Zvýšenie minimálnej mzdy o 43 eur Slovákom môže pomôcť, no nemusí. Mnohí zarábajú podstatne menej

  • Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak včera informoval o tom, že minimálna mzda od budúceho roku vzrastie z 580 na 623 eur
  • Pravdou však je, že až 7 percent Slovákov zarába menšiu čiastku ako je súčasná minimálna mzda
  • To, či sa od budúceho roku niečo zmení, je otázne, Krajniak totiž nevyhovel odborárom
peniaze
Unsplash/bruce mars/Sharon McCutcheon
  • Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak včera informoval o tom, že minimálna mzda od budúceho roku vzrastie z 580 na 623 eur
  • Pravdou však je, že až 7 percent Slovákov zarába menšiu čiastku ako je súčasná minimálna mzda
  • To, či sa od budúceho roku niečo zmení, je otázne, Krajniak totiž nevyhovel odborárom

Ako sme ťa včera informovali, minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak v roku 2021 plánuje zvýšiť hrubú minimálnu mzdu z 580 eur na 623 eur. Ide tak o historicky najvyššie zvýšenie. Napriek tomu, že odborári sa búria, pretože od ministra požadovali zvýšenie na 656 eur, sa tejto novinke určite mnohí potešia.

Portál FinReport oslovil analytičku zo spoločnosti WOOD & Company Evu Sadovskú, ktorá uviedla, že v roku 2019 zarábalo menej ako 600 eur mesačne v hrubom 7,4 percent zamestnancov. Treba skonštatovať, že títo zamestnanci nepracovali na polovičný úväzok či brigádne. Všetci túto sumu poberali za prácu na plný úväzok.

Viac ako 40 eur môže pomôcť, no nemusí 

To, že sa Slováci dočkajú zvýšenia minimálnej mzdy o 43 eur, už vieme. Stále sa ale bavíme o brutto sume. Podľa kalkulačky na portáli Platy.sk bude minimálna mzda v roku 2021 predstavovať 507 eur v čistom. Samozrejme, toto číslo je len informačné, do finálnej čiastky čistej mzdy vstupuje ešte niekoľko faktorov, ktoré priamo ovplyvňujú jej výšku.

Koncom júla sme sa pozreli na to, či sa vôbec dá vyžiť zo súčasnej minimálnej mzdy, ktorá v čistom predstavuje 465 eur. Výsledky neboli až také prekvapivé. Ukázalo sa totiž, že bývanie v Bratislave neprichádza do úvahy, na východe závisí od kraja a stredné Slovensko tiež nie je najlepším nápadom. Otázne je, či tých 43 eur navyše pomôže.

peniaze
zdroj: Unsplash/Omid Armin

Niektorí zarobia aj menej ako minimálnu mzdu 

V polovici tohto mesiaca sme informovali o profesiách, ktoré sú platené najmenej. Najhoršie skončili školníci, ktorí si mesačne zarobia niečo vyše 585 eur v hrubom. Správne, zarába len o 5 eur vyššiu čiastku, ako je súčasná minimálna mzda. Ďalšie priečky obsadili sanitári, plavčíci, krajčíri, animátori voľného času a šičky. 

Už dnes je teda isté, že budúci rok zamestnanci na spomenutých pozíciách mesačne zarobia viac peňazí. Podľa FinReportu sa zvýšeniu potešia najmä zamestnanci pracujúci v Prešovskom kraji, kde sa vyskytuje najviac ľudí zarábajúcich dokonca ešte menej ako je určená minimálna mzda. 

Až 14 percent zamestnancov v Prešovskom kraji zarába menej ako 600 eur v hrubom. Ako pre portál uviedla Sadovská, väčšina z týchto ľudí je vo vekovej kategórii do 19 rokov, teda ide o brigádujúcich študentov. Prekvapujúce však je, že 12 percent z tejto skupiny zamestnancov tvoria aj ľudia vo veku od 20 do 24 rokov. Na nelichotivej priečke sa umiestnil aj Košický kraj, po ktorom nasledoval Banskobystrický kraj.

AKTUÁLNE: Bratislava je na korona semafore červená, začínajú platiť nové opatrenia

Krajniak odignoroval odborárov 

Momentálne je ťažké a takmer nemožné určiť, čo všetko sa so zvýšením hrubej mesačnej mzdy zmení. V médiách je diskutovanou témou najmä Krajniakove rozhodnutie nevyhovieť odborárom a nezvýšiť minimálnu mzdu na 656 eur. Okrem toho nezaradený poslanec NRSR Erik Tomáš dnes uviedol, že ak Krajniak siahne na zákon o minimálnej mzde alebo 13. dôchodok, opozícia bude žiadať jeho odvolanie, píšu Aktuality

Tomáš tak reaguje na to, že minimálna mzda určená Krajniakom je o 33 eur nižšia než bola vypočítaná automatom. Opozícia kritizuje Krajniaka najmä kvôli tomu, že individuálne rokoval so zamestnávateľmi a ignoroval odbory, teda reálne pracujúcich ľudí. Dá sa teda predpokladať, že k istým zmením dôjde, no nebudú jednotné či celoplošné. 

Zdroje: FinReport, MPSVR, Aktuality , Platy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK