Vyžiť zo slovenskej minimálnej mzdy bude ťažké aj po zvýšení. Vypočítali sme, či je to vôbec možné

  • Súčasná minimálna mzda sa pohybuje vo výške 465 eur v čistom, od budúceho roku prichádza zvýšenie
  • Pozreli sme sa na to, či sa situácia zlepší a či ľuďom žijúcich z minimálky pomôže 40 eur navyše
minimálna mzda
Unsplash/Martin Katler/averie woodard
  • Súčasná minimálna mzda sa pohybuje vo výške 465 eur v čistom, od budúceho roku prichádza zvýšenie
  • Pozreli sme sa na to, či sa situácia zlepší a či ľuďom žijúcich z minimálky pomôže 40 eur navyše

Hrubá minimálna mzda by sa mala od začiatku budúceho roka zvýšiť o 40 eur. V čistom tak budú dlhodobo nezamestnaní, ktorých na úrade evidujú viac ako rok, zarábať 506 eur. Ak si niekedy cez leto brigádoval, dobre vieš, že túto sumu vieš i bez dokončenia strednej školy zarobiť za mesiac aj ty. Čo však ľudia, ktorí splácajú nájom a žijú sami?

V Bratislave vyplatíš nájom a na voľný čas môžeš zabudnúť 

Vytvorili sme modelovú situáciu, v ktorej počítame s tým, že človek zarábajúci minimálnu mzdu žije sám v jednoizbovom byte. Už podľa sumy čistej mesačnej mzdy je takmer jasné, že by si nemohol dovoliť bývať v byte priamo v centre Bratislavy. V mestskej časti Ružinov však dokážeš zohnať byt za 400 eur vrátane energií. 

Jednoduchá matematika hovorí, že ak by si skutočne býval v takomto byte, po splatení mesačného nájmu ti zostane 106 eur. V tomto bode je teda zrejmé, že na denné menu v reštauráciách a večery v kine môžeš zabudnúť. 

Jedna z možností, ako vyžiť z posledných 106 eur, je variť si doma. Zelenina či ovocie viac-menej neprichádza do úvahy, rovnako, ako aj mäso. Ako sme už spomenuli v porovnaní vegetariánskej a mäsitej stravy, za mäso vieš týždenne minúť aj viac ako 10 eur.

byt
zdroj: Unsplash/Adrien Olichon

Pokiaľ sa uskromníš, môžeš nakupovať aj lacnejšie. Veľmi jednoducho sa však môže stať, že skončíš na polotovaroch, ktoré tvojmu zdraviu skutočne nepomôžu. Pomerne nákladnou položkou je aj cestovanie. Za električenku mesačne zaplatíš takmer 27 eur.

Nezostane ti tak ani 80 eur, za ktoré by si sa mal celý mesiac stravovať. Nehovoriac o tom, že ti nezostáva príliš veľa finančných prostriedkov na život mladého človeka, ktorý raz za čas vyrazí s von priateľmi.

V dvojici sa to ťahá lepšie 

Už od začiatku je viac ako evidentné, že z minimálnej mzdy, pokiaľ žiješ sám, sa dá vyžiť len veľmi ťažko a s veľkou dávkou sebaobmedzovania. Existuje niekoľko možností, ako žiť v blízkosti hlavného mesta a pritom nemať hlboko do vrecka.

Ideálne je, ak si byt s niekým prenajmeš na polovicu. V prípade dvojizbového bytu to ešte prichádza do úvahy, ak ale zvolíš jednoizbák, môžu nastať komplikácie. Jednoizbové byty sú skutočne malé a neposkytujú veľa priestoru, preto sú dobrou voľbou pre páry, prípadne dobrých kamarátov.

Dajme tomu, že sa do jednoizbáku nasťahuješ s partnerom, ktorý zarába tiež minimálnu mzdu. Dokopy už máte k dispozícii 1 012 eur. Keď dáš 400 eur na byt, stále ti zostane 612 eur. Vďaka tomu sa pred tebou otvorí horizont možností, ktoré by si žijúc sám určite nemal.

Výsledkom teda je, že v hlavnom meste sám s minimálnou mzdou neprežiješ, no ak si nájdeš parťáka s rovnakou finančnou situáciou, spolu máte potenciál utiahnuť to. Pozrime sa však na to, či by 506 eur mesačne stačilo človeku na východe Slovenska a či tiež musí riešiť bývanie v páre.

pár
zdroj: Unsplash/Priscilla Du Preez

Na východe by si dokázal prežiť aj sám 

V Michalovciach si prenajmeš 1,5-izbový byt za 260 eur vrátane energií. V porovnaní s čiastkou, ktorú by nechal v bratislavskej mestskej časti, ušetríš celkom slušné peniaze. Po zaplatení nájmu máš k dispozícií presne 246 eur. Tu sa už dá uvažovať o nejakom voľnom čase, prípadne pár posedeniach s priateľmi.

Ak by si za stravu mesačne zaplatil 100 eur, stále by si mal k dispozícií 146 eur. Povedzme, že cestuješ verejným dopravným prostriedkom. Pokiaľ by si cestoval do práce a späť každý deň okrem víkendu, mesačne by si vďaka čipovej karte minul 16 eur. Suma summarum, vo vrecku máš 130 eur.

Okrem toho, že na východe máš viac priestoru na voľný čas, máš aj možnosť šetriť peniaze. To by sa človeku žijúcemu v mestskej časti hlavného mesta podarilo len veľmi ťažko.

Súčasná minimálka je na zaplakanie 

Stále sa bavíme o „hudbe budúcnosti“, ktorá sa stane realitou až budúci rok. V súčasnosti je čistá mesačná mzda stále 465 eur. Keby si teda žil v bratislavskej mestskej časti sám, po vyplatení nájmu by si mal k dispozícii iba 65 eur. Ľudia, ktorí v súčasnosti žijú v jednoizbových bytoch v pároch, sú na tom o trochu lepšie, mesačne im totiž zostane 530 eur.

peniaze
zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Situácia aj napriek tomu nie je veľmi pozitívna. Kvôli vysokej cene nájmov a nízkym platom sa mnohí ocitajú v malých bytoch, kde nežijú sami. Mnohokrát to nie je výsledkom toho, že túžia po spoločnosti, ale toho, že na to jednoducho nemajú financie.

Ľuďom so súčasnou minimálnou mzdou žijúcim v Michalovciach po vyplatení nájmu zostane 205 eur, pokiaľ žijú sami a 670 eur v páre. Zlatou strednou cestou by mohol byť stred Slovenska.

Ružové to nie je ani na strednom Slovensku 

Jednoizbový byt v Žiline v prenájme ťa vrátane energií vyjde na 380 eur mesačne. Keby si mal k dispozícii budúcoročnú minimálnu mzdu, po vyplatení by ti zostalo 126 eur. Stále je to viac, ako v bratislavskej mestskej časti, no podstatne menej oproti michalovskej alternatíve.

Drastická zmena by nenastala ani vtedy, keby si si do jednoizbáku prizval niekoho s minimálnou mzdou. Zostalo by vám 632 eur, čo je stále menej, ako ľuďom žijúcim v pároch v Michalovciach. Pri súčasnej minimálnej mzde by bola suma peňazí nazvyš ešte menšia, o čom sme sa presvedčili už v predchádzajúcom odseku.

Výsledkom teda je, že ani stredné Slovensko na tom nie je veľmi ružovo.

byt
zdroj: Unsplash/Grant

Zvýšenie malo nastať už toho roku 

Pre zopakovanie, súčasná minimálna mzda sa pohybuje vo výške 465 eur. Po novom roku to bude o vyše 40 eur viac, teda 506. Keď sa ale zamyslíš nad tým, kde všade dokážeš minúť 40 eur, rýchlo zistíš, že tento bonus môže pomôcť, no nemusí. Ak by si napríklad vlastnil auto, peniaze navyše by si investoval na benzín, olej a podobné technické záležitosti.

Po celú dobu sa bavíme o ľuďoch, ktorí sú slobodní, prípadne žijú s partnerom a nemajú žiadne deti. Ruku na srdce, dokážeš si predstaviť, že by si mal rodinu a aj s polovičkou žil z minimálnej mzdy? V mladosti to môže byť hrôzostrašná predstava, pravdou však je, že ide o realitu mnohých Slovákov.

Ako uvádza denník SME, za minimálnu mzdu v minulom roku pracovali 4 percentá Slovákov, čo predstavuje 217-tisíc osôb. Vláda chcela zvýšiť minimálnu mzdu na 560 eur v hrubom ešte toho roku. V skutočnosti sa tak stane až o pol roka, teda v roku 2021. 

Koľko mesačne minieš bez toho, aby si sa dostal do mínusu?

Zdroj: SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech