Známy reťazec postavil výnimočnú predajňu. Ide o európsky unikát

  • Obchodný reťazec Kaufland postavil novú predajňu v Záhorskej Bystrici
  • Špeciálna je preto, že je celá z dreva
  • Nikde v Európe takú predajňu zatiaľ nenájdeš
budova
Kaufland, Archív/Kaufland
  • Obchodný reťazec Kaufland postavil novú predajňu v Záhorskej Bystrici
  • Špeciálna je preto, že je celá z dreva
  • Nikde v Európe takú predajňu zatiaľ nenájdeš

Výnimočná predajňa v Záhorskej Bystrici oslnila svojím ekologickým prístupom a novátorským dizajnom. Tento klenot v portfóliu predajní značky Kaufland sa stal jedinečným projektom nielen na Slovensku, ale aj v strednej a východnej Európe.

Základom tejto inovatívnej stavby je drevo, čo ju odlišuje od všetkých ostatných prevádzok reťazca. Svojím nádychom udržateľnosti a ekologickým prístupom je zelený Kaufland budúcej generácie svetlou bodkou v boji proti klimatickým zmenám, píše sa v tlačovej správe.

Drevom k nižšej uhlíkovej stope

Nová „zelená“ prevádzka značky Kaufland je príkladom toho, ako zmeniť obchodné prostredie na Slovensku a súčasne chrániť našu planétu. Jeho konštrukcia využíva až 75 % dreva, čím sa stáva jedinou prevádzkou tohto typu v Európe.

V porovnaní so štandardnou železobetónovou budovou zníži emisie CO2 počas svojej životnosti o celých 514 ton, čo je ekvivalent 4,4 milióna kilometrov jazdy osobného auta.

„Pre nás je dôležité nielen efektívne obchodovať, ale aj zanechať pozitívnu stopu na životnom prostredí. S týmto vedomím sme sa rozhodli vytvoriť niečo výnimočné a nepoužiť tradičné materiály,“ vysvetľuje Janette Kučerková, konateľka zodpovedná za oblasť Centrálne služby v spoločnosti Kaufland Slovenská republika v.o.s.

Drevá použité na výstavbu disponujú certifikáciou PEFC, čo garantuje trvalo udržateľný pôvod a šetrné obhospodarovanie lesov.

Ohľad na miestnych dodávateľov

Výnimočná predajňa sa nesnaží len o ochranu životného prostredia, ale aj podporu miestnych dodávateľov. Významnú časť parkoviska tvorí retenčná a plastová zámková dlažba vyrobená z recyklovaných PVC káblov v slovenskej chránenej dielni. Tento materiál je nielen ekologicky udržateľný, ale aj priaznivý k životnému prostrediu.

Retenčné parkovisko navyše zadrží viac ako 800 m3 dažďovej vody, čo pozitívne ovplyvňuje okolité prostredie a prispieva k ozdraveniu klímy. Okrem toho sa v okolí nachádzajú hmyzie hotely a vtáčie búdky, ktoré podporujú biodiverzitu. Aby sa podporila elektromobilita, na prevádzke sú k dispozícii 3 nabíjačky pre elektromobily a box na bicykle.

Šetrný prístup ku klíme a energii

Zelený Kaufland je viac než len drevo. Jeho architektúra a koncepcia siahajú nad rámec súčasných normatívov. Dve zelené strechy, spolu s fotovoltickými panelmi, sú dôkazom záväzku reťazca k udržateľnosti a obnoviteľným zdrojom energie. Celkovo tieto inovatívne opatrenia znížia spotrebu energie na prevádzku predajne.

Navyše, priemyselné chladenie predajne využíva recykláciu odpadového tepla, čo umožňuje šetriť až 30 % elektrickej energie v porovnaní so staršími technológiami. V interiéri prevádzky použili moderné LED svietidlá, ktoré výrazne znižujú spotrebu energie a denné svetlo sa presadzuje cez 12 svetlíkov, čím sa vytvára príjemné prostredie pre zákazníkov a zamestnancov.

Kaufland ide príkladom celej Európe

Zelený Kaufland budúcej generácie sa stal dôležitým míľnikom nielen pre obchodný reťazec, ale aj pre Slovensko a európsky región. Ukazuje, že spolupráca a inovácie môžu vytvoriť lepšiu budúcnosť pre nás všetkých. S certifikáciou BREEAM Excellent garantujúcou udržateľnosť a ohľaduplný prístup k životnému prostrediu, je tento projekt inšpiratívnym impulzom pre budúcnosť.

Samuel Sůra, CEO spoločnosti Salvis s.r.o., povedal: „Predajňa Kaufland v Záhorskej Bystrici dokonale reflektuje na výzvy spojené s klimatickou zmenou. Bolo nám potešením pracovať na skutočne udržateľnej budove, ktorá prevýšila aj prísne požiadavky certifikátu BREEAM.“

„Chcem vyzdvihnúť víziu udržateľnosti, ktorú priniesla spoločnosť Kaufland, a tiež sústredenú a poctivú prácu na naplnení tejto vízie zo strany jej dodávateľov,“ dodal na záver.

Zdroj: TS Kaufland

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá