10 fantastických správ z roku 2020, na ktoré už sme takmer zabudli

  • V roku 2020 sa udialo všetko a nič, v návale zlých správ sme takmer zabudli na všetky dobré
  • Prinášame ti desiatku skvelých správ zo Slovenska aj zo sveta
Pavol Čekan Jaroslav Haščák
Kľúčové udalosti roka 2020: Slovenské testy na koronavírus, aj zatknutie Jaroslava Haščáka, TASR/Martin Baumann, Jakub Kotian
  • V roku 2020 sa udialo všetko a nič, v návale zlých správ sme takmer zabudli na všetky dobré
  • Prinášame ti desiatku skvelých správ zo Slovenska aj zo sveta

Rok 2020 nebol len čiernočierna černota. Slovensko zažilo aj dobré, ba priam fantastické správy. V záplave tých zlých (a často aj konšpiračných a úplne falošných) však tak trochu zanikli. Pripomeň si s nami aspoň tých pár svetlých chvíľok, ktoré nám tento rok priniesol.

Vzduch sa vyčistil, bolo v ňom menej emisií

NO2 je plyn, ktorý sa do atmosféry dostáva prírodnými, ale najmä antropogénnymi procesmi. To znamená, že sa vylučuje napríklad pri požiaroch, či búrkach s bleskami. Najviac ho však do ovzdušia dostáva automobilová doprava a spaľovanie zemného plynu. Súčasný útlm dopravy znížil aj koncentráciu tohto dráždivého plynu vo vzduchu. Mapka, ktorú vytvorila Andrea Suľová na základe dát od Sentinelu ukazuje, že tohto plynu bolo v atmosfére minimálne na jar oveľa menej, ako obvykle. 

Žijeme v novej krajine. Vzduch nad Slovenskom sa vyčistil, ukazuje nová mapa

Vrátili sme sa ku takmer zabudnutým zručnostiam

Pandémia koronavírusu nás zamkla doma, deti nepustila do školy, mnohí prišli o prácu. Zrazu malo veľa ľudí veľa času. Najmä na jar sme sa preto vrátili k činnostiam, ktoré boli inak kedysi veľmi bežné. Napríklad sme vo veľkom šili vlastné rúška. Čas strávený doma dával priestor napríklad aj vareniu, či pečeniu kváskového chleba.

Na Slovensku šíri chlebovú revolúciu a učí, ako si z kvásku upiecť ten najzdravší bochník

Slovenskí vedci vyrobili špičkové testy, pracujú na vakcíne aj lieku na koronavírus

Úspech, ktorý by slovenská veda zrejme nezažila, nebyť pandémie koronavírusu. Dá sa však povedať, že ju naši vedci zvládajú svetovo. Spoločnosť MultiplexDX biochemika Pavla Čekana sa zaslúžila o vývoj PCR testov na koronavírus, ktoré boli dokonca vyhodnotené ako jedny z najlepších na svete. Státisíce testov potom daroval štátu a tiež mestu Trenčín, ktoré organizovalo vlastné plošné testovanie.

Nemôžeme nespomenúť ani firmu Axon Neuroscience, ktorá pri hľadaní vakcíny proti koronavírusu takmer náhodou našla aj liek na ochorenie COVID-19.

Finančné skupiny darovali Slovensku pomôcky

V čase, keď milióny slovenských rúk šili doma rúška, finančná skupina J&T sa vydala na nákupy do Číny, aby mohla priviezť náklad dvoch miliónov respirátorov pre zdravotníkov. Na jar boli totiž absolútne nedostatkovým tovarom a v skladoch štátu nebol ani jeden kus.

Patrik Tkáč pomáha nesmierne Slovensku. Pristálo už tretie lietadlo s 200-tisíc respirátormi

Výroba revolučných batérií na Slovensku dostala zelenú

Elektromobily sa vyrábajú podľa batérií, Slováci z firmy InoBat však na to šli opačne. Chcú vyrábať batérie pre autá budúcnosti na mieru. Všetky budú navyše ekologické a recyklovateľné. V tomto roku sa im podarilo dostať tučnú investíciu, vďaka ktorej môže vyrásť vývojové centrum a výrobu batérií pre elektromobily. Tá sa má spustiť už v roku 2021. 

„Slovenská Gigafactory“ už stojí. Časom chce vyrobiť 240 000 batérií ročne, zamestná 150 ľudí

Volkswagen preinvestuje na Slovensku miliardu eur

Premiér Igor Matovič už v lete naznačoval, že sa niečo „pečie“, ale nechcel prezradiť viac. V novembri to však prasklo: Volkswagen oznámil mohutnú investíciu vo výške až jednej miliardy eur.

Nemecký výrobca automobilov Volkswagen plánuje rozšíriť kapacitu svojho závodu v Bratislave. Zmeny by mali zahŕňať novú halu na montáž a karosáreň. Slovensko malo šťastie, pôvodne mala investícia smerovať do Turecka.

AKTUÁLNE: Do Bratislavy poputuje obrovská investícia vo výške 1 miliardy € do automobilového segmentu

NAKA rozbehla zatýkací maratón

Keď sa povie Očistec a Judáš, väčšina ľudí si dnes nepredstaví biblické príbehy, ale jednotku NAKA. Tá si tento rok prišla po skutočne veľké ryby. Asi najväčším úlovkom bol šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. V putách však skončili aj ďalšie veľké ryby, ktoré v minulosti cudzopásli vo vysokých funkciách. Napríklad aj vo vedení NAKA- vo väzbe sedí šéf protikorupčnej jednotky Robert Krajmer, či bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Pripomeňme ešte, že vo väzení úž sedí aj „Kočnerova opička“, sudkyňa Monika Jankovská spolu s ďalšími skorumpovanými sudcami a sudkyňami.

Príbeh NAKA: Na svoje narodeniny vzali Haščáka. NAKAlendár sa opäť rozbehol. Najskôr sa im všetci smiali

Vláda Smeru skončila

Uznávame, že ani napätie v súčasnej vláde nie je úplný jackpot, no takmer od prvého dňa sa začali odkrývať praktiky doterajších vlád pod taktovkou strany Smer. Ako prvý bol zatknutý šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura, ktorý sa okrem iného preslávil trezorom plným zlatých tehál či kúpou podozrivo lacných bytov. Postupne vychádzali na povrch čudesné praktiky pri čerpaní eurofondov, šafárenie na ministerstvách či ďalšie väčšie či menšie kauzy.

Životný úspech Petry Vlhovej

Ak sa niekomu tento rok skutočne darilo, tak je to lyžiarka Petra Vlhová. Na konto si pripísala hneď niekoľko pódiových umiestnení a triumfovala v závode svetového pohára. Slovenské lyžovanie vďaka nej zažilo totálnu revolúciu. Petra Vlhová a mnohí ďalší športovci vystúpili zo Slovenskej lyžiarskej asociácie. Vystúpením tak poukázali na nekalé praktiky, ktoré sa v tomto zväze dlhodobo dialil

Aktuálne: Fantastická Petra Vlhová vyhrala historický piaty triumf!

Prezidentka má podcast

Aj rok 2020 patril podcastom, vybrali sme pre teba jeden obzvlášť milý. Vlastný podcast si založila aj pani prezidentka Zuzana Čaputová. Nazvala ho symbolicky Zjednotená krajina. V čase, kedy sa na premiéra Igora Matoviča sype kritika za chaotickú komunikáciu s občanmi, pôsobí pokojný prejav prezidentky Čaputovej ako balzam na dušu. Prezidentke sa tento rok na sociálnych sieťach celkovo darilo, na Instagrame dosiahla 3 milióny sledovateľov.

Ak nemáš dosť, môžeš si vypočuť naše Startitup podcasty.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK