Známy slovenský lekár odkazuje politikom: Zavádzate verejnosť, situácia v nemocniciach je zlá

  • Lekár, primár a bloger zároveň, Milan Kulkovský odkazuje politikom, že zavádzajú verejnosť
  • Slovenské nemocnice kolabujú, hlavnou príčinou je nedostatok personálu, ktorý už nevládze
  • Jeho odkaz zdieľali na sociálnej sieti tisíce ľudí
  • Lekár, primár a bloger zároveň, Milan Kulkovský odkazuje politikom, že zavádzajú verejnosť
  • Slovenské nemocnice kolabujú, hlavnou príčinou je nedostatok personálu, ktorý už nevládze
  • Jeho odkaz zdieľali na sociálnej sieti tisíce ľudí

Lekárov emotívny odkaz zdieľali za pár dní tisíce ľudí, napriek tomu, že politikov kritizuje za zavádzajúce informácie a momentálne konanie, z jeho slov je cítiť skôr zúfalstvo a bezmocnosť. Ticho môjho šťastia ruší tón prichádzajúcej správy. Na oddelení máme z dnešného testovania 13 pozitívne testovaných z personálu. Ležím a pozerám na syna. Jeho tvár ožiaril jas telefónu. Usmieva sa. Po líci sa mi kĺže slza.

Čo nás nezabije…

Radostné prejavy premiéra s vývojom situácie z piatka 13. a vyjadrenia o zlomení krivky nárastu pozitívne testovaných osôb na Slovensku nestačia. Podľa Kulkovského sa o zlepšení momentálneho stavu hovoriť nedá, nakoľko je vysoké percento pracujúceho personálu pozitívnych na ochorenie COVID-19.

„Od 9. októbra sme nemali tak “dobrý” piatok. Ďakujem 3 625 332 krát… vlastne, nech som spravodlivý, vďaka patrí aj všetkým deťom zodpovedných rodičov, ktoré sa testovať nemuseli ísť, ako aj všetkým ostatným ľuďom, ktorí sa z rôznych dôvodov testovania nezúčastnili a poctivo dodržali karanténu, píše Igor Matovič na sociálnej sieti.

1 771 … od 9. októbra sme nemali tak “dobrý” piatok. ĎAKUJEM 3 625 332 KRÁT👏 … vlastne, nech som spravodlivý – VĎAKA…

Posted by Igor Matovic on Saturday, November 14, 2020

V ten deň na Slovensku pribudlo 1 771 nakazených koronavírusom, 19 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19, čím sa vyšplhal počet ľudí, ktorí ochoreniu na Slovensku podľahli na 510 pacientov. Vyliečilo sa 2 585 ľudí.

Žijem v tom horšom Matrixe

Podľa Krajčího sme ďaleko od toho, aby sme si mohli začať užívať, ale krivku nárastu sme dokázali zlomiť. Dopomohlo k tomu plošné testovanie v kombinácii so zákazom vychádzania. Napriek tomu, že počet hospitalizovaných stúpa, podľa Krajčího už určité uvoľnenie zaznamenávajú aj nemocnice, vyjadril sa na tlačovej besede v piatok 13. novembra. Kulkovský s ním nesúhlasí.

Matovič: Od 9. októbra sme nemali tak “dobrý” piatok. Prípady rapídne klesajú

Väčšina personálu na mojom oddelení má Covid-19. Som zúfalý. Pán minister sa pred pár hodinami vyjadril, že situácia sa vďaka opatreniam a testovaniu zlepšuje. Teším sa neúprimne s ním a smejem sa z toho, ako sa neúspešne pokúša oklamať aj sám seba. Vraj už aj naše nemocnice cítia priaznivý efekt opatrení a testovania. Možno má pravdu a ja len žijem v tom horšom, fiktívnom Matrixe.

Piatok, 13.11., 22:45…ležím a pozerám na syna. Občas sa zo spánku usmeje. Niečo pekné sa mu sníva. Má 4 roky, v škôlke…

Posted by Milan Kulkovsky blog on Saturday, November 14, 2020

V nemocniciach neležia len pacienti s COVID-19

Personál v nemocniciach je zúfalý. Už pred vypuknutím pandémie Slovensko trpelo nedostatkom zdravotníckeho personálu. Od vypuknutia pandémie sa situácia zhoršila. Mnohí zdravotníci si okúsili hranice fyzických a psychických síl, a to aj v prípadoch, kedy nepracovali priamo na infekčných oddeleniach.

Nemocnice prešli za posledné mesiace výraznou reprofilizáciou v rámci prípravy a zvládania druhej vlny koronavírusu. Okrem fyzickej zmeny na oddeleniach museli byť stovky zdravotníkov zaučení v prípade potreby výpomoci. To zahŕňalo presné pokyny pre prácu v infekčnom prostredí, taktiež obsluhu pľúcnej ventilácie. Koncom októbra museli viaceré z nemocníc obmedziť plánované operácie a zákroky v rozmedzí 10 až 20 %, informujú Noviny.

Bez oddychu vďaka núdzovému stavu

Predĺženie núdzového stavu uvaleného na celú krajinu pre zdravotníkov znamená nemožnosť oddychu. Podľa aktuálnych informácií od personálu z Nemocnice s poliklinikou Ladislava Dérera je nemožné žiadať  o dovolenku. „Sme už unavení. Všetci. Nepracujem na infekčnom oddelení, ale dovolenka neprichádza v úvahu, aj keď ju potrebujem. Už je to takmer rok, čo sme stále v strehu a bojujeme. Na sľúbené odmeny už nečakáme, aj keď ich, vraj, čakať môžeme,“ prezradila zdravotná sestra Zdenka Babičová.

Zhoršenú situáciu zaznamenávajú aj nemocnice v Bardejove a Žiline. Zlepšenú situáciu hlási nemocnica v Bojniciach, ktorá ešte pred týždňom avizovala kolaps.

„Situácia v mnohých nemocniciach je naozaj veľmi zlá. A vy, pán premiér a minister zdravotníctva, ak sa snažíte tvrdiť opak, buď úmyselne zavádzate alebo nemáte správne informácie. Ak ešte dokážeme ako-tak fungovať, tak len vďaka tomu, že časť zdravotníkov naďalej naivne považuje svoju prácu za poslanie. A to aj napriek tým polenám, ktoré nám denne hádžete pod nohy.

O odmenách písať nebudem. V našich podmienkach majú podobu Yetiho, všetci o nich hovoria, ale ani po mesiacoch ich nikto nevidel. Jasnú podobu má len návrh vyšších pokút pre poskytovateľov a prísnejšie kontroly, ktoré zabezpečia viac trestov pre lekárov. Nepovažujem to za náhodu. Minister za zdravotníkmi v týchto zlých časoch nestojí, naopak, znechucuje nás čoraz viac,“ dodáva na sociálnej sieti Kulkovsky.

Zdroje: Facebook, Noviny, HN Online

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK