10 vertikálnych záhrad, ktoré oživia nudné steny

  • Sú zrejme lepšou vychytávkou než tapety a popritom aj zlepšujú ovzdušie. Kde ich nájdeš?
collage
Peter Bennetts/Diamond Schmitt Architects
  • Sú zrejme lepšou vychytávkou než tapety a popritom aj zlepšujú ovzdušie. Kde ich nájdeš?

Popularita vertikálnych záhrad neustále rastie aj vďaka neustálemu zmenšovaniu horizontálneho priestoru. Tieto živé steny sa môžu nachádzať vonku aj vnútri. Prinášajú do priestoru element prírody a bezpochyby môžu byť považované za umenie. Ak rozmýšľaš nad takouto stenou, mrkni na týchto 10 príkladov a inšpiruj sa!

Projekt L’Oasis D’Aboukir sa nachádza na historickej budove v Paríži. Na tejto očarujúcej stene nájdeš až 237 rôznych druhov rastlín a dokopy ich tu je 7600.

 

zdroj: Patrick Blanc

Downtown Mexico je hotel nachádzajúci sa v Mexico City. Živú stenu nájdeš na zadnom dvore a dodáva mu neodolateľný šmrnc.

zdroj: Gruppo Habita

V Bejrúte v Libanone taktiež nájdeš nejednu vertikálnu záhradu – napríklad v East Village.  Predstavuje moderné prevedenie tradičnej libanonskej záhrady.

zdroj: Kinan Mansour

Ďalšia stavba je v Mexico City – Casa CorManca, kde nájdeš vertikálnych záhrad hneď niekoľko. Dokopy obsahujú 4000 rastlín, ktoré zabezpečujú kvalitnejšie ovzdušie a zvyšujú vlhkosť vzduchu.

zdroj: Hector Armando Herrera

Vertikálne záhrady sa nachádzajú aj v nákupných centrách, napríklad v Del Amo Fashion Center v Torrance, Kalifornia. Zeleň zo stien klesá kaskádovito nadol, a hneď pod nimi sú vytvorené miesta na sedenie pre návštevníkov. Tí môžu relaxovať s pohľadom na zeleň a s kávou v ruke.

zdroj: Garry Belinksy

Táto stena sa nachádza v kancelárii Skanska a tvorí ju mix tropických rastlín – asi 35 kúskov na meter štvorcový. Stena je samo-zavlažovacia a aby sa zabezpečil zdravý rast rastlín, je nad ňou špeciálne denné osvetlenie.

zdroj: Skanska

Ukrajinský apartmán má nielen šmýkačku vedúcu z poschodia na prízemie, ale aj živú stenu, ktorá dodáva správny šmrnc modernému priestoru.

zdroj: Ki Design Studio

Parížsky Musée du Quai Branly vytvára vďaka zeleni naozaj nezvyčajný  priestor. Rozsahom má až 800 metrov štvorcových a obsahuje 15000 rastlín. Zeleň pokrýva celú fasádu okrem okien.

zdroj: Bertrand Garbel

Takýto špeciálny vchod do zoo sa nachádza v austrálskom Adelaide a bezpochyby láka všetkých návštevníkov.

zdroj: Peter Bennetts

Na univerzita v Ottawe  nájdeš najvyššiu živú stenu v Severnej Amerike – rozkladá sa až cez 6 poschodí. Univerzita ju využíva ako energeticky-efektívny čistič vzduchu, za ktorý dostala aj špeciálne ocenenie.

zdroj: Diamond Schmitt Architects

zdroj: design-milk.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech