12 vecí, ktoré by si mal vedieť predtým, než dosiahneš svoje ciele

  • Úspech. Ľudia sa za svojim naháňajú celý život, niektorí ho nikdy nedosiahnu. Čo však naozaj ovplyvňuje mieru úspechu ?
ted2014_dd_dsc_0911_1920
  • Úspech. Ľudia sa za svojim naháňajú celý život, niektorí ho nikdy nedosiahnu. Čo však naozaj ovplyvňuje mieru úspechu ?

Nikdy to nebude také dobré, ako si myslíš

Vychutnávanie si myšlienok plnenia úspechu je zvyčajne uspokojivejšie ako samotný úspech. Potom čo získame čo chceme, či už je to bohatstvo, zdravie alebo skvelé vzťahy – navykneme si a vzrušenie z nás opadne. Často krát sa stane, že cieľ,
ktorý dosiahneme, nám spraví menšiu radosť ako samotná cesta k nemu.

Pokiaľ si neceníš to čo máš teraz, získanie ďalších vecí tvoj život lepším neurobia.

mark-zuckerberg-1024x768

 

„Jeden z protivníkov šťastia je adaptácia. Kupujeme si veci, ktoré nás robia šťastnými a cítime sa úspešne. No, iba na chvíľu. Nové veci sú pre nás vzrušujúce, až pokým si na ne nezvykneme.“ – Dr. Thomas Gilovich.

Nikdy to nebude také zlé, ako si myslíš

Presne tak , ako si myslíme, že nás v predstave niečo urobí šťastnejším viac než v skutočnosti, v tej istej predstave
si myslíme, že to bude aj ťažšie.

Čím dlhšie prokrastinuješ, po prípade sa tomu vyhýbaš, v tvojej hlave to pre teba bude ťažšie. Akonáhle však začneš, zistíš, že nepohodlie je oveľa menšie ako si si predstavoval. Ľudia sa dokážu adaptovať extrémnym podmienkam.
Keď sa vedome adaptuješ enormnému stresu, vyvíjaš sa.

1stdibs-working

Neexistuje žiadna cesta ku šťastiu

Väčšina ľudí si myslí, že:

  • najprv musí niečo vlastniť (peniaze, čas, láska)
  • až potom, môže vykonať to čo chce (precestovať svet, napísať knihu, začať podnikať, mať vážny vzťah)
  • čo im umožní byť niekým (byť šťastný, motivovaný, zaľúbený).

Týchto troch bodov sa musíš zdržať, pokiaľ chceš byť úspešný, šťastný alebo kýmkoľvek chceš byť.

  • najprv buď tým, kým chceš byť
  • ďalej začni robiť veci, ktoré ťa napĺňajú
  • a až tieto dve rozhodnutia ti prinesú veci, ktoré sú uvedené vyššie.

V živote k sebe priťahujeme veci, ktorými sme my sami.

27DDDFAA00000578-3050917-image-a-8_1429719962844

 

„Nie je žiadna cesta ku šťastiu – šťastím je samotná cesta.“ – Thich Nhat Hanh.

 

Máš všetko na to, aby si uspel

Je jednoduché hovoriť o tom, aký je nás život ťažký. Je ľahké hovoriť o tom, aký je náš život neférový. A že to, čo sme dostali my, je menší kus koláča.

Pomohlo ti niekedy takéto zmýšľanie ?

Pokiaľ súdime našu situáciu horšie ako niekoho druhého, sme obyčajní ignoranti a hovoríme nesprávne „Ty to máš ľahké. Ty nie si ako ja. Stal si sa úspešným ľahko, pretože si nemusel zažiť to isté čo ja.“

  • poznáš ľudí, ktorí majú informáciu, ktorú potrebuješ,
  • poznáš ľudí, ktorí majú kapitál, ktorý potrebuješ,
  • poznáš ľudí, ktorí ťa môžu zoznámiť s tými, ktorých by si mal spoznať

Svet ti nedlží nič. Dal ti všetko čo potrebuješ. Pravdou je, že máš všetko na to aby si uspel. A až to budeš cítiť v kostiach, začneš cítiť neskutočnú váhu zodpovednosti voči svetu.

2

Tvoja konkurencia nie je tvoj nepriateľ

Konkurencia je extréme nákladná pre maximalizovanie úžitku tvojho produktu a vytvárania bohatstva. Je to súboj až do konca pre obidve strany.

Namiesto vzájomného konkurovania si s inými ľuďmi a podnikmi je lepšie vytvoriť niečo kompletné nové, poprípade sa sústrediť na svoj úzko vymedzený niche. Akonáhle si sám vybuduješ autoritu, môžeš si diktovať vlastné podmienky, ako než sa reaktívne prispôsobovať konkurencii, plus, vytvoríš monopol v prostredí, v ktorom vytváraš hodnotu.

Dennodenné konkurovanie s inými ľuďmi vedie k naháňaniu cieľov, ktoré vlastne ani nie sú tvoje. Môžeš sa snažiť celý život udržať tempo, no pravdepodobne budeš mať úbohý život.

 

Všetky spoločnosti, ktoré zlyhali sú rovnaké. Zlyhali v úteku pred konkurenciou.“ – Peter Thiel.

Zarábanie peňazí je morálne

Poznám veľa ľudí na Slovensku, ktorí si myslia, že vytváranie peňazí nie je morálne, a že ľudia s peniazmi sú zlí. Veria tomu, že ten kto hľadá profit núti slabších kupovať ich produkt.

Peniaze nie sú zlé, sú neutrálne. Je to symbol vnímanej hodnoty.

Neexistuje tá „správna“ cena. Správna cena je vnímaná hodnotou pre zákazníka. Pokiaľ je príliš vysoká, zákazník ju nezaplatí. Môžeme byť šťastní, že žijeme v spoločnosti so systémom peňazí. Umožňuje nám dať, požičať a dostávať. Zarábanie peňazí je úplne morálne, pokiaľ sa vykonáva pre úprimnosť a integritu. Pokiaľ sa cítiš nemorálnym za prácu, ktorú robíš, mal by si ju zmeniť.

Tvoja práca by mala byť odrazom v zrkadle. Je to vždy voľba ostatných, či vnímajú tvoju tvorenú hodnotu.

 

Pokiaľ sú tvoje ciele logické, neočakávaj šťastie (a ocenenie)

Takmer všetci máme logické ciele, ktoré nepotrebujú veľkú predstavu. Určite nepotrebujú vieru, šťastie, či „zázrak“.

Ja osobne sa cítim smutne keď vidím akí skeptickí sú ľudia vďaka tomu, že sa nechali ovplyvniť ostatnými. Nachádzam veľké potešenie v usilovaní sa o veci, ktoré ostatní považujú za absurdné. Po pravde, v súčasnosti je všetko možné. Neveríš mi ? Prelistuj si encyklopédiu. Neboj sa ničoho. Mysli globálne, konaj lokálne.

1200

Nehľadaj pochvalu, hľadaj kritiku

Vyrástli sme v spoločnosti, ktorá nás urobila krehkými. Je ľahké dostať pochvalu od rodiny a známych, ktorí ti povedia presne to čo chceš počuť. To, čo ťa však posunie ďalej je kritika. Tvoja práca stojí za povšimnutie, až kým ti ju niekto dá nevyžiadane.

 

Vytváraj to, čo si želáš, aby už existovalo

Podnikatelia dizajnujú svoj produkt tak, aby si „poškrabali vlastný chrbát.“ Väčšina problémov sa vyriešila týmto spôsobom. Zažiješ problém a vytvoríš riešenie. Ten istý prístup nájdeš aj v iných sférach života. Umelci vytvárajú diela, ktoré chcú vidieť a hudobníci hudbu, ktorú chcú počuť.

Ja píšem články podobné tým, ktoré čítam ja.

 

Päť minút je sakra veľa času

Pokiaľ máš 5 minút času, ako ho využiješ ? Väčšina ho použije ako výhovorku pre oddych a leňošenie.

Pri leňošení 5 minút, 5x denne, premrháme 25 minút denne. To vychádza na 9 125 minút ročne. Moja pani učiteľka na základnej mi povedala, že vždy keď budem čítať počas prestávky, či už medzi hodinami alebo po vyriešení úlohy, prečítam toho viac. Logicky, mala pravdu. Vždy keď som skončil skôr alebo mal čas, zobral som si knižku a čítal som.

To ako stráviš periodických päť minút prestávky stanovuje tvoj faktor úspechu. Každý krok ťa posúva ďalej.

download

Včerajší deň je dôležitejší ako dnešný

Tvoj súčasný stav je odrazom tvojich minulých rozhodnutí. Máš veľkú schopnosť zmeniť trajektóriu svojho života tu a teraz, no tam kde si, si vďaka svojej minulosti. Všetci hovoria, že na minulosti nezáleží, no nie je to pravda.

Dnešok je zajtrajšok včerajška. To čo urobíš dnes posilní alebo oslabí tvoje budúce momenty. Väčšina ľudí odkladá veci na zajtrajšok. Nebuď väčšina ľudí. Je to presne ako pristávanie s lietadlom, čím dlhšie sa čaká na správny moment, tým ťažšie je vrátiť sa späť na správny kurz.

 

„Najlepší čas pre zasadenie stromu bolo dvadsať rokov dozadu. Druhý najlepší je teraz.“ – čínske príslovie.

 

Veci nemusia trvať tak dlho, ako ti ostatní hovoria

Na Startitup som narazil na prelome júla a augusta tohto roka. Odvtedy sa stalo mojou každodennou rutinou. Vždy keď som ráno prišiel do kancelárie, zapol som notebook, spravil si čaj a než som sa pustil do práce, prečítal som si články, ktoré ma nakopli do mojej „work-flow“. Vo svojom vnútri som vedel, že témy sú mi veľmi blízke a dokázal by som prispieť s obsahom, hoci som predtým nenapísal ani čiarku. Po pár mesiacoch, to prišlo z ničoho nič a bol som prijatý do interného tímu Startitup. Neprišiel som však ako redaktor. Ku svojmu prvému článku som sa dostal úplnou náhodou. Snažil som sa do slov vložiť svoje myšlienky a predovšetkým to, čo cítim. A stále to tak robím.

index

zdroj: medium.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá