Znepokojujúca správa: Za jediný deň popravili 81 ľudí. Tresty smrti ani zďaleka zo sveta nevymizli, ich počet rastie

  • Počet súdnych popráv zaznamenaných na celom svete bol v roku 2022 najvyšší od roku 2017
  • Šesť krajín ale úplne alebo čiastočne zrušilo trest smrti
väzeň
Ilustračný obrázok, Freepik
  • Počet súdnych popráv zaznamenaných na celom svete bol v roku 2022 najvyšší od roku 2017
  • Šesť krajín ale úplne alebo čiastočne zrušilo trest smrti

Amnesty international zverejnila Výročnú správu o treste smrti v roku 2022, v ktorej uvádza, že celosvetovo zaznamenané popravy dosiahli v uplynulom roku najvyšší počet za posledných päť rokov. Výrazný podiel na tejto smutnej štatistike majú tie isté krajiny Blízkeho východu a severnej Afriky ako po minulé roky.

Podľa dostupných záznamov bolo v 20 krajinách sveta popravených celkovo 883 osôb, čo predstavuje nárast o 53 % oproti roku 2021. Toto číslo nezahŕňa tisícky popráv, o ktorých sa predpokladá, že boli počas minulého roka vykonané v Číne.

Znepokojujúca skutočnosť

„Zvýšený počet popráv zaznamenaný počas roka 2022 v krajinách regiónu Blízkeho východu a severnej Afriky svedčí o tamojšom porušovaní ľudských práv a krajnej neúcte k ľudskému životu. Počet osôb zbavených života sa dramaticky zvýšil v celom regióne. V Saudskej Arábii popravili za jediný deň až 81 ľudí. V Iráne sa nedávno štátna moc uchýlila k zúfalému pokusu o ukončenie ľudového povstania, pričom popravou potrestala ľudí iba za to, že si uplatnili svoje právo na protest,“ uviedla Agnès Callamard, generálna tajomníčka Amnesty International.

Viaceré krajiny informácie o používaní trestu smrti utajovali. Okrem Číny to boli napríklad Kórejská ľudovodemokratická republika (ďalej len: Severná Kórea) a Vietnam, o ktorých je známe, že trest smrti používajú vo veľkom rozsahu.

To znamená, že skutočný počet popráv vykonaných na celom svete je oveľa vyšší. Hoci presný počet ľudí popravených v Číne zostáva neznámy, je jasné, že žiadna iná krajina sa jej v tejto temnej štatistike nevyrovná. Za Čínou nasledujú zostupne Irán, Saudská Arábia, Egypt a USA.

Päť krajín sa vrátilo k vykonávaniu trestu smrti

Vykonávanie popráv bolo v roku 2022 obnovené v piatich krajinách – Afganistane, Kuvajte, Mjanmarsku, Palestínskom štáte (ďalej len: Palestína) a Singapure. Medziročný nárast počtu popráv bol zaznamenaný aj v Iráne (z 314 na 576), Saudskej Arábii (zo 65 na 196) a USA (z 11 na 18).

Zaznamenaný počet osôb popravených za trestné činy súvisiace s drogami sa v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 viac ako zdvojnásobil. Popravy súvisiace s drogami sú porušením medzinárodného práva v oblasti ľudských práv, podľa ktorého by sa malo k vykonávaniu trestu smrti pristupovať len v prípadoch „najzávažnejších zločinov“, t. j. zločinov, ktoré zahŕňajú úmyselné zabitie.

Svetielko nádeje

Napriek uvedenému regresu sa v roku 2022 objavil aj záblesk nádeje – šesť krajín úplne alebo čiastočne zrušilo trest smrti.

Kazachstan, Papua-Nová Guinea, Sierra Leone a Stredoafrická republika sa zaradili ku krajinám, v ktorých nemožno uložiť trest smrti za žiadny trestný čin, zatiaľ čo v Rovníkovej Guinei a Zambii zrušili trest smrti za bežné zločiny.

V decembri 2022 bolo na svete 112 krajín, ktoré už celkom zrušili trest smrti, a 9 krajín, ktoré zrušili trest smrti za bežné trestné činy.

Väznica
zdroj: Unsplash/Emiliano Bar

Pozitívny vývoj sme sledovali v Libérii a Ghane, kde prijali legislatívne opatrenia smerujúce k zrušeniu trestu smrti, a na Srí Lanke a Maldivách, kde štátne orgány vyhlásili, že sa neuchýlia k uplatňovaniu trestu smrti. Návrhy zákonov na zrušenie povinného trestu smrti boli predložené aj v malajzijskom parlamente.

Dostupné údaje o treste smrti v roku 2022

Amnesty International zaznamenala v roku 2022 883 popráv v 20 krajinách, čo predstavuje 53 % nárast oproti 579 popravám zaznamenaným v roku 2021. Toto číslo predstavuje najvyšší počet popráv, ktoré Amnesty International zaznamenala za posledných päť rokov (od roku 2017, keď bolo zaznamenaných 993 popráv).

Najviac popráv vykonali v Číne, ale skutočný rozsah používania trestu smrti v tejto krajine zostáva neznámy, pretože tieto údaje naďalej podliehajú štátnemu tajomstvu. Celosvetová štatistika Amnesty International nezahŕňa tisíce popráv, o ktorých sa predpokladá, že boli vykonané v Číne, ako ani popravy vykonané vo Vietname a Severnej Kórei, kde sa podľa Amnesty International súdna moc vo veľkej miere uchyľuje k trestu smrti.

Zdroj: TS/Amnesty international

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá