Zomri či Alex Wortex prišli kvôli Dúhovému pochodu o fanúšikov. Čo na to hovorí sociologička?

  • Sobotňajší Dúhový Pride sa podpísal pod instagramové a facebookové kontá mnohých influencerov
  • Podľa sociologičky je takáto mienkotvornosť nebezpečná
@alexwortex69, @zomriofficial
@alexwortex69, @zomriofficial
  • Sobotňajší Dúhový Pride sa podpísal pod instagramové a facebookové kontá mnohých influencerov
  • Podľa sociologičky je takáto mienkotvornosť nebezpečná

Sobotňajší Dúhový pride bol tento rok masívny. Aj napriek tomu, že sa opäť spojili sily všetkých za všetky rodiny, prebiehal v úplne pokojnom a príjemnom duchu. Začiatky celého podujatia boli v minulosti asi o 800 ľuďoch s názorom, ale aj takých, ktorí prišli len zo zvedavosti. Protipochody boli stále silnejšie a agresia rástla. A veľa sa o tom písalo. Dnes vyzeral Dúhový pride ako verejný prejav názoru umelcov, inteligencie a hrala sa dobrá hudba.

View this post on Instagram

ĎAKUJEME všetkým, ktorí a ktoré ste včera prišli na Dúhový PRIDE Bratislava, alebo ho inak podporili. Prekonali ste všetky naše očakávania a SPOLU sa nám podarilo vytvoriť úžasnú atmosféru. Ste živým dôkazom, že Slovensko sa posúva k akceptácii LGBTI ľudí ako rovnoprávnej súčasti našej spoločnosti. Ďakujeme všetkým naším donorom, bez ktorých by sa tento ročník nemohol uskutočniť. Viac ako 10 000 ľudí sa včera prešlo Bratislavou a nás to zaväzuje hľadať spolu s mestom nové miesto pre festival, ktoré mu umožní rásť. Nepôjde to bez vašej finančnej podpory. Do konca mesiaca nás stále môžete podporiť na www.zafarebnukulturu.sk. ❤️🧡💛💚💙💜#duhovypride #duhovypridebratislava #pride #bratislava #pridebratislava #pride2019 #duhovypride2019 #lgbt #gayslovakia #slovakgay #lgbtslovakia #lgbtslovensko #gaybratislava

A post shared by Dúhový PRIDE Bratislava (@duhovypride) on

Pro LGBT na sociálnej sieti

Pochodu sa každý rok stále vo väčšom počte zúčastňujú aj známe osobnosti, influenceri a iné zvučné mená. A dávajú to o sebe vedieť. Vďaka iniciatívam máš aj napriek tomu, že sa pochodu fyzicky nezúčastníš, možnosť prihlásiť sa k dúhovým farbám. Tak môžeš vyjadriť svoj postoj aspoň prostredníctvom sociálnej siete.

LGBT komunita sa navzájom pozná a pravdepodobne už sami seba ničím neprekvapia. Tak, ako po minulé roky, aj teraz sa k nim pripojili ľudia, skupiny a hnutia, ktorí podporujú slobodu slova, orientácie a vyznaní rôzneho druhu. Ide o beauty profily, mienkotvorné médiá alebo len výraznejšie celebrity. Kým sa nestanú zásadné veci a konkrétny jedinec nevyrukuje s názorom na svetlo sveta, je všetko v poriadku. Ak však vystúpia z davu a dajú ti dole ružové okuliare, problém je na svete.

Zomri je prvýkrát za dva roky v červených číslach. Dnes po dvoch rokoch opustilo stránku viac ľudí, ako sa k nej pridalo. Dôvodom je dúha v našom logu. Keď sme nad tým ráno uvažovali, vôbec nám nenapadlo riešiť nejaké čísla. Rozhodnutie bolo jasné. Zomri stojí na strane menšín, utláčaných, hejtovaných a diskriminovaných. Na queer logo sme hrdí rovnako ako všetci, ktorí dnes boli fyzicky, alebo aspoň duševne prítomní na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave,“ napísali v sobotu v noci Zomri na oficiálnej FB page.

O tom, prečo sa takto fanúšikovia obľúbenej platformy zachovali, vieme svoje. Pre Zomri je však dôležitejšie to, že Pride mal svoje opodstatnenie, a že názor, ktorý vypustili do sveta má myšlienku, podčiarkuje dlhodobo budovaný charakter používateľov a každý je šťastný. Až na tých pár jedincov. „Facebook mal chvíľu drop, ale už sme späť. A na Instagrame fans neklesli, práveže stúpli,“ povedala dnes pre Startitup stránka Zomri.

V akom svete preboha žijeme?!

Negatívnych komentárov mám pri akejkoľvek polarizujúcej téme milión od oboch strán spektra. Rozdiel medzi reakciami militantných feministiek, mamičkami alebo antihomo ľuďmi je akurát ten, že antihomo majú horší pravopis,“ vyjadril sa na tému klesajúcich sledovateľov obľúbený instagramový mindsetter Demotivácia. Negatívny feedback ho nezaskakuje. Skôr podstata celej vlny „unfollow“.

Alex Wortex je známa v LGBT komunite už dlho. Nikto v podstate nepochyboval, že sa Pride pochodu zúčastní. Po ňom sa však objavili fotky, ktoré pobúrili „puritánsky“ svet. Ďalšia debata na tému slobody a veci názoru?

Tým, že už mám veľa fanúšikov, respektíve veľa z nich sa za tie 2 roky otočilo z hejterov na fans, tak 99 % bolo pochvalných. Ale zároveň som si po dlhom čase aj veľa ľudí blokovala od včera. Jedna slečna mi vypisovala, že kvôli takým ako ja, ide svet do záhuby,“ povedala Alex.

Beauty vplyv?

Ak sa orientuješ v instagramovej beauty sfére, určite poznáš profil obľúbenej smartbeauty.sk alebo Lucie Sládečkovej. Lucia sa na Pride objavila vyparádená a názorovo vyhranená, Martina zo smartbeauty.sk okrem účasti na Pride, reagovala aj použitím špeciálnej aplikácie, ktorá zmenila jej profil dočasne na dúhovo. Večer po dúhových vlnách uviedla na svojom profile, že aj z radov jej fanúšikovskej základne ubudlo „Prišlo pár negatívnych reakcií, ale omnoho viac pozitívnych. Unfollows bolo asi 50 alebo viac. Určite to bolo kvôli tomu,“ dodáva Martina.Na vyjadrenie Lucie Sládečkovej čakáme.

Evidentne už v každej oblasti, ktorá sa na prvý pohľad môže zdať viac či menej vplyvná, funguje followerská podpora alebo naopak – nenávisť a kritika. Prečo je to tak? Ľudia začali vnímať sociálne siete ako niečo nereálne, čo sa ich vôbec netýka. Neuvedomujú si, že vo virtuálnom priestore je ich odvaha vnímaná rovnako ako v reálnom živote.

Sociologička tvrdí, že pri názorovo sporných témach akou je aj LGBT, je typická polarizácia. Buď si „za“ alebo „proti“.

Odpovede, príklon, názory vychádzajú v tejto oblasti z najvnútornejšieho presvedčenia, ktoré pramení z výchovy, skúsenosti, sebareflexie a autentický kompromis nie je možný. Práve preto toľko radikálnych vyhlásení, emotívnych rozhodnutí,“ povedala Silvia Porubänová z Inštitútu pre výskum práce a rodiny.

Sociálne siete, ich sledovateľské základne a podpora – to všetko je extrémne povrchné,nezáväzné a neosobné. „To vysvetľuje, prečo je tak jednoduché rezignovať na ňu, doslova ju ‚oželieť‘ ak ide o hodnotové, kultúrne otázky,“ dodáva na záver sociologička. Ešte, že je tu možnosť voľby.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech