12 skvelých zdrojov na naučenie a prácu s programovacím jazykom Python

  • Python je jedným z najobľúbenejších programovacích jazykov. Univerzálny, ľahko pochopiteľný a je jedným z najlepších jazykov na vyjadrenie logiky kódu s jednoduchosťou, ktorej elegancia niekedy až berie dych.
image_1448892255.jpeg
  • Python je jedným z najobľúbenejších programovacích jazykov. Univerzálny, ľahko pochopiteľný a je jedným z najlepších jazykov na vyjadrenie logiky kódu s jednoduchosťou, ktorej elegancia niekedy až berie dych.

 

Napriek tomu aký je jednoduchý, je Python tiež prekvapivo silný. Môže ti pomôcť zoznámiť sa so základmi strojového učenia, dokáže spracovať relatívne veľké sady dát, a dokonca ti môže pomôcť vybudovať celú webovú platformu. Pinterest často používa Python na prácu s miliónmi snímok z celého sveta. Rozvoju tohto jazyka veľmi pomáha komunita. Ak sa chceš pripojiť k tejto zdravej, živej sieti developerov a naučiť sa ako robiť úžasné veci s Pythonom, si na správnom mieste. Tu je 12 miest, kde by si mal začať.

 

 

1. Nauč sa Python u nás

Ak už vieš čo to o programovaní alebo chceš začať a zaujal ťa práve Python, dobrou voľbou je kurz od slovenskej IT Academy. V dvojdňovom kurze sa naučíš všetko od základov po prácu s funkciami a modulmi a po skončení ti vytvorenie vlastnej appky nebude robiť problém. A ak ti to nebude stačiť je tu ešte kurz pre pokročilých.

 

2. Prečítaj si niečo o Pythone

Autor Zed A. Shaw sprístupnil knihu Learn Python The Hard Way online zadarmo, ale pre ľudí, ktorí zaplatia malú sumu vo výške 29,95 dolárov má osobitné miesto v jeho srdci a e-mailovej schránke. Praktické cvičenia v knihe sa určite oplatí prejsť. Uisti sa, že píšeš čo najviac kódu, ako je to možné: ak sa chceš stať odborníkom, cesta k tomu vedie prostredníctvom zvládnutia základov.

 

 

3. Pozri si niečo o Pythone

Ak si namiesto čítania kníh radšej pozrieš nejaké náučné video tento vynikajúci bezplatný kurz od Udacity je správna voľba. Dozvieš sa tu o základoch používania Pythonu pre web. Samozrejme, je tu toho viac – od predmetov o dátových základoch v Pythone po strojové učenie.

Veľa Python videí nájdeš aj na Coursera, Treehouse a Udemy.

 

4. Pozri si zoznam študijných zdrojov o Pythone

Jedným zo skrytých tajomstiev v nájdení veľkých zdrojov spočíva v prechádzaní GitHub repozitárov. GitHub je Google Docs kódu, veľkú zbierku „úložísk“, kde môžu kóderi „odovzdať“ svoj kód do zdieľanej codebase. Je to tiež miesto, kde ľudia radi zostavujú veľké zbierky programových zdrojov.

 

 

5. Anaconda a iPython Notebook

Anaconda a iPython Notebook je niečo ako Excel Pythonu. Anaconda a iPython Notebook robia organizovanie rôznych Python softvérových modulov intuitívne a vizuálne príťažlivé, takže môžeš pracovať a ukázať svoje výsledky tak ľahko, ako je to možné s nbviewerom, ktorý generuje HTML verziu tvojich Notebookov, ktoré potom môžeš zdieľať na GitHub.

 

6. Spracuj dáta s Pandas

Postavené na vyššie uvedenom iPython Notebooku, Julia Evans zriadila „kuchárku“ pre modul Pandas, zbierku Python kódov, ktoré ti pomôžu zvládnuť relatívne veľké dátové súbory s ľahkosťou.

Python ti pomôže len spracovať to, čo sa zmestí do pamäte v počítači, ale to je viac než dosť pre väčšinu dátových potrieb. Pandas ti pomôže efektívne spracovávať tieto údaje: budeš môcť čítať z veľkých CSV (comma separated values – hodnôt oddelených čiarkami), vyčistiť ich a potom ich vizualizovať (viac o tom v bode 10).

 

7. Vytvor niečo malé s Flaskom

Flask je nazývaný mikro-frameworkom. Je to skupina kódov, o ktoré sa môžeš oprieť pri vytváraní menších webových projektov. Má veľa znovu použiteľných komponentov, ktoré ti pomôžu vytvárať interaktívne webové stránky, ktoré môžu prijímať aj odovzdávať dáta. Vyskúšaj si to: len s pomocou niekoľkých riadkov kódu, môžeš pre svoj web získať niečo interaktívne.

 

 

8. Vytvor niečo veľké s Djangom

Ak si unavený zo slová mikro, a chceš poriadny Web framework, postav niečo s Djangom! Django sa používa dodnes pri tvorení veľkých webových stránkok, ako napríklad Pinterest a Instagram

 

9. Pohraj sa s Python API

Predtým sme mali zoznam učebných prostriedkov na GitHube, teraz môžeme skúmať zoznam vecí, ktoré robia Python úžasným. API je súbor pravidiel pomocou ktorých servery komunikujú s ostatnými: To znamená, že s Pythonom si môžeš vyhrabať svoje osobné fitness informácie z Fitbit alebo jednoducho pracovať s automatizáciou Google Sheets. Môžeš robiť čokoľvek, čo zahŕňa získavanie dát zo servera, ktorý je ochotný ich poskytnúť.

 

10. Strojové učenie v Pythone

Už si počul o strojovom učení? Dnes je okolo toho veľký boom, lebo ti umožní spraviť viac tým, že spravíš menej. Toto úložisko Github ponúka fantastický náhľad do základov strojového učenia so sadami ukážkových kódov.

 

 

 

11. Prezentuj svoje dáta s Plotly

Údaje sú zbytočné ak nimi nedokážeš nič povedať. Môžeš na ľudí hádzať všetky možné čísla na svete, ale to neznamená, že pochopia čo im chceš povedať. Na to potrebuješ dáta rozobrať na zmysluplné kúsky.

Našťastie, Plot.ly ti s tým môže pomôcť. Stačí len niekoľko riadkov v Pythone a budeš na dobrej ceste k robeniu stĺpcových grafov, diagramov a obrázkov všetkého druhu.

 

12. Pusti sa do výziev v Pythone

Teraz, keď už vieš všetky zábavné veci v Pythone je na čase pustiť sa do nejakých výziev! Otestovať sa možeš na HackerRank a možno z toho dokonca získaš prácu. HackerRank ti umožní riešiť problémy v programovaní vo zvolenom jazyku a umožňuje ti predviesť svoje zručnosti s čistým kódom, ktorý rieši problémy v čo najkratšom čase.

 

Zdroj: thenextweb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK