Známy slovenský klub posiela mesto do konkurzu. Má enormné dlhy a pred sebou pravdepodobný zánik

  • Populárny futbalový klub sa zrejme blíži k zániku
  • Zlých správ je niekoľko
fc nitra futbal dlhy
Ilustračný obrázok, Instagram/reprofoto/fc.nitra, TASR/Henrich Mišovič
  • Populárny futbalový klub sa zrejme blíži k zániku
  • Zlých správ je niekoľko

Dlhodobé problémy futbalového klubu vrcholia, vedenie mesta Nitra sa rozhodlo podať návrh na vyhlásenie konkurzu. Dôvodom je platobná neschopnosť klubu FC Nitra, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou čaká zánik. Ten by nasledoval, pokiaľ by súd vyhlásil konkurz, čím by došlo k speňaženiu FC Nitra.

Tu však zlé správy nekončia, na stole futbalového klubu sú aj státisícové dlhy, pričom proti FC Nitra je vedených štrnásť rôznych exekučných konaní. Ďalšie dlhy sú už predmetom exekúcií.

Vyše 288-tisícové dlhy a exekučné konania

Ako informovala radnica, dôvodom sú dlhy, ktoré má klub voči samospráve i ďalším subjektom. „Mesto Nitra a jeho dcérska spoločnosť Nitrianska investičná, s. r. o., podali na Okresnom súde v Nitre návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú neschopnosť dlžníka,“ uviedol hovorca radnice Tomáš Holúbek.

Futbalový klub dlhuje Nitrianskej investičnej a mestu viac ako 288-tisíc eur. „Verejne dostupné zdroje hovoria o ďalších záväzkoch. Finančnej správe SR dlží FC Nitra, a. s., 109 541,84 eura, Sociálnej poisťovni 17 567,10 eura a dlh má aj voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Proti FC Nitra je aktuálne vedených štrnásť rôznych exekučných konaní, vrátane exekúcie na návrh mesta,“ povedal Holúbek.

Zároveň doplnil, že z verejne dostupnej účtovnej závierky klubu zostavenej k 31.12.2021 tiež vyplýva, že FC Nitra má záporné vlastné imanie vo výške mínus 990 493 eur, eviduje záporný výsledok hospodárenia minulých rokov vo výške mínus 2 500 293 eur, má záväzky vo výške 1 530 357 eur a jeho majetok dosahuje výšku iba 569 470 eur.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa FC Nitra official (@fc.nitra)

Okrem uvedeného je všeobecne známe, že FC Nitra, má viacero záväzkov voči svojim bývalým hráčom a funkcionárom. V zákone sa uvádza, že právnická osoba je platobne neschopná, ak nezaplatí 90 dní po lehote splatnosti aspoň dva peňažné záväzky viac ako jednému veriteľovi. Je očividné, že toto je aj prípad FC Nitra,“ konštatuje sa v stanovisku mesta Nitra.

To upozornilo, že FC Nitra má celý rad ďalších dlhov, s ktorých úhradou je viac ako 90 dní po lehote splatnosti a ktoré sú predmetom exekúcií. „Pretože účtovná závierka klubu deklaruje záporné vlastné imanie, je vzhľadom na uvedené možno predpokladať platobnú neschopnosť futbalového klubu FC Nitra,“ uvádza sa v stanovisku mesta.

„Viacerým pohľadávkam voči mestu Nitra čoskoro uplynie štvorročná lehota, čo by znamenalo ich premlčanie. Keďže mesto Nitra sa mieni správať ako dobrý hospodár a nechce dopustiť prepadnutie finančných prostriedkov, podalo z vyššie uvedených dôvodov spolu s Nitrianskou investičnou návrh na vyhlásenie konkurzu na FC Nitra.“ 

Predseda predstavenstva FC Nitra, a. s., Milan Lenčéš rozhodnutie mesta komentovať nechcel, ako však pre TASR uviedol, o situácii v klube chce hovoriť na rokovaní mestského zastupiteľstva, ktoré sa bude konať vo štvrtok 23. marca.

Zdroje: TASR, Instagram/fc.nitra

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá