Zomrel bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka

  • Vo veku 59 rokov zomrel bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka
  • Informáciu potvrdila jeho manželka
Dobroslav Trnka
Dobroslav Trnka, TASR/Pavel Neubauer
  • Vo veku 59 rokov zomrel bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka
  • Informáciu potvrdila jeho manželka

Vo veku 59 rokov zomrel bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý bojoval s rakovinou. Informáciu priniesol portál Nový Čas, pre ktorý to potvrdila jeho manželka.

Bývalý generálny prokurátor bol podľa dostupných informácií dlhodobo chorý. Kvôli rakovine veľmi schudol a dnes (25. októbra) zákernému ochoreniu podľahol.

Vážne zdravotné problémy

Ešte koncom minulého roka prezradila manželka Zuzana, že Trnka má vážne zdravotné problémy. Tie sa podpísali aj na jeho výzore, no podľa jej slov sa veľmi nezmenil.

„On bol vždy taký chudší, nikdy nebol pri tele. Ale áno, nejaké zdravotné problémy má,“ uviedla manželka Zuzana, ktorá v tom čase nekonkretizovala, čím jej manžel trpí.

Vymenoval ho Schuster

Dobroslav Trnka sa narodil 9. novembra 1963 v Skalici. Štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave ukončil v roku 1987. O rok neskôr ho prijali do služobného pomeru profesionálneho vojaka so zaradením na Vojenskú obvodnú prokuratúru Bratislava na funkciu právny čakateľ, píše TASR.

Ako píše Denník N, svoju profesionálnu kariéru začal na vojenskej prokuratúre. Po páde komunizmu v roku 1989 sa venoval vyšetrovaniu činností komunistickej Štátnej bezpečnosti. V rokoch 1990 až 1993 pracoval ako prokurátor Vojenskej obvodnej prokuratúry v Bratislave, kde pôsobil ako vojenský obvodný prokurátor až do roku 1999.

Na prelome tisícročí zastával funkciu námestníka generálneho prokurátora. Poslanci Národnej rady SR 12. decembra 2003 zvolili Dobroslava Trnku do funkcie generálneho prokurátora SR. Prezident SR Rudolf Schuster ho na tento post vymenoval 26. januára 2004. Generálnym prokurátorom bol do 2. februára 2011. Bol v poradí piatym generálnym prokurátorom SR. 

V čase, keď pôsobil na tejto funkcii, udržiaval podľa portálu do roku 2011 blízky vzťah s Marianom Kočnerom. Ten si ho podľa dostupných informácií nahrával na zariadenie aj kamerový systém, ktoré namontoval do jeho kancelárie.

Blízky vzťah s Kočnerom

Dobroslava Trnku v roku 2020, 16. januára, v skorých ranných hodinách zadržali ozbrojení elitní policajti Národnej kriminálnej agentúry. Vyšetrovateľ bývalého prokurátora obvinil zo zločinu zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Marian Kočner na Sude
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Trnka bol spolu s bývalým ministrom financií Jánom Počiatkom zo strany Smer, zachytený na známej nahrávke, kde spolu sedia na hnedých kožených gaučoch a hovoria o kauze Lemikon.

Verejnosť sa dozvedela aj o nahrávke, na ktorej Marian Kočner častuje početnými vulgarizmami Dobroslava Trnku pre jeho pokus o obchodovanie so zvukovými záznamami z kauzy Gorila. K tým mal prístup v rokoch 2007 až 2014.

V roku 2021 sme informovali, že nahrávku mu podľa obžaloby poskytol do úschovy v súčasnosti odsúdený podnikateľ Marian Kočner. Neskôr mala byť použitá pri vydieraní finančníka Jaroslava Haščáka.

Ako obžalovaný uviedol pred súdom, svedecké výpovede ako aj ďalšie dôkazy naznačujú, že ku skutku tak, ako je uvedený v obžalobe, nedošlo.

„Skutok, tak ako je postavený, nekorešponduje s časovými údajmi, kedy som mal ja disponovať nejakou nahrávkou v kauze Gorila,“ uviedol. Zároveň odmietol odpovedať na otázky prokurátora. „V tomto štádiu konania nebudem,“ doplnil.

Podľa polície mal Dobroslav Trnka zločin spáchať ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas.

„Od osoby M. K. mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru. Nahrávku mal ukrývať na viacerých miestach namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní,“ informovala polícia.

Podľa záverov vyšetrovateľa si tak Trnka nesplnil povinnosť, ktorá mu vyplývala zo zákona, a to stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

V minulom roku bolo trestné stíhanie Trnku za skrývanie nahrávky Gorila pred orgánmi vyšetrovania, ktoré trvalo až sedem rokov, zastavené s tým, že prečin sa premlčal. Prokurátor sa proti rozhodnutiu súdu zastaviť stíhanie odvolal, a tak mu Trnka čelil aj naďalej. Bol mu pozastavený výkon funkcie prokurátora a bol preradený z prokuratúry na Krajskú prokuratúru v Žiline.
Zdroje: Nový Čas, Denník N, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá