Zomrela legendárna trénerka, ktorá trénovala aj Ondreja Nepelu. Hilda Múdra nás opustila vo veku 95 rokov

  • Hilda Múdra sa preslávila najmä ako trénerka najlepšieho slovenského športovca 20. storočia Ondreja Nepelu
  • Istý čas viedla aj ďalších popredných slovenských krasokorčuliarov: Mariána Filca, Agnesu Búřilovú-Wlachovskú
  • Krasokorčuľovanie do osemdesiatky vyučovala na korčuliach
Ondrej Nepela s trénerkou Hildou Múdrou na MS v krasokorčuľovaní. Dlhoročná trénerka Ondreja Nepelu Hilda Múdra.
Ondrej Nepela s trénerkou Hildou Múdrou na MS v krasokorčuľovaní. Dlhoročná trénerka Ondreja Nepelu Hilda Múdra., TASR/Š. Petráš TASR/Michal Svítok
  • Hilda Múdra sa preslávila najmä ako trénerka najlepšieho slovenského športovca 20. storočia Ondreja Nepelu
  • Istý čas viedla aj ďalších popredných slovenských krasokorčuliarov: Mariána Filca, Agnesu Búřilovú-Wlachovskú
  • Krasokorčuľovanie do osemdesiatky vyučovala na korčuliach

Slovenský šport a najmä krasokorčuľovanie prišli o jednu zo svojich najväčších osobností. Vo veku nedožitých 96 rokov zomrela Hilda Múdra. Legendárna trénerka odišla v spánku v noci z nedele na pondelok. Dátum pohrebu zatiaľ nie je známy. Informovali o tom členovia rodiny.

Hilda Múdra sa preslávila najmä ako trénerka najlepšieho slovenského športovca 20. storočia Ondreja Nepelu, olympijského víťaza a viacnásobného majstra sveta aj Európy. Slávny zverenec ju oslovoval „teta“ a to jej prischlo natrvalo.

Hilda Múdra sa narodila sa 1. januára 1926 vo viedenskom okrsku Josefstadt v rodine učiteľa pod menom Hildegard Klimpel. Ako členka Viedenskej ľadovej revue sa zaľúbila do manažéra slovenského turné súboru Bratislavčana Jozefa Múdreho, v jeseni 1947 sa zaňho vydala v bratislavskom Modrom kostolíku a do nových dokladov si na jeho radu dala zapísať krstné meno Hilda.

Na ľad sa vrátila v prvej polovici päťdesiatych rokov ako dvojnásobná mamička – v roku 1949 sa jej narodila dcérka Dagmar a o rok syn Pavol.

Najprv ako tanečníčka bratislavskej ľadovej revue a následne ako trénerka: Stretnutie so sedemročným Ondrejom Nepelom bolo len akousi zhodou okolností, neskôr sa však ukázalo ako osudové.

Malého Nepelu nadchli televízne prenosy z bratislavských majstrovstiev Európy v roku 1958. Jeho mame, ktorá prváčika vodila na ľad, sa zdalo, že sa mu nikto nevenuje. A tak oslovila Hildu Múdru.

Nepela jej o osem rokov neskôr, ako deviatak na ME v Bratislave, venoval k štyridsiatke prvú medailu – bronzovú. Odvtedy stál na piedestáli na každom európskom šampionáte.

A od roku 1969 aj na každom svetovom. Za päť rokov (1969 – 1973) vyhral všetko, čo sa dalo. Získal 10 zlatých medailí – jednu na ZOH (1972), tri na MS (1971 – 1973), päť na ME (1969 – 1973) a jednu na svetovej zimnej univerziáde (1970).

Ondrejovi Nepelovi bola Hilda Múdra trénerkou, ale aj druhou mamou. Istý čas dokonca chodila na rodičovské združenia do školy.

Neskôr sa stali susedmi – po prvom svetovom titule dostali obe rodiny byt v jednej dúbravskej novostavbe. A na prelome januára a februára 1989 obe mamy spoločne žialili aj pri jeho smrteľnej posteli v Mannheime.

Hilda Múdra istý čas viedla aj ďalších popredných slovenských krasokorčuliarov: Mariána Filca, ktorý bol najväčším domácim rivalom Ondreja Nepelu, v začiatkoch Agnesu Búřilovú-Wlachovskú, ktorej slávnemu zverencovi Jozefovi Sabovčíkovi neskôr radila v nácviku povinných figúr.

Z mužov pod jej dohľadom vyrástli Miroslav Šoška, zo žien Ľudmila Bezáková či Eva Križková-Ďurišinová. V zozname jej zverencov figuroval aj výborný tanečník a dodnes invenčný a úspešný kouč Martin Skotnický.

Počas Nepelovej kariéry, ale najmä po nej, pôsobila Hilda Múdra v lete, ale aj dlhodobo aj v zahraničí. Trénovala deviatu na ZOH 1972 Švajčiarku Charlottu Walterovú či striebornú z ME 1981 Chorvátku Sandu Dubravčičovú.

ZOMRELA HILDA MÚDRA. DÁMA, KTORÁ TRÉNOVALA ONDREJA NEPELU.Pani Hilda Múdra doviedla Ondreja Nepelu k olympijskému…

Posted by Juraj Droba on Monday, November 22, 2021

„Teta“ Hilda mala krasokorčuľovanie v srdci až do neskorého veku. Do osemdesiatky ho vyučovala na korčuliach. Viedla zdravých aj mentálne postihnutých. Po nešťastnom páde a zranení jej syn povedal: „Mama, prepáč, ale na korčule ťa už nepustím.“

Hilda Múdra za svoju prácu získala veľké množstvo ocenení, za všetky možno spomenúť Trofej MOV Šport a etika (1998), Zlaté kruhy SOV a Cena fair play SOV (2000), Medaila Pierra de Coubertina od MOV (2003) či čestné členstvo v Slovenskom olympijskom výbore (2004).

Ešte v júni tohto roku jej prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti športu a za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Uznanie od prezidentky 

Prezidentka Zuzana Čaputová sa poďakovala legendárnej trénerke krasokorčuľovania Hilde Múdrej za to, aké dobré meno spravila Slovensku vo svete. 

Pre jedného z najslávnejších slovenských športovcov, krasokorčuliara Ondreja Nepelu, bola druhou mamou. Priviedla ho k olympijskému zlatu a oporou mu bola aj v jeho ťažkých životných chvíľach. Rodená Viedenčanka našla druhý domov v Bratislave.

A aj keď pri okupácii v 1968 zvažovala odchod, napokon zostala do konca svojho života na Slovensku. Hilda Múdra mala srdce zapálené pre šport. Ďakujem jej za to, aké dobré meno spravila Slovensku vo svete, “uviedla hlava štátu na sociálnej sieti.

Prezidentka navštívila Hildu Múdru pred šiestimi mesiacmi v jednom z bratislavských domovov seniorov. „Pamätám si jej pohľad a vnímala som jej krehkosť,“ napísala.

Zdroje: SITA, Facebook/Juraj Droba, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie