Ak si zaočkovaný len Pfizerom, ako tretiu dávku by si mal dostať Modernu, odporúča parazitológ Jaroslav Flegr

  • Jaroslav Flegr v rozhovore hovorí o tretej vlne pandémie
  • Zameriava sa na opatrenia, tretiu dávku očkovania, prípadné ďalšie varianty
  • O očkovanie v mestách je čoraz väčší záujem
flegr
Flegr, SIU
  • Jaroslav Flegr v rozhovore hovorí o tretej vlne pandémie
  • Zameriava sa na opatrenia, tretiu dávku očkovania, prípadné ďalšie varianty
  • O očkovanie v mestách je čoraz väčší záujem

Český biológ a parazitológ Jaroslav Flegr sa v našom rozhovore zameral na tretiu vlnu pandémie, jej dopady, aktuálne nastavené opatrenia, očkovanie treťou dávkou či prípadné novo vznikajúce varianty koronavírusu.

Keďže mnohí tvrdia, že opatrenia na Slovensku sú stále slabo nastavené, že by sa mali prijať omnoho prísnejšie pravidlá, ktoré by, samozrejme, mali platiť aj pre zaočkované osoby, Jaroslav Flegr má na aktuálnu situáciu veľmi podobný názor.

„V okamihu, keď vrcholí tá vlna a už hrozí pretečenie kapacít nemocníc, mali by sme prijať všetky opatrenia, aby k tomu nedošlo, to znamená, že aj tí očkovaní by mali byť braní ako potenciálne nebezpečie. Práve tí, ktorí boli očkovaní už pred polrokom,“ povedal v rozhovore Jaroslav Flegr.

Tretia dávka

To, že sa bude treba pravidelne preočkovávať  proti ochoreniu COVID-19, vedeli vývojári vakcín a samotní vedci už pri očkovaní prvou dávkou. Rovnako takto to aj medializovali, avšak pri starších ľuďoch by očkovanie malo prebiehať každý polrok.

„Samozrejme, tie intervaly sa budú predlžovať. Ale teraz bolo každému od začiatku jasné, že to nie je koniec epidémie, to, že sa neočkuje, veď vakcína zachránila už tisíce ľudí.

Jaroslav Flegr ako znalec a odborník na epidémie a vedu v rozhovore taktiež odporučil, že tí, čo majú dve dávky Pfizer, tak by si ako tretiu dávku mali dať Modernu.

„Je väčšia šanca, že to takto bude chrániť proti nejakým variantom toho génu, či už tých, ktoré sú, alebo tých, ktoré prídu.“

Flegr sa snaží vysvetliť, že preočkovanie treťou dávkou je naozaj účinné, nemali by v ľuďoch nastávať žiadne pochybnosti.

„Môže sa objaviť pokojne aj variant, ktorý sa rozšíri po celom svete a zasiahne aj tých nezaočkovaných, ktorí budú voči tej vakcíne bezbranný. Práve na to je dobrá tá posilňujúca dávka, dve dávky nestačia“ uvádza Flegr.

Očkovanie v mestách

K dnešnému dňu je celkový počet zaočkovaných na čísle 2 556 886. Nové opatrenia sú pre nezaočkovaných dosť obmedzujúce, a tak sa väčšie mestá rozhodli občanom poskytnúť možnosť vakcinácie aj počas víkendov.

To, že záujem o očkovanie treťou dávkou je zvýšený, si uvedomujú aj mestá. Príkladom je Poprad, ktorý pridal ďalšie termíny očkovania.

Počas tohto víkendu sa Popradčania a návštevníci mesta môžu zaočkovať v nákupnom centre Max, kde dostanú vakcínu Janssen. Zároveň však môžu využiť možnosť vakcinácie na popradskej Strednej priemyselnej škole. V tomto prípade je podávaná vakcína od Pfizer/BioNTech.

Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá