Zora Husarčíková, organizátorka Fashion LIVE!: Začínajúci dizajnéri na Slovensku nikdy nemali lepšie podmienky!

  • Zora Husarčíková už mala pod palcom toľko vychýrených eventov, že je v tejto oblasti zárukou kvality. Najbližším veľkým projektom, ktorý pod svojou taktovkou chystá, je jeden z najväčších módnych eventov, aké môžeš na Slovensku nájsť - Fashion LIVE!
150-fl__by_daviddoros-_mg_6327
  • Zora Husarčíková už mala pod palcom toľko vychýrených eventov, že je v tejto oblasti zárukou kvality. Najbližším veľkým projektom, ktorý pod svojou taktovkou chystá, je jeden z najväčších módnych eventov, aké môžeš na Slovensku nájsť - Fashion LIVE!

Ahoj Zora, Fashion LIVE! začne už o niekoľko dní. Ty si v organizovaní eventov doma, bývaš teda pred nimi ešte vôbec nervózna? :)

Nervózna bývam, ale viem to už lepšie maskovať. Aj preto si to väčšinou zlíznú moji najbližší, lebo pred nimi sa mi to už maskovať nechce (takže sa touto cestou zároveň aj ospravedlňujem ☺)Tento rok je to ale s nervozitou úplne v norme. Nič čo by sme tu už nemali x-krát predtým ☺

Čo od tohoto eventu tento rok očakávaš?

Sama pred sebou som si dala niekoľko priorít a zlepšovákov oproti minulému ročníku Fashion LIVE! Nejdem prezrádzať, ktoré to sú, a odhaľovať nedokonalosti, ale vždy je predsa čo zlepšovať. V prvom rade však očakávam skvelé fashion shows od našich dizajnérov a spokojných návštevníkov, ktorí si celé podujatie užijú.

Čo považuješ tento rok za najväčšie lákadlo Fashion LIVE!?

Myslím, že sme správne dokázali nakombinovať program tak, aby sme na jednej strane priniesli to najprogresívnejšie, čo sa na slovenskej módnej scéne deje, ale aj odprezentovali veľmi kvalitné „stálice“. Celé sme to doplnili o zaujímavých hostí z Francúzska, Poľska a Česka. Teším sa aj zo sprievodných podujatí a našich odborných hostí. Aby sme Fashion LIVE!  a slovenskú scénu posunuli aj za naše hranice, pozvali sme kapacity z celej Európy. Spomeniem medzi nimi Carla Wijndasa, ktorý roky ako kreatívny riaditeľ viedol Amsterdamský fashion week či Phillipa Pourhashemiho, ktorý je známy tým, že vie odhaliť, na koho vo svete fashion upriamiť pozornosť.

110-fl__by_daviddoros-_mg_6011

foto: David Doros

A čo je pre teba najväčšou výzvou? Z čoho máš podvedome obavy?

V jednom momente príprav sa toho začne diať toľko naraz, že už nie je miesto na žiadne obavy, všetko je rozbehnuté a ak sa niečo pokazí, treba to jednoducho riešiť. Aj keď máte skúsenosti, vždy vás niečo vie prekvapiť alebo sa objaví niečo s čím ste jednoducho nepočítali ani pri najsvedomitejšej príprave. Vtedy to treba len so cťou ustáť  a ako vraví môj kolega a architekt celého projektu Peter Gonda – neopúšťať sa. ☺

Ako je to s módou na Slovensku? Posúvame sa vpred alebo viac-menej stojíme na mieste?

Určite sa posúvame vpred. Je tu veľa mladých talentovaných dizajnérov a značiek, ktorí sa módou živia, čo je podľa mňa na tomto malom trhu úspech. Vnímam aj to, že začínajú dbať na komunikáciou svojich značiek a celkom úspešne zacieliť stratégiu brandu. A pozitívne vnímam aj nás „spotrebiteľov“ módy. Ľudia sa o módu zaujímajú a vedia oceniť kvalitu. Opäť tu síce narážame na limity nášho malého trhu, ale zlepšuje sa to.

Viem o tebe, že si spolupracovala napríklad aj s “obnovenou” legendárnou slovenskou značkou NEHERA. Ako vidíš budúcnosť módy na Slovensku z pohľadu našich talentovaných návrhárov?

Myslím že sčasti som už túto otázku zodpovedala. Dizajnéri, ktorí sa chcú módou živiť majú asi najlepšie podmienky, aké kedy boli. Vedia dať o sebe relatívne ľahko dať vedieť, takisto jednoducho sa dostávajú k informáciám. Omnoho náročnejšie však je udržať si pozornosť klientov a svojho publika. To už chce naozaj vytrvalú kontinuálnu prácu.

screen-shot-2016-10-15-at-16-08-06

foto: Jakub Gulyas

Kam sa podľa teba bude móda uberať najbližších 5 rokov?

Bola by som rada, keby sa uberala smerom ku slow fashion a ľudia viac dbali na to, odkiaľ ich oblečenie pochádza a za akých podmienok bolo vyrobené. Či to tak aj bude je otázka, ale vždy môžeme začať od seba..

Dlhé roky sa hovorilo, že Slovensko je stále oproti západu pozadu. Je to v dnešnej dobe, keď sa svet rýchlo globalizuje, stále aktuálne?

Myslím si, že sa v súčasnosti tieto rozdiely stierajú. Ak sa bavíme o kreativite a talente ľudí či dizajnérov, nič také ako pozadu neexistuje. Ak sa bavíme celkovo o tom, ako sa Slováci obliekajú či vyjadrujú módou, tiež by som zrovna nepoužila výraz pozadu. Sme krajina s nejakým kultúrnym a spoločenským dedičstvom, ktoré je v nás zapísané, a to vplýva aj na túto oblasť. Nič také ako pozadu a popredu dnes už podľa mňa dnes nefunguje.

Človek má pocit, že blogerská scéna je síce obrovská a mnoho dievčat sa dokáže obliekať naozaj krásne, no muži sa stále akoby boja prejaviť sa. Prečo je podľa teba aj pre mužov dôležité zaujímať sa o módu, alebo lepšie povedané, aspoň vnímali, čo si obliekajú?Prečo by si mal napríklad aj muž, povedzme že zatiaľ menej zainteresovaný, nájsť cestu na Fashion LIVE! ?

Minimálne preto, že tam bude kopa krásnych žien!

156-fl__by_daviddoros-_mg_3332

foto: David Doros

Ty si okrem tohoto a mnohých ďalších eventov dokázala aj založiť čokoládovňu v Ružomberku. Povedz nám tvoje tajomstvo, ako to prosím ťa všetko stíhaš? :)

Haha, pri čokoládovni patrí kredit niekomu úplne inému, a to mojej mame ☺ Bol to jej nápad a ja som sa popri nej zviezla ako poradca a helper. Bolo to v čase, keď som akurát dokončila výšku a nevedela presne, čo so životom. Myslím, že tento náš tandem bol celkom úspešný aj napriek tomu, že ani jedna z nás nemala pred tým skúsenosti s vedením podniku  o čokoláde nehovoriac. Nie sme ani chocoholičky, ja si dám omnoho radšej klobásu :D Každopádne, čokoládovňa Passé už šiesty rok úspešne funguje v Ružomberku, stavte sa tam na ochutnávku!

Čo by si odkázala mladým ambicióznym ľuďom, ktorí stoja pred náročnými rozhodnutiami a snažia sa nakopnúť svoj život a možno aj svoj biznis?

Viac makať a menej kecať ;)

Ďakujem za rozhovor :)

 

titulná foto: David Doros

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech