15 najväčších inovátorov Slovenska – časť 3.

Martin Bohunický / 24. septembra 2015 / Lifehacking

Posledný diel nášho mini-seriálu o ľuďoch, ktorí sa narodili na Slovensku a možno napriek nie najlepším predpokladom dokážu meniť svet okolo seba k lepšiemu. Tu je posledná pätica inšpiratívnych inovátorov.

 

1. Jozef Nitray, Tekmar 

Ak obľubuješ tyčinky müsli v jogurte, vedz, že ich tvorca sa volá Jozef Nitray a pochádza zo Slovenska. Dnešná široká konkurencia je už len nasledovníkom tohto nápadu. Jozef sa zaoberá prípravou tyčiniek všetkých druhov, Tekmar vyrába cereálne, či proteínové tyčinky, špeciálne tyčinky pre športovcov, aj výrobky špecifických chutí z najrôznejších kútov sveta – napr. tyčinka z morských rias. Dnes vyváža Tekmar svoje výrobky do celého sveta.

 

 

 

2. Jozef Kabaň, Škoda Auto

Jozef mal už v mladom veku príležitosť podielať sa na dizajne svetoznámeho Buggati Veyron. Takýto obrovský úspech mu potom otvoril dvere do celého sveta a napokon ho pod svoje krídla zlákal koncern Volkswagen. Tam sa najskôr staral o dizajn značky Audi, neskôr prešiel pod Škodu, kde je dnes šéfdizajnérom.

 

 

 

3. Richard Marko, Eset

Richard Marko síce nepatrí medzi zakladateľov Esetu, napriek tomu však v histórií firmy zohral vo viacerých kľúčových momentoch hlavnú úlohu. Má na svedomí väčšino inovácií antivírového produktu NOD32, od roku 2005 je spolumajiteľom firmy a od roku 2011 aj jej hlavným šéfom. Eset zarába ročne desiatky miliónov eur a Richard je jedným z hlavných strojcov úspechu celej spoločnosti. Dnes sa firma snaží zamerať okrem počítačov aj na ochranu mobilných zariadení – smartfónov a tabletov.

 

 

 

4. František Simančík, Ústav materiálov a mechaniky strojov

Ústav, ktorý je súčasťou Slovenskej akadémie vied, patrí medzi najúspešnejšie a najrešpektovanejšie. Vďačiť za to môže práve Františekovi a skvelým vynálezom, ktoré nachádzajú využitie v priemysle. Výrobky Františeka Simančíka využívajú svetoznáme firmy, menovite napríklad Ferrari, Siemens, Audi či BMW. Vo svojom odbore patrí k celosvetovej špičke a pracuje na mnohých inováciách, ktoré môžu navždy zmeniť automobilový priemysel. A nielen ten. František pracuje napríklad na úspornom dome, ktorý si všetky energie dokáže vyrobiť sám.

 

 

 

5. Ivanna Čandová, Olejovita

Ivanne Čandovej diagnostikovali poruchu štítnej žľazy. Komu z nás by napadlo vyrobiť si liek sám? Ivanna využila aktívny organický jód a vyvinula Olejovita, výživový doplnok, ktorý pomáha pri poruchách štítnej žľazy a metabolizmu. Ivanna si za tento produkt vyslúžila ocenenie Slovenská podnikateľka 2013.

 

Pridať komentár (0)