200-tisíc nakazených za 24 hodín. USA zažíva predvianočné peklo

  • Druhá vlna pandémie naberá v USA poriadne na obrátkach
  • Dnes tam bol zaznamenaný rekordný nárast počtu nakazených.
korona usa
Unsplash/Chris Barbalis | TASR/Roman Hanc
  • Druhá vlna pandémie naberá v USA poriadne na obrátkach
  • Dnes tam bol zaznamenaný rekordný nárast počtu nakazených.

V USA po prvýkrát zaznamenali denný prírastok viac ako 200-tisíc pozitívne testovaných. Dosiaľ tam nákazu potvrdili u viac ako 13 miliónov ľudí, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo už vyše 264-tisíc osôb.

V Spojených štátoch amerických zaznamenali v piatok 205 557 prípadov ochorenia COVID-19. Ako uvádza Johns Hopkins University, denný prírastok v USA prvýkrát od vypuknutia pandémie koronavírusu prekročil hranicu 200-tisíc.

Predchádzajúce denné maximum bolo 20. novembra, keď pozitívne testovali 196-tisíc osôb.

USA sú koronavírusom najviac zasiahnutou krajinou sveta. Dosiaľ tam nákazu potvrdili u viac ako 13 miliónov ľudí, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo už vyše 264-tisíc osôb.

Situáciu by mohol zvrátiť príchod vakcíny, nakoľko ako informuje agentúra SITA, USA už 20. novembra požiadalo o výnimku na jej núdzové využitie. 

Spoločnosť Pfizer oznámila, že ďalšie predbežné výsledky klinických testov jej vakcíny proti koronavírusu naznačujú 95-percentnú účinnosť. Testy však zatiaľ nie sú uzavreté a majú pokračovať ešte viac ako dva roky.

Palička do nosa je minulosťou. Česi vyvinuli prelomové testy na koronavírus

Americká farmaceutická firma Pfizer preto vo štvrtok požiadala federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) o udelenie výnimky na použitie vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Niekoľko dní predtým spoločnosť oznámila, že vakcína, ktorú vyvíja v spolupráci s nemeckou firmou BioNTech, má až 95-percentnú účinnosť. Proces testovania ešte nie je uzavretý a prípadné núdzové nasadenie vakcíny si vyžaduje výnimku, ktorú môže udeliť FDA. Firmy ďalej uviedli, že s podobnými žiadosťami plánujú čoskoro osloviť aj regulačné úrady vo Veľkej Británii a v Európe.

Spoločnosť Pfizer tiež oznámila, že ďalšie predbežné výsledky klinických testov jej vakcíny proti koronavírusu naznačujú 95-percentnú účinnosť, pričom vakcína podľa nich chráni starších ľudí, ktorým hrozí najvyššie riziko úmrtia na ochorenie COVID-19.

Spoločnosť zatiaľ nezverejnila podrobné dáta zo štúdie a výsledky ešte neanalyzovali ani nezávislí experti. Na štúdii sa zúčastnilo takmer 44-tisíc dobrovoľníkov v USA a ďalších piatich krajinách. Testy budú pokračovať ďalej ešte viac ako dva roky.

Tento týždeň na základe predbežných výsledkov klinických testov oznámila aj americká biotechnologická firma Moderna, že jej vakcína sa javí efektívna na 94,5 %.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK