Zuzana Čaputová: Na následky znečisteného ovzdušia u nás zomiera viac ľudí, než na následky dopravných nehôd

  • Po Paríži zamierilo európske fórum o kvalite ovzdušia do Bratislavy
  • Prestížne podujatie s názvom Clean Air Forum sa oddnes koná na Bratislavskom hrade
TASR/AP
  • Po Paríži zamierilo európske fórum o kvalite ovzdušia do Bratislavy
  • Prestížne podujatie s názvom Clean Air Forum sa oddnes koná na Bratislavskom hrade

Prezidentka Zuzana Čaputová mala byť jedným z hlavných rečníkov klimatickej konferencie EU Clean Air Forum. Prezidentka sa však z účasti na medzinárodnej diskusii ospravedlnila zo zdravotných dôvodov. Vo svojom prejave, ktorý prečítal jej poradca Juraj Rizman, vyzvala európskych politikov na hľadanie zásadných riešení, ktoré pomôžu vyriešiť klimatickú situáciu v Európe, informovala SITA.

Európania dýchajú zdraviu škodlivý vzduch

„Zrejme by sa očakávalo, že ako prezidentka Slovenskej republiky budem reprezentovať najmä úspechy našej krajiny, ktoré sme dosiahli v oblasti znečisťovania od pádu komunizmu a aký pozitívny vplyv mal na našu environmentálnu legislatívu vstup do Európskej únie. Ale dovoľte, aby som vašu pozornosť upriamila na to, že dosiahnuť dobrú kvalitu ovzdušia sa nám zatiaľ nepodarilo. Čísla súvisiace s ovzduším sú pre mňa stále znepokojujúce. Takmer všetci Európania žijúci v mestách dýchajú zdraviu škodlivý vzduch. Na následky znečisteného ovzdušia zomiera na Slovensku 23-krát viac ľudí, než na následky dopravných nehôd,“ napísala v prejave Čaputová.

Gepostet von Zuzana Čaputová am Donnerstag, 21. November 2019

Podľa prezidentky Slovensko potrebuje konkrétne plány

Prezidentka zdôraznila, že nesmieme strácať čas a musíme sa plne koncentrovať na to, aby sme znížili počet nezmyselných úmrtí na Slovensku aj v Európe.

„Som presvedčená, že cesta k úspešnej budúcnosti ľudskej civilizácie vedie cez starostlivé dennodenné budovanie demokracie, posilňovanie informovanosti verejnosti, vytváranie lepších podmienok pre občiansku participáciu, ako aj zlepšovanie environmentálnej legislatívy. Musíme prestať s formalizmom. V minulosti sa mnohé plány vytvárali iba preto, aby boli na papieri. Táto prax musí skončiť. Potrebujeme konkrétne plány a konkrétne opatrenia, za plnenie ktorých budú zodpovedné konkrétne inštitúcie a konkrétni ľudia. Musíme mať jasne stanovené a merateľné ciele,“ odkázala prezidentka.

Dnes sa mi po dlhom čase podarilo výjsť si s rodinou a priateľmi na výlet. Po pracovných cestách a povinnostiach v…

Gepostet von Zuzana Čaputová am Samstag, 5. Oktober 2019

Slovensko dostane viac monitorovacích staníc

Ministerstvo životného prostredia deklaruje, že zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku je jednou z jeho hlavných priorít. 

„Pri ochrane ovzdušia potrebujeme mať v prvom rade kvalitné údaje. Ministerstvo životného prostredia preto prostredníctvom Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) realizuje projekt rozšírenia a skvalitnenia monitoringu kvality ovzdušia na Slovensku,“ uviedol pre TASR hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

🇸🇰 Pri ochrane ovzdušia je nevyhnutné mať kvalitné údaje. Preto prostredníctvom SHMÚ rozširujeme sieť monitorovacích…

Gepostet von László Sólymos am Freitag, 22. November 2019

V rámci projektu pribudne 15 kompletne nových vybavených automatických monitorovacích staníc, okrem iného aj v Pezinku. V Bratislave to bude v Rači, Podunajských Biskupiciach a vymenená stanica bude aj na Trnavskom mýte.

Dočkáme sa konkrétnych riešení stále sa zhoršujúceho problému?

Na podujatí EU Clean Air Forum bude diskutovať viac ako 500 odborníkov z oblasti politiky, životného prostredia, ekonomiky a podnikateľského prostredia. Témou konferencie bude riešenie aktuálnej situácie súvisiacej s čistotou ovzdušia. Konferencia by mala priniesť konkrétne riešenia, ktoré budú následne v rámci krajín Európskej únie aplikované do praxe. Závery konferencie by mohli priniesť inšpiráciu pre riešenie klimatickej krízy aj pre ostatné krajiny sveta.

Organizácia tohto fóra je veľmi dobrým znamením, keďže dokazuje, že existuje kolektívny záujem na zlepšovaní kvality ovzdušia. To je skvelý začiatok,“ uviedol eurokomisár pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybárstvo Karmenu Vella s tým, že pokiaľ ide o ochranu životného prostredia, tak musíme byť čo najaktívnejší.

Zdroje: SITA, MŽP, TASR, europa.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech