PREHĽAD: Nový režim OP zamiešal karty, neočkovaní prídu o časť slobody. V týchto okresoch si dávaj pozor na prísne opatrenia

  • S ďalším pondelkom prichádza nový COVID automat, s ktorým prídu aj vynovené opatrenia
  • Tie hrajú do karát najmä zaočkovaným a ľuďom po prekonaní Covidu, ostatní Slováci pocítia prísnejší režim
  • Nedostanú sa do nákupných centier ani do fitness centra, do práce zatiaľ test nepotrebuješ
pjimage - 2021-11-21T162038.974
korona.gov
  • S ďalším pondelkom prichádza nový COVID automat, s ktorým prídu aj vynovené opatrenia
  • Tie hrajú do karát najmä zaočkovaným a ľuďom po prekonaní Covidu, ostatní Slováci pocítia prísnejší režim
  • Nedostanú sa do nákupných centier ani do fitness centra, do práce zatiaľ test nepotrebuješ

Od pondelka 22. novembra 2021 sa opäť mení rozdelenie slovenských okresov. Nie je prekvapením, že zelené a oranžové okresy na mape budú chýbať aj počas ďalšieho týždňa. Červených okresov bude 6, bordových 19 a ostatné okresy budú čierne.

Novú mapu okresov zverejnila stránka Korona.gov.sk. V červenej farbe, teda v prvom stupni ohrozenia, budú od pondelka okresy Bratislava I. – V. a Dunajská Streda.

V druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej farbe, budú okresy Dolný Kubín, Komárno, Malacky, Myjava, Námestovo, Nitra, Pezinok, Prešov, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Trenčín, Trnava, Žilina a Zlaté Moravce.

Okresov v najvyššom stupni ohrozenia, čiže v čiernej farbe, bude aj počas ďalšieho týždňa najviac, až 54. Do čiernej farby sa sfarbia okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice, Košice a okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen. 

zdroj: korona.gov

Čierne okresy

Aj tento týždeň je najviac okresov zafarbených do čierna, takže začneme opatreniami, na ktoré by mali dbať obyvatelia týchto častí Slovenska. Opatrenia sú v tejto fáze najprísnejšie. V čiernych okresoch sa obyvatelia môžu rozlúčiť s otvorenými fitness centrami. Tieto centrá budú zatvorené pre každého bez rozdielu, či je človek kompletne zaočkovaný, alebo nie.

To isté platí aj pre reštaurácie. Tie môžu fungovať v režime okienkového výdaja alebo rozvozu. S posedením v interiéri podniku alebo na terase by si sa teda mal rozlúčiť. Hovorilo sa síce o možnosti návštevy reštaurácií pre očkovaných, no toto opatrenie zatiaľ platiť nebude.

V základovom režime sa nemôžu konať ani hromadné podujatia, v režime OTP sa ich môže zúčastniť maximálne 6 ľudí. Kapacitné obmedzenia budú platiť aj pre režim OP – maximálne 200 ľudí v červenej fáze, 100 ľudí v bordovej fáze a 50 ľudí v čiernej fáze.

V čiernych okresoch sa bohoslužby rušiť nebudú. Aj v čiernych okresoch sa môžu omše organizovať v troch režimoch. V prípade režimu základ sa však bohoslužby môžu konať iba vo forme individuálne pastoračnej činnosti.

V prípade režimu OTP je taktiež povinný zoznam účastníkov a bohoslužby sa môže zúčastniť iba 6 osôb. Ak sa bohoslužby budú môcť zúčastniť iba plne očkovaní a prekonaní, ich počet nebude môcť byť vyšší ako 50.

Služby, ktoré nepredávajú základné produkty, budú môcť byť otvorené v čase od 5.00 do 22.00. 

biskupi semafor bohosluzba omsa covid koronavirus
zdroj: TASR

Bordové okresy

Ak je tvoj okres v bordovej farbe, na respirátor by si nemal zabúdať v interiéri, v MHD a ďalších dopravných prostriedkoch. Aj v tomto prípade platí, že v exteriéri je povinné rúško, ak si od cudzích osôb menej ako dva metre. 

Hromadné podujatia sa v režime základ konať nemôžu, v režime OTP sa ich môže zúčastniť maximálne 6 ľudí. Kapacitné obmedzenia budú platiť aj pre režim OP – v bordovej fáze sa môže hromadného podujatia zúčastniť nanajvýš 100 osôb.

Pozor by si mali dávať aj majitelia reštaurácií, ktorí fungujú v režime základ, pretože otvorený môže byť iba okienkový predaj. Zároveň môžu jedlo a nápoje rozvážať.

V prípade OTP sú uzatvorené interiéry aj terasy podniku, no jedlo možno predávať prostredníctvom okienka alebo rozvozu. 

Ak sa majitelia podnikov rozhodnú obsluhovať iba kompletne zaočkovaných, v exteriéri nemajú žiadne obmedzenia. V interiéri môžu byť pri stole maximálne 4 osoby alebo osoby z jednej domácnosti. Rozostupy medzi stolmi musia mať 2 metre.

Fitness centrá v bordových okresoch musia ostať zatvorené, ak ich majiteľ chce fungovať v režime základ a OTP. V režime OP môže byť fitness centrum otvorené, no počet ľudí v ňom nesmie presiahnuť 20 osôb, respektíve pre jednu osobu musí byť vyhradených 15 štvorcových metrov. Prevádzkari sú povinní zabezpečiť zoznam návštevníkov.

fitness central koronavírus slovensko
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Bohoslužby sú povolené iba v dvoch režimoch. V režime základ sa môže vykonávať iba individuálna pastoračná činnosť. V režime OTP sa bohoslužby môže zúčastniť iba 6 osôb. 

V prípade kompletne zaočkovaných a prekonaných je limit nastavený na maximálne 100 osôb. V tomto režime je povinné spísať zoznam účastníkov.

Služby, ktoré nepredávajú základné produkty, budú môcť byť otvorené v čase od 5.00 do 22.00. 

Červené okresy

Hromadné podujatia sa nemôžu konať v základovom režime ani v červenom okrese. Ako je už uvedené vyššie, v režime OTP sa ich môže zúčastniť maximálne 6 ľudí. Kapacitné obmedzenia budú platiť aj pre režim OP – v červenej fáze sa hromadného podujatia môže zúčastniť nanajvýš 200 ľudí. 

Podniky v režimoch základ a OTP môžu fungovať len na rozvoze a výdajnom okienku. V režime OP platí, že pri stole v interiéri môžu byť nanajvýš 4 osoby alebo osoby z jednej domácnosti. Medzi stolmi musia byť dvojmetrové rozostupy. V exteriéri v tomto režime obmedzenia nie sú.

Ani v červených okresoch nemôžu fitness centrá fungovať v režime základ ani v režim OTP. V režime OP môžu fitness centrá fungovať. Ich kapacita je stanovená na maximálne 50 osôb alebo 1 osoba na 15 štvorcových metrov. Prevádzkar musí zabezpečiť zoznam účastníkov.

zdroj: SITA/AP, LM Otero

Ako to bude s bohoslužbami? Tie môžu aj v týchto okresoch fungovať iba v dvoch režimoch. Aj v tomto prípade platí, že v režime základ je povolené vykonávať iba individuálnu pastoračnú činnosť. V režime OTP sa bohoslužby smie zúčastniť 6 ľudí a v režime OP maximálne 200. Je povinné zaobstarať zoznam účastníkov a omšu odslúžiť za prísnych podmienok.

Aj v červenom okrese je povinné v interiéroch nosiť respirátor. Ten si však za rúško môžeš vymeniť v exteriéri, kde je jedno z nich povinné pri vzdialenosti ľudí do 2 metrov. 

V červených okresoch sa obmedzenie otváracích hodín neesenciálnych prevádzok a služieb nekoná.

Režim OTP v zamestnaniach sa zatiaľ nekoná

Účinnosť povinnosti zaviesť režim OTP na pracoviskách sa posúva. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková. Keďže stále prebiehajú medzirezortné rokovania, táto povinnosť nebude nariadená od pondelka 22. novembra, ako sa pôvodne zamýšľalo.

Podľa Račkovej sa ešte stále rieši zabezpečovanie logistiky a ďalších potrebných procesov na úrovni príslušných rezortov. O ďalších krokoch bude verejnosť včas informovaná. Píše o tom agentúra SITA. 

Očkovaní verzus neočkovaní

Vo štvrtok 18. novembra 2021 sa slovenská vláda rozhodla zaviesť lockdown pre nezaočkovaných Slovákov. „80 % z celkových hospitalizovaných sú nezaočkovaní,“ argumentoval Heger na tlačovej besede. Obmedzenia sa netýkajú pohybu, nejde teda o pravý lockdown. Slováci sa môžu aj naďalej voľne pohybovať, limitované majú len niektoré aktivity.

zdroj: KK31 Moskva - Na archívnej snímke z 12. júla 2021 muž dostáva vakcínu Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 vo vakcinaènom centre v Moskve. Ruské zdravotnícke úrady schválili testovanie kombinácie vakcín proti koronavírusu od spoloèností AstraZeneca a jednodávkovej verzie tamojšej oèkovacej látky Sputnik V. Informovala o tom v utorok 27. júla 2021 agentúra AP s odvolaním sa na ruský register schválených klinických štúdií. FOTO TASR/AP FILE - In this Monday, July 12, 2021 file photo, a medical worker administers a shot of Russia's Sputnik V coronavirus vaccine at a vaccination center in Gostinny Dvor, a huge exhibition place in Moscow, Russia. Russia’s health officials have given a go-ahead to testing a combination of the AstraZeneca coronavirus shot and the single-dose version of the domestically developed Sputnik V vaccine. The country’s registry of approved clinical trials shows the small study was scheduled to start July 26 and to enroll 150 volunteers. (AP Photo/Pavel Golovkin, File)

V aktualizovanom COVID automate sú prekonaní a zaočkovaní na rovnakej úrovni. Prevádzkovateľ zriadení a organizátor hromadných podujatí si po novom bude môcť vybrať, či bude jeho prevádzka fungovať v režime základ, OTP alebo OP.

Za „prekonaného“ sa považuje človek, ktorý prekonal COVID pred menej ako 180 dňami. Potvrdenie o prekonaní sa dá zapísať aj do digitálneho COVID pasu, ale je naň potrebný PCR test, nie antigénový.

⬇️VEĽKÝ PREHĽAD SPRISNENÝCH OPATRENÍ⬇️

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Sunday, November 21, 2021

Opatrenia, ktoré platia od tohto pondelka, sú pre nezaočkovaných prísnejšie. Neočkovaní obyvatelia červených, bordových a čiernych okresov, ktorí zároveň neprekonali koronavírus, sa nedostanú do nákupných centier. Tie budú otvorené iba pre očkovaných a prekonaných.

Zdroje: Korona.gov.sk, SITA, Facebook/Polícia SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie