerobiť najmenšie dostupné auto tej doby na dokonalý únikový prostriedok. Miniatúrny automobil má dĺžku len 2,3 metra a šírku 1,4 metra, a tak by nemal u pohraničnej stráže vzbudiť žiadne podozrenie, veď v tak malom aute je miesto ledva pre šoféra.

Jacobimu sa vo svojej dielni aj napriek malým rozmerom podarilo vytvoriť priestor vedľa motora za sedadlami a z NDR na západ pomohlo mini autíčko uniknúť celkovo až 9-tim ľuďom, ktorým zabezpečilo pokojnejší a šťastnejší život.

Krátky film za necelé 4 minúty ponúkne reálne zobrazenie atmosféry a skvelo zobrazuje napätie, strach a adrenalín na jednej strane a odhodlanie, nápaditosť či ochotu riskovať v snahe o lepší život na strane druhej. Podrobnejšie popísaný skutočný príbeh si môžeš prečítať na tomto odkaze, na ktorom nájdeš aj ilustrácie a náčrty mini vozidla.

zdroj: press.bmwgroup.com

Dnes, 30 rokov po tom, ako padol Berlínsky múr, je model BMW Isetta v upravenej podobe podľa vzoru Jacobiho únikového vozidla možné vidieť v Múzeu Berlínskeho múr v Berlíne.

zdroje: youtube.com/BMW; bmw.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK