Zorganizovali si koronapárty, aby získali certifikát o prekonaní. Skončili na JIS-ke, jeden muž zomrel

  • Antivaxeri usporiadali na severe Talianska párty, aby sa všetci nakazili
  • Namiesto získanej slobody však mnohí skončili na JIS, jeden muž zomrel
  • Išlo o viac ako jeden incident
pandemia, koronavirus
Ilustračný záber/TASR/AP/Maya Alleruzzo
  • Antivaxeri usporiadali na severe Talianska párty, aby sa všetci nakazili
  • Namiesto získanej slobody však mnohí skončili na JIS, jeden muž zomrel
  • Išlo o viac ako jeden incident

Snaha získať Green pas a zároveň sa nedať očkovať skončila pre minimálne jedného muža smrťou. Potom, čo sa partia ľudí na severe Talianska rozhodla zorganizovať koronapárty s účelom nakazenia sa, zomrel jeden 55-ročný muž a niekoľko ľudí leží v nemocnici, vrátane dieťaťa, informoval taliansky denník Il Dolomity.

Činom sa ihneď začala zaoberať prokuratúra, pretože úmyselné šírenie koronavírusu je v Taliansku trestný čin.

Chceli slobodu, dostanú pľúcnu ventiláciu

Väčšina účastníkov párty pochádzala z Nemecka či Rakúsa a mnohí z nich na severe Talianska pracovali. Ich cieľom bolo získať certifikát o prekonaní, ktorý by im umožnil chodiť do práce, barov či fitnescentier.

Okrem toho treba v Taliansku digitálny Covid certifikát aj keď chce človek využívať verejnú dopravu medzi regiónmi, zúčastniť sa osláv, ako napríklad svadba, či iných kultúrnych podujatí. Iný možný spôsob, ako ho získať, je očkovanie alebo pravidelné testovanie.

Podľa informácii denníka sa viaceré akcie konali v severotalianskej oblasti Bolzano, alebo inak označovanom Južnom Tirolsku. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti potom malo skončiť s ťažkým priebehom Covidu viacero účastníkov.

Sú to dlhodobé následky a dokonca aj mladí ľudia môžu skončiť v nemocnici. Jedno dieťa máme hospitalizované na pediatrii, zatiaľ čo 55-ročný muž zomrel v Rakúsku po nákaze z koronapárty,“ cituje denník koordinátora proticovidovej jednotky v Bolzane Patricka Franzoniho. 

Na koronapárty sa antivaxeri majú stretávať s niekým, kto je nakazený, vymieňať si s ním drinky, objímať sa či dokonca bozkávať. Portál The Daily Beast ďalej dodáva, že v jednom prípade sa dokonca ľudia zhromaždili okolo postele človeka, ktorý bol chorý, a snažili sa od neho chytiť vírus.

Jeden z nakazených mal dokonca svoj čin po účasti na koronapárty oľutovať, ako však ďalej dodal, stále si nie je úplne istý, či mal naozaj covid. Je totiž podľa neho možné, že mal iba zápal pľúc a v nemocnici ho oklamali, aby ďalej živili propagandu.

Obyvatelia severného Talianska odmietajú vakcíny dlhodobo

Práve oblasť Južného Tirolska zažíva v poslednom období prudký nárast nových prípadov. Dôvodom je nízka zaočkovanosť, ktorá zas vychádza z toho, že v Bolzano má veľmi vysokú nedôveru k vláde, domáci majú sklon k alternatívnej medicíne a väčšie väzby na Rakúsko ako Taliansko, informuje server Politico.

Zároveň sa však oblasť radí medzi bohatší región s najlepším zdravotníckym vybavením, preto je nízka zaočkovanosť obyvateľov prekvapím.

Politico však ďalej vysvetľuje, že Bolzano má historický odpor k očkovaniu. Jeho počiatky možno badať už v období očkovania proti kiahňam, keď vakcínu nariadila bavorská vláda povinne. Tirolskí partizáni potom usporiadali vzburu.

Odmietavé postoje k očkovaniu prevládajú u nemecky hovoriacej populácie, ktorá tvorí 70 % obyvateľstva. Taliansky hovoriaci obyvatelia majú byť zodpovednejší.

Taliansko za celú dobu pandémie zaznamenalo skoro 5 miliónov prípadov nákazy, z toho vyše 133-tisíc úmrtí. V súčasnosti zažíva miernejšiu vlnu, aj keď aj v tejto krajine začína ísť krivka mierne hore a denne pribúda od 5 do 10-tisíc prípadov.

Najviac prípadov má práve spomínaná oblasť Bolzano. Zaočkovaných oboma dávkami je 73 % obyvateľstva. 

Zdroje: Il Dolomity, The Daily Beats, Politico, Italia.it

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie